Gdzie wyrzucać zużyte baterie, a gdzie żarówki?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 13 Grudnia 2020

Wyrzucisz niedziałający sprzęt i otrzymasz potężną karę. Znamy sposób, jak jej uniknąć

Kary, które grożą za wyrzucanie niedziałających sprzętów elektrycznych, mogą być naprawdę wysokie. To jednak nie najgorsza informacja. Elektrośmieci zawierają wiele substancji szkodliwych dla ludzi, zwierząt i środowiska, takich jak: rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, nikiel, a także PCB-związki chemiczne, freon, czy azbest. Nieodpowiednie składowanie tego typu odpadów może skończyć się skażeniem gleby, co negatywnie odbije się na naszym zdrowiu. W dalszym ciągu wielu z nas nie wie jak postępować np. ze zużytymi żarówkami, dlatego organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram rusza z kampanią mającą zwiększyć świadomość Polaków dotyczącą właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaka kara grozi za wyrzucanie elektrośmieci w nieodpowiednich miejscach,
 • Gdzie wyrzucać zużyte żarówki,
 • Jakiego typu sprzęty należy oddawać do specjalnych punktów.

„Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że za wyrzucanie elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego grozi surowa kara w postaci mandatu nawet do 5000 złotych. Ta kwota i tak wydaje się niska, zważywszy na to, jak szkodliwe dla środowiska są tego typu odpady.

Temat składowania odpadów i gospodarowania nimi jest wciąż żywy, ponieważ w dalszym ciągu popełniamy w tej materii wiele błędów, które mogą nas sporo kosztować, zważywszy m.in. na kolejne dyrektywy, które wprowadza Unia Europejska. Jak zatem postępować z niedziałającym sprzętem, zużytymi bateriami, czy żarówkami?

Z pomocą przychodzi polska organizacja ElektroEko, która we współpracy Signify, Ledvance i Tungsram rusza ponownie z kampanią „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci". Jej celem jest zwiększenie wśród Polaków świadomości dotyczącej właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem.

ElektroEko

ElektroEko to największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, i jako jedyna, działająca na zasadach non-profit. Jej tegoroczna kampania skupia się przede wszystkim na tym jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowym.

- Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, gdzie oddać na przykład niedziałającą lampkę nocną, świetlówkę energooszczędną czy żarówkę LED. Zależy nam na tym, aby ułatwiać konsumentom życie, podpowiadając im, jak prawidłowo postępować i gdzie oddawać zużyty sprzęt oświetleniowy - tłumaczy Anna Podsiadło, Marketing Manager w ElektroEko.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii, Polacy już na etapie zakupu nowego oświetlenia pomyślą, co z nim zrobią po jego zużyciu - dodaje.

Jak zaznaczyliśmy na samym wstępie, wyrzucanie elektrośmieci do zwykłych śmietników jest niezwykle szkodliwe dla środowiska. Jedynym sposobem, który uchroni nas przed działaniem szkodliwych substancji, jest odpowiednie gospodarowanie zużytego sprzętu oświetleniowego.

Co piąty Polak wyrzuca elektrośmieci do śmietnika

Elektroeko przeprowadziło badania, z których wynika, że co piąty Polak nadal wyrzuca elektrośmieci do śmietnika, informuje Anna Podsiadło.

- Według ekspertów, aż 90% materiałów otrzymanych w procesach odzysku i recyklingu zużytego oświetlenia można wykorzystać powtórnie. Przykładem jest szkło, które może być odzyskane i użyte do wytworzenia nowych produktów, bądź wykorzystane w innych procesach produkcyjnych (np. kruszywa lub szkła przemysłowego). Możemy także odzyskać 98% aluminium i 100% stali, które będą wykorzystane do produkcji nowych metalowych elementów - podaje ElektroEko.

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki?

Żarówki, żarówki LED, halogeny, a także świetlówki liniowe i kompaktowe wymagają specjalnego składowania, jednak niewielu z nas wie, że to samo tyczy się sprzętu oświetleniowego, do którego zalicza się żyrandole, kinkiety, lampki nocne oraz lampki na biurko. ElektoEko przypomina więc, jak odpowiednio wyrzucać tego typu przedmioty.

Warto pamiętać, że kupując nowe źródło światła bądź oprawę oświetleniową, te, których już nie potrzebujemy, możemy oddać w sklepie. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć sprzęt, jeśli jest tego samego rodzaju i pełnił funkcję taką jak ten dopiero przez nas kupiony. W tym przypadku marka nie ma żadnego znaczenia.

Ponadto, wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy bez konieczności zakupu nowego; pod warunkiem, że żaden z jego wymiarów zewnętrznych nie przekracza 25 cm.

Innym sposobem jest zwrot sprzętu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Najbliższy punkt znajdziemy na stronie naszej gminy.

- Jeśli mamy wątpliwości, jak prawidłowo postąpić ze zużytym sprzętem oświetleniowym, podpowiedź znajdziemy na jego opakowaniu (niekiedy także na samym sprzęcie). Gdy zobaczymy tam symbol przekreślonego pojemnika na śmieci, mamy pewność, że dany przedmiot nie może trafić do śmietnika - przypomina Anna Podsiadło.

Kampania organizacji ma być prowadzona w mediach społecznościowych. Przedsięwzięciu mają też po raz pierwszy patronować influencerzy (Emce, Żaneta Kusa).

Gdzie wyrzucić zużyte żarówki? Rusza kampania ElektroEko, która ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w kwestiach związanych ze składowaniem odpadów.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zapomnisz, zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News