Kara za błędy w JPK_VAT
Pixabay/adam_gorka
Autor Maria Glinka - 25 Października 2020

Każdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcje

Kara czeka na podatników, którzy przekażą błędnie wypełnione deklaracje JPK_VAT. W niektórych sytuacjach na płatników mogą zostać nałożone także dotkliwe sankcje skarbowe rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W celu uniknięcia konsekwencji finansowych warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Kara za błędy w JPK_VAT

Kara za błędy w rozliczeniach to pokłosie wprowadzenia skonsolidowanej formuły JPK_VAT. Nowa wersja dokumentu obejmuje dwie deklaracje – VAT-7 i VAT-7k. Informacje przekazane w JPK_VAT mają umożliwić skrupulatną analizę transakcji między kontrahentami w celu wykrycia ewentualnych nadużyć podatkowych. Na celowniku znajdą się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy wystawiają tzw. puste faktury i wyłudzają podatek VAT.

Weryfikacja danych z JPK_VAT odbywa się w sposób zautomatyzowany przy użyciu specjalnego oprogramowania. Zatem w plikach nie mogą widnieć nawet najmniejsze błędy – w przeciwnym razie podatnikowi grozi kara pieniężna.

Świetne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaŚwietne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaCzytaj dalej

Jednak zanim płatnik zostanie wezwany do zapłacenia kary będzie miał szansę poprawić błędy, które pojawiły się w części ewidencyjnej JPK_VAT. O konieczności skorygowania pliku podatnik zostanie poinformowany przez urząd skarbowy w drodze wezwania. Czas na poprawki to 14 dni. Jeżeli po tym terminie płatnik nie odeśle nowej wersji ewidencji lub nie złoży stosownych wyjaśnień w tej sprawie to skarbówka może nałożyć na niego karę w wysokości 500 zł za każdy błąd zawarty w dokumencie. Czas na jej opłacenie upływa po 14 dniach.

Pierwotnie kara za błędy w ewidencyjnej części JPK_VAT miała być nakładana obligatoryjnie. Jednak na mocy jednej z tzw. ustaw covidowych (z 31 marca 2020 r.) zmieniono jej charakter na fakultatywny.

Za jakie błędy grozi kara pieniężna?

Każdy podatnik, który składa deklarację JPK_VAT i chce uniknąć kary, musi zwrócić uwagę na dwa ważne elementy. Po pierwsze, część ewidencyjna musi być wypełniona zgodnie z określonym schematem. Po drugie, w jej treści muszą znaleźć się dane zgodne z informacjami zawartymi w dowodach księgowych.

Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiPieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Jednym z prostych błędów, który może doprowadzić do nałożenia kary, jest wpisanie NIP w polu na numer faktury. System weryfikujący JPK_VAT odczyta ten ciąg cyfr nie jako NIP, a właśnie jako numer faktury. Interia podaje, że to nie jedyny błąd, który może wkraść się w dokumentach. Katalog uchybień jest niezwykle szeroki, a kara – uzależniona od podejścia urzędników.

Kara grozi wyłącznie tym podatnikom, którzy składają pliki za okres od 1 października 2020 r. Wszyscy, którzy błędnie wypełnili JPK_VAT i przesłali je we wcześniejsze turze, uchronią się przed konsekwencjami finansowymi.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Kolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroKolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroCzytaj dalej

Kara pieniężna lub dotkliwe sankcje skarbowe

Warto odnotować, że kara pieniężna z tytułu błędu w części ewidencyjnej nie grozi osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, którą za ten sam czyn spotkały sankcje skarbowe. A kara skarbowa za nieprawidłowości w dokumencie jest jeszcze bardziej dotkliwa.

Sankcje skarbowe są nakładane za przedłożenie nierzetelnej lub błędnej ewidencji, niezłożenie deklaracji VAT w ogóle oraz przekazanie dokumentu niezgodnego ze schematem. Tego typu czyny są klasyfikowane jako wykroczenia skarbowe, za które kara ustalana jest kwotowo. Za jej wymierzenie odpowiada sąd lub uprawniony urzędnik skarbowy (wtedy mamy do czynienia z mandatem).

Janusz Palikot odpala kolejną petardę. Nowy biznes zakłada razem z Kubą WojewódzkimJanusz Palikot odpala kolejną petardę. Nowy biznes zakłada razem z Kubą WojewódzkimCzytaj dalej

Kara nakładana przez sąd mieści się w przedziale między 1/10 a dwudziestokrotnością pensji minimalnej. W związku z tym, że minimalne wynagrodzenie w 2020 r. wynosi 2600 zł brutto to sankcja skarbowa waha się od 260 zł do 52 tys. zł. Z kolei grzywna nałożona w drodze mandatu nie może być wyższa niż dwukrotność płacy minimalnej, czyli 5200 zł. Mandat jest nakładany na podatnika wtedy, gdy przewinienie nie wskazuje na konieczność wymierzenia kary surowszej, do której uprawniony jest wyłącznie organ sądowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Volvo ogranicza prędkość, nie przekroczysz już 180 km/h. Za 6 tys. zł można obejść blokadęVolvo ogranicza prędkość, nie przekroczysz już 180 km/h. Za 6 tys. zł można obejść blokadęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News