Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już wkrótce wakacje od składek ZUS. Polacy zaoszczędzą nawet 1600 zł rocznie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.06.2024 10:31

Już wkrótce wakacje od składek ZUS. Polacy zaoszczędzą nawet 1600 zł rocznie

pieniądze, dokumenty
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Już niebawem Polacy będą mogli skorzystać z wakacji od składek ZUS. Wprowadzenie takiego rozwiązania było zapowiadane już jakiś czas temu, a teraz prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie. Kto konkretnie będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych? Wyjaśniamy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wakacji składkowych

Już jakiś czas temu zapowiadano wprowadzenie nowego wsparcia dla polskich przedsiębiorców. Mowa tu o wakacjach od składek ZUS. Teraz poinformowano, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dzięki której takie wsparcie będzie mogło wejść w życie. Okazuje się, że wakacje składkowe przyniosą wiele korzyści dla Polaków. W ich portfelach pozostaną naprawdę spore kwoty.

Zobacz także: Zmiany w popularnym dofinansowaniu. Wkrótce będzie można dostać 58 tys. zł

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji od składek ZUS?

Z wakacji od składek ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy objęci ubezpieczeniem społecznym, którzy zatrudniają maksymalnie 10 osób. Wsparcie będzie przysługiwało w przypadku, gdy dochody przedsiębiorcy w ciągu ostatnich dwóch lat nie były wyższe niż 2 mln euro.

Co istotne, w momencie korzystania z wakacji składkowych, przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać swojej działalności, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym czasie uzyskiwał z niej przychody czy wystawiał faktury. 

Polacy zaoszczędzą nawet ponad 1600 zł

Nowelizacja ustawy zacznie obowiązywać w czasie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli wakacje składkowe wejdą w życie 1 listopada bieżącego roku. Przedsiębiorcy będą mogli zawiesić spłatę składek na jeden miesiąc. Rozwiązanie będzie szczególnie korzystne dla osób, które opłacają pełny ZUS.

Jeżeli chodzi o bieżący rok, to wszystkie opłaty wynoszą 1485,31 zł. W 2025 roku natomiast wysokość składek pójdzie w górę. W związku z tym, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić aż 1628,63 zł. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS-u.

Co istotne, wakacje składkowe nie będą przysługiwały w przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi firmę i wykonuje działalność na rzecz poprzedniego pracodawcy. Jak wynika z rządowych prognoz, wsparcie obejmie około 1,7 mln osób.