BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nikt ci nie przypomni, a spis jest obowiązkowy. Za odmowę nałożą 5 tys. zł kary
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:44

Nikt ci nie przypomni, a spis jest obowiązkowy. Za odmowę nałożą 5 tys. zł kary

Kara za udział w spisie
Obraz Andreas Breitling z Pixabay

Kara za odmowę udziału w spisie

Kara grzywny za odmówienie urzędnikowi ma być nakładana przez sąd. W skrajnych wypadkach może wynieść nawet 5 tys. zł. Dr Dominik Rozkrut z Głównego Urzędu Statystycznego choć niechętnie, przyznał, że za odmówienie wzięcia udziału w spisie rolnym będą kary. Jak sam jednak zdradził, nie chciałby karać rolników i liczy na ich współpracę.

Powszechny spis rolny wystartuje już niedługo bo 1 września 2020 roku. Potrwa do 30 listopada tego samego roku. GUS umożliwił rolnikom wzięcie udziału w spisie przez internet, ułatwiając w ten sposób procedurę. W celu zachęcenia do skorzystania z sieciowego formularza, zorganizowano "loterię spisową", dla tych, którzy sami wpiszą poszukiwane przez GUS dane.

Prezes GUS unika słowa "kara"

Prezes GUS zarzeka, że spis organizowany jest dla dobra rolników. Jak zaznaczył w rozmowie z money.pl, dzięki temu małe społeczności będą miały szanse pokazać swoje istnienie i powiedzieć z jakimi problemami się zmagają. Później dane mają zostać wykorzystane przez państwo. To właśnie informacje ze spisu rolnego wpływają na kształtowanie polityki rolnej.

Jak mówi dr Rozkrut, nie chce mówić o karaniu rolników, bo udział w spisie powszechnym ma być dla nich szansą, nie karą. Dlatego stara się możliwie unikać mówienia o grzywnach. Udział w spisie będzie można wziąć internetowo, telefonicznie, lub poprzez osobiste spotkanie z rachmistrzem GUS. Jednak w przypadku, gdy ktoś odmówi jego wpuszczenia, musi liczyć się z grzywną.

- Za odmowę udziału w spisie rolnym są kary, ale nie tak chcemy komunikować potrzebę spisu. Spis służy temu, żeby lokalne społeczności miały szansę powiedzieć: oto jesteśmy, takie mamy problemy, czekamy na rozwiązania. [...] To szansa dla rolników - mówił w programie "Money. To się liczy" Dominik Rozkrut, prezes GUS. Informacje, które będą zebrane w ramach spisu, posłużą do tworzenia polityki rolnej. Spis odbywa się co 10 lat i dostarcza danych, które w inny sposób nie mogą być zebrane. Udział jest obowiązkowy, za definitywną odmowę grozi kary grzywny do 5 tys. zł, którą może nałożyć sąd -  mówił dr Rozkrut.