Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już nie musisz się martwić, że zapomniałeś paszportu. Ministerstwo przygotowało spore ułatwienie dla podróżujących
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.04.2023 12:08

Już nie musisz się martwić, że zapomniałeś paszportu. Ministerstwo przygotowało spore ułatwienie dla podróżujących

paszporty
Domena publiczna

Osoby, które zapomniały paszportu, będą mogły wyrobić na lotnisku Chopina w Warszawie dokument tymczasowy. Warunkiem jest posiadanie ważnego biletu lotniczego potwierdzającego podróż w danym dniu. 

Paszport w 15 minut

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki zapowiedział, że na lotnisku Chopina w Warszawie będzie działać punkt wyrabiania szybkiego paszportu tymczasowego.

"To rozwiązanie awaryjne. Umożliwi ono podróż osobie, która zgubiła paszport, nie wiedziała, że stracił on ważność lub po prostu zapomniała go zabrać z domu, czy też nie odebrała dokumentu z urzędu paszportowego. Co ważne, to nie jest kolejny punkt składania wniosków paszportowych, które funkcjonują w urzędach wojewódzkich" - zaznaczył w rozmowie z PAP.

Aby skorzystać trzeba mieć ważny bilet lotniczy potwierdzający planowaną tego samego dnia podróż.

Godziny otwarcia punktu paszportowego

Punkt będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20, będą w nim pracować na zmianę trzy osoby. Wiceszef MSWiA zaznaczył, że ministerstwo będzie obserwować zainteresowanie punktem. 

Na miejscu można także wykonać zdjęcie do tego dokumentu. Punkt znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina.

Paszport tymczasowy

Jak czytamy na stronie gov.pl, termin ważności paszportu tymczasowego wynosi do 365 dni od dnia wydania. Co ważne, to urzędnik, w zależności od sytuacji, w jakiej znalazł się wnioskujący, podejmuje decyzję o terminie ważności paszportu tymczasowego. 

Koszt wydania takiego dokumentu wynosi 30 zł. 

Tagi: turystyka