Kara za udział w spisie
Obraz Andreas Breitling z Pixabay
Autor Konrad Karpiuk - 5 Października 2020

Nikt ci nie przypomni, a spis jest obowiązkowy. Za odmowę nałożą 5 tys. zł kary

Kara za odmówienie wzięcia udziału w spisie jest bardzo wysoka, bo może wynieść nawet 5 tys. zł. Inspektorzy będą chodzić po gospodarstwach i prowadzić spisy.

Kara za odmowę udziału w spisie

Kara grzywny za odmówienie urzędnikowi ma być nakładana przez sąd. W skrajnych wypadkach może wynieść nawet 5 tys. zł. Dr Dominik Rozkrut z Głównego Urzędu Statystycznego choć niechętnie, przyznał, że za odmówienie wzięcia udziału w spisie rolnym będą kary. Jak sam jednak zdradził, nie chciałby karać rolników i liczy na ich współpracę.

Powszechny spis rolny wystartuje już niedługo bo 1 września 2020 roku. Potrwa do 30 listopada tego samego roku. GUS umożliwił rolnikom wzięcie udziału w spisie przez internet, ułatwiając w ten sposób procedurę. W celu zachęcenia do skorzystania z sieciowego formularza, zorganizowano "loterię spisową", dla tych, którzy sami wpiszą poszukiwane przez GUS dane.

Już niebawem w aptekach czeka nas spora niespodzianka. Z pewnością z niej skorzystaszJuż niebawem w aptekach czeka nas spora niespodzianka. Z pewnością z niej skorzystaszCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4
2. Anna Dereszowska ostrzega przed chorobą, która zabrała jej mamę. Jedno badanie może uratować życie
3. Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze

Prezes GUS unika słowa "kara"

Prezes GUS zarzeka, że spis organizowany jest dla dobra rolników. Jak zaznaczył w rozmowie z money.pl, dzięki temu małe społeczności będą miały szanse pokazać swoje istnienie i powiedzieć z jakimi problemami się zmagają. Później dane mają zostać wykorzystane przez państwo. To właśnie informacje ze spisu rolnego wpływają na kształtowanie polityki rolnej.

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecanoWaloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecanoCzytaj dalej

Jak mówi dr Rozkrut, nie chce mówić o karaniu rolników, bo udział w spisie powszechnym ma być dla nich szansą, nie karą. Dlatego stara się możliwie unikać mówienia o grzywnach. Udział w spisie będzie można wziąć internetowo, telefonicznie, lub poprzez osobiste spotkanie z rachmistrzem GUS. Jednak w przypadku, gdy ktoś odmówi jego wpuszczenia, musi liczyć się z grzywną.

- Za odmowę udziału w spisie rolnym są kary, ale nie tak chcemy komunikować potrzebę spisu. Spis służy temu, żeby lokalne społeczności miały szansę powiedzieć: oto jesteśmy, takie mamy problemy, czekamy na rozwiązania. [...] To szansa dla rolników - mówił w programie "Money. To się liczy" Dominik Rozkrut, prezes GUS. Informacje, które będą zebrane w ramach spisu, posłużą do tworzenia polityki rolnej. Spis odbywa się co 10 lat i dostarcza danych, które w inny sposób nie mogą być zebrane. Udział jest obowiązkowy, za definitywną odmowę grozi kary grzywny do 5 tys. zł, którą może nałożyć sąd - mówił dr Rozkrut.

Już niebawem mieszkańcy bloków mogą się nieźle zdziwić. Budynki czeka nietypowa modernizacjaJuż niebawem mieszkańcy bloków mogą się nieźle zdziwić. Budynki czeka nietypowa modernizacjaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chusteczka z papieżem, figurka Maryi za 300 zł i słodkości. Nie do wiary, na czym Tadeusz Rydzyk zbija kokosy
  2. Będą bojkotować sklepy i bazary, już skrzykują się w internecie. Powód jest zatrważający
  3. 9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekord
  4. Mandatów za brak maseczki idą już w tysiące. Policja podała liczby, dane porażają
  5. Paczkę na poczcie odbierzesz bez kolejki. Jest konkretny sposób
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Jedni dostają 500 plus, ich czeka 500 minus. Nowe niejasne regulacje mogą doprowadzić do szałuJedni dostają 500 plus, ich czeka 500 minus. Nowe niejasne regulacje mogą doprowadzić do szałuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News