Jolanta Kwaśniewska to zdaniem Polaków najlepsza pierwsza dama III RP
flickr/The White House
Autor Radosław Święcki - 31 Maja 2020

Polacy wybrali najlepszą pierwszą damę w Polsce. Zaskakująca ocena Agaty Kornhauser-Dudy

Pracownia IBRiS poprosiła Polaków o wskazanie najlepszej w ich ocenie pierwszej damy. Zdecydowanie najlepiej w sondażu wypadła najdłużej pełniąca tę funkcję Jolanta Kwaśniewska. Zaskakiwać może rezultat, jaki w badaniu uzyskała obecna pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Jolanta Kwaśniewska bezkonkurencyjna

W tym roku mija 30 lat od pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich przeprowadzonych w III RP. W tym okresie mieliśmy pięciu prezydentów, a tym samym pięć pierwszych dam. Pracownia IBRiS na zlecenie portalu o2.pl postanowiła zapytać Polaków o to, która z małżonek prezydentów najlepiej pełniła swoją funkcję.

Zdecydowaną triumfatorką sondażu jest Jolanta Kwaśniewska, która jako jedyna pełniła funkcję pierwszej damy przez dwie kadencje, w latach 1995-2005. Żonę Aleksandra Kwaśniewskiego doceniło aż 48,1 proc. uczestników sondażu. Drugie miejsce w rankingu zajęła obecna pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, którą wskazało 20,6 proc. ankietowanych.

Największe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i BiedronceNajwiększe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i BiedronceCzytaj dalej

Dlaczego Kornhauser-Duda przegrywa z Kwaśniewską?

Znacznie słabszy wynik małżonki Andrzeja Dudy od Jolanty Kwaśniewskiej, która opuściła Pałac Prezydencki 15 lat temu, to zdaniem politolog dr hab. Renaty Mieńkowskiej-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego efekt tego, że obecna pierwsza dama jest „bardzo słabo widoczna, wycofana, nie zabiera głosu w kluczowych sprawach, nie zwraca uwagi na najważniejsze problemy”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jacek Kurski odwołany po raz kolejny, kuriozum sprawy przerosło już wszystko. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

- Jolanta Kwaśniewska, w odróżnieniu od Agaty Dudy, sama wykazywała inicjatywę. Zapraszała inne pierwsze damy, organizowała spotkania na wysokim szczeblu, udzielała się charytatywnie, zwracała uwagę na ważne problemy społeczne. Stąd tak wysoki dla niej wynik w sondażu – komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską dr hab. Mieńkowska-Norkiene. Zwraca ona również uwagę, że pierwsze damy oceniane są przez pryzmat prezydentury swoich mężów, a według przeprowadzanych co jakiś czas rankingów dotyczących najlepszych prezydentów III RP zdecydowanie zwycięża Aleksander Kwaśniewski.

Jak w sondażu IBRiS wypadły pozostałe pierwsze damy? Trzecie miejsce zajęła nieżyjąca już Maria Kaczyńska, którą za najlepszą pierwszą damę uznało 16,6 proc. respondentów. Znacznie gorsze rezultaty uzyskały pierwsza dama w latach 2010-2015 Anna Komorowska (1,6 proc.), a także Danuta Wałęsa, która pełniła tę funkcję w latach 1990-1995 (0,6 proc.).

Zmiany w 500 plus. Szczególny jest 1 lipca 2020Zmiany w 500 plus. Szczególny jest 1 lipca 2020Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek motocyklisty na S7. Droga jest zablokowana
  2. Dziurawiec jest jednym z najpopularniejszych ziół. Sławę zawdzięcza wspaniałym właściwościom zdrowotnym
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości
Samochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuSamochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News