Jak napisać dobry biznesplan?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 3 Stycznia 2021

Jak napisać dobry biznesplan?

Zastanawiasz się, jak napisać biznesplan? Ten dokument jest niezbędny przy ocenie opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego i gdy ubiegamy się o dotacje. Sprawdź, jak napisać biznesplan i jakie elementy powinien zawierać.

Jak napisać biznesplan – podstawowe informacje

Masz dobry pomysł na biznes i chcesz go zrealizować? W takim razie będzie Ci potrzebny biznesplan. Pewnie zastanawiasz się, czym jest i po co marnować czas na pisanie czegoś, co przecież masz już dobrze zaplanowane w swojej głowie. Otóż Twój pomysł na biznes masz tylko w swojej głowie. Jeśli chcesz na poważnie przystąpić do zrealizowania swojego wymarzonego projektu, koniecznie musisz go przenieść na papier.

Czym jest i jak napisać biznesplan? To proste – biznesplan to Twój pomysł na biznes (w dużym skrócie). Jest to dokument, w którym obiektywnie oceniasz szansę na zrealizowanie swojego pomysłu. W dobrym biznesplanie należy przedstawić ocenę opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego oraz rozpisać wszystkie najważniejsze informacje na temat projektu, dzięki czemu będziemy mogli wyciągnąć odpowiednie wnioski. Z pomocą biznesplanu znacznie łatwiej dostrzeżemy mocne i słabe strony naszego pomysłu, a także szanse i zagrożenia, z którymi prawdopodobnie będziemy musieli się zmagać. Zdecydowanie lepiej zapoznać się z zagrożeniami wcześniej, aby przygotować rozwiązania.

Biznesplan może powstać na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne przedsiębiorstwa. Dokument ten tworzymy na własne potrzeby, a także, gdy staramy się o dotacje unijne. Wiele osób zastanawia się, jak napisać biznesplan i czy jest jakiś określony wzór, którego należy przestrzegać. Otóż dokument ten powinien przede wszystkim zawierać jak najwięcej informacji na temat planowanej działalności. Możemy kierować się sugestiami zamieszczonymi w Internecie lub skorzystać z pomocy firm i osób doświadczonych w temacie. Nie ma określonego wzoru, jednak każdy biznesplan musi zawierać pewne podstawowe dane.

Wyjaśniliśmy już sobie, czym jest biznesplan i dość ogólnie określiliśmy, co powinien zawierać. Teraz najwyższy czas pójść o krok dalej. Ustalmy, jak go napisać.

Jak napisać biznesplan?

Dobry biznesplan, aby spełniał swoją funkcję, musi zawierać pewne informacje. Poniżej przedstawimy typowe elementy tego dokumentu:

 • streszczenie przedsięwzięcia,
 • charakterystyka przedsiębiorstwa,
 • opis oferowanych produktów lub usług,
 • opis strategii marketingowej,
 • plan finansowy,
 • analiza SWOT.

Co oznaczają powyższe elementy i jak napisać biznesplan z uwzględnieniem tych informacji?

 • streszczenie przedsięwzięcia

W streszczeniu przedsięwzięcia spisujemy wszystkie najważniejsze informacje na temat naszego projektu, ale robimy to w dużym skrócie. Jak napisać biznesplan w wersji skróconej? Należy tu przedstawić skondensowane informacje zawarte w innych punktach tego dokumentu. Spisujemy tu dane dotyczące nazwy i lokalizacji naszej firmy oraz dane nas samych, planowaną datę rozpoczęcia działalności, formę prawną, obszar działalności i oferowane produkty lub usługi. W tym dziale zamieszczamy również informacje na temat klientów, planowanego zatrudnienia, konkurencji na rynku, naszej strategii i finansów.

 • charakterystyka przedsiębiorstwa

W tym miejscu skupiamy się wyłącznie na naszym przedsiębiorstwie, czyli przedstawiamy wszystkie informacje o nas i firmie. Spisujemy swój życiorys zawodowy, zamieszczamy dane kontaktowe, nazwę i lokalizację firmy, obszar i rodzaj działalności. Możemy tu dodać również nasze cele i plany na przyszłość.

 • opis oferowanych produktów lub usług

Firma musi zarabiać, zatem powinniśmy określić, czym będzie się zajmować. Jeśli będzie oferować konkretne produkty lub usługi, należy dokładnie je opisać, przedstawić nazwy, ceny, określić koszty związane z produkcją lub realizacją usług, a także określić, czy produkty lub usługi będą dostarczane na skalę lokalną, czy też krajową. W tym dziale należy podać możliwie jak najwięcej informacji.

 • opis strategii marketingowej

Strategia marketingowa ma bardzo ważne znaczenie. Jak napisać biznesplan, aby dokładnie odzwierciedlał naszą strategię? Musimy przedstawić nie tylko sposób dystrybucji produktów i usług, ale też dotarcia do klienta. Na strategię marketingową składa się również cena, promocja produktów i usług, a także reklama. Bez dobrej kampanii reklamowej nie zostaniemy zauważeni.

 • plan finansowy

Plan finansowy to jeden z najważniejszych elementów dobrego biznesplanu. Należy tutaj wyjaśnić, w jaki sposób będziemy finansować swoją działalność, a także przedstawić nasze prognozy dotyczące planowanej sprzedaży i wydatków. Dobrze sporządzony plan finansowy pokaże nam, czy nasz pomysł na biznes przyniesie jakiekolwiek zyski.

 • analiza SWOT

Analiza SWOT pozwala określić mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia. Innymi słowy, jest to szukanie zalet i wad naszego pomysłu. Chodzi o to, aby wykorzystać zalety dla jeszcze szybszego rozwoju firmy i ograniczania lub eliminacji wad i zagrożeń.

Jeśli masz pewne wątpliwości i wciąż nie wiesz, jak napisać biznesplan, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy firm i doświadczonych osób.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News