BiznesINFO.pl
Kara za udział w spisie

Obraz Andreas Breitling z Pixabay

Nikt ci nie przypomni, a spis jest obowiązkowy. Za odmowę nałożą 5 tys. zł kary

5 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Kara za odmówienie wzięcia udziału w spisie jest bardzo wysoka, bo może wynieść nawet 5 tys. zł. Inspektorzy będą chodzić po gospodarstwach i prowadzić spisy.

Kara za odmowę udziału w spisie

Kara grzywny za odmówienie urzędnikowi ma być nakładana przez sąd. W skrajnych wypadkach może wynieść nawet 5 tys. zł. Dr Dominik Rozkrut z Głównego Urzędu Statystycznego choć niechętnie, przyznał, że za odmówienie wzięcia udziału w spisie rolnym będą kary. Jak sam jednak zdradził, nie chciałby karać rolników i liczy na ich współpracę.

Powszechny spis rolny wystartuje już niedługo bo 1 września 2020 roku. Potrwa do 30 listopada tego samego roku. GUS umożliwił rolnikom wzięcie udziału w spisie przez internet, ułatwiając w ten sposób procedurę. W celu zachęcenia do skorzystania z sieciowego formularza, zorganizowano "loterię spisową", dla tych, którzy sami wpiszą poszukiwane przez GUS dane.

Prezes GUS unika słowa "kara"

Prezes GUS zarzeka, że spis organizowany jest dla dobra rolników. Jak zaznaczył w rozmowie z money.pl, dzięki temu małe społeczności będą miały szanse pokazać swoje istnienie i powiedzieć z jakimi problemami się zmagają. Później dane mają zostać wykorzystane przez państwo. To właśnie informacje ze spisu rolnego wpływają na kształtowanie polityki rolnej.

Jak mówi dr Rozkrut, nie chce mówić o karaniu rolników, bo udział w spisie powszechnym ma być dla nich szansą, nie karą. Dlatego stara się możliwie unikać mówienia o grzywnach. Udział w spisie będzie można wziąć internetowo, telefonicznie, lub poprzez osobiste spotkanie z rachmistrzem GUS. Jednak w przypadku, gdy ktoś odmówi jego wpuszczenia, musi liczyć się z grzywną.

- Za odmowę udziału w spisie rolnym są kary, ale nie tak chcemy komunikować potrzebę spisu. Spis służy temu, żeby lokalne społeczności miały szansę powiedzieć: oto jesteśmy, takie mamy problemy, czekamy na rozwiązania. [...] To szansa dla rolników - mówił w programie "Money. To się liczy" Dominik Rozkrut, prezes GUS. Informacje, które będą zebrane w ramach spisu, posłużą do tworzenia polityki rolnej. Spis odbywa się co 10 lat i dostarcza danych, które w inny sposób nie mogą być zebrane. Udział jest obowiązkowy, za definitywną odmowę grozi kary grzywny do 5 tys. zł, którą może nałożyć sąd -  mówił dr Rozkrut.

Tagi:

KararolnictwoGUS

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >