BiznesINFO.pl
team-5614132 1920

https://pixabay.com/pl/photos/zesp%C3%B3%C5%82-spotkanie-biznesu-ludzie-5614132/

Jak motywować pracowników w swojej firmie

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Podstawą dobrze funkcjonującej firmy są jej pracownicy zadowoleni ze swojej pracy. Jak motywować pracowników, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której pracownik dojdzie do przysłowiowej ściany, przestanie spełniać się zawodowo, a wykonywana przez niego praca stanie się mało wydajna. Jaki system motywacyjny można wprowadzić do firmy?

Pracodawcy często zastanawiają się nad tym, jak najlepiej motywować pracowników w firmie. Zawsze najlepszą motywacją są dobre warunki finansowe. Jednak są jeszcze inne sposoby na to, aby pracownik czuł się doceniony. Warto pamiętać, że pracownik, który nie jest zmotywowany, nie będzie pracował, tak jak oczekuje od niego jego pracodawca.

Czynniki wpływające na poziom motywacji pracowników

Na motywację pracowników mają wpływ dwa elementy:

  • Czynniki zewnętrzne, czyli wszystko to, co mają do dyspozycji: przyjazne biuro, systemy benefitów pozapłacowych, systemy premiowe, pakiety rekreacyjno-socjalne, dofinansowania rozwoju ścieżki kariery itd.

  • Czynniki wewnętrzne, czyli mechanizmy, które zmotywują do: chęci podjęcia wyzwania, osiągnięcia wyższych rezultatów niż zazwyczaj, wytrwania w działaniu aż do uzyskania rezultatu, rozwoju i dążenia do osiągania celów.

Jak motywować pracowników - sposoby

Opcji na motywację pracowników jest wiele, można je łączyć, mogą być materialne i niematerialne. Ale najważniejsze jest to, aby pamiętać o budowaniu dobrych relacji. Pracodawca powinien dążyć, do tego, aby jego pracownicy byli zmotywowani, a wykonywana praca przynosiła im satysfakcję. Wtedy można być pewnym, że zbuduje się dobry zespół.

Wysokie wynagrodzenie i premie

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego jest bardzo ważna, szczególnie dla pracownika, który posiada doświadczenie zawodowe i wysokie kwalifikacje. Warto premiować pracowników, dodatkowe pieniądze mogą sprawić, że ich praca stanie się wydajniejsza. Premia za szczególne osiągnięcia przyczynia się do tego, że wkłada się w pracę więcej wysiłku niż bez niej.

Dodatkowe dni wolne lub długotrwały płatny urlop

Niektóre firmy proponują swoim pracownikom czas wolny w wymiarze kilku, a nawet kilkunastu dni. Za okres dodatkowego urlopu pracownicy otrzymują pełne wynagrodzenie. Zatrudnieni sami mogą zdecydować na co poświęcą ten czas. Dodatkowo pracownicy, niektórych firm otrzymują dzień wolny na spędzenie go z rodziną.

Poczucie wspólnoty

Ważne jest też to, w jaki sposób pracownik czuje się w firmie, w której pracuje – gdy ma poczucie wspólnoty z innymi pracownikami, z zarządem i czuje się dobrze w biznesowym otoczeniu. Atmosfera w pracy to jeden z ważniejszych aspektów pracy. Czasami jest nawet ważniejsza niż wysokość wynagrodzenia. Pracownicy będą sobie pomagać, wzajemnie motywować, ponieważ wspólnie dążą do tego samego celu.

Dobra komunikacja w firmie

Bardzo ważnym aspektem jest komunikacja w firmie, bez tego, nawet jeśli wprowadzi się do firmy codziennie „owocowe czwartki”, nie będzie się w niej pracowało dobrze. Wyznaczenie standardów zwracania się do siebie z szacunkiem jest podstawą wynikającą z kultury organizacyjnej oraz osobistej pracowników. Nie mniejsze znaczenie ma również sposób komunikowania góra-dół. Bardzo ważne jest to, aby wszelkie informacje były przekazywane jasno, a oczekiwania precyzyjnie objaśniać i pamiętać o tym, aby były dostosowane do umiejętności pracownika. Warto zawsze jasno doprecyzować zakres odpowiedzialności przy realizacji zadań, wówczas pracownik ma poczucie panowania nad sytuacją, nad etapami prac oraz czasem koniecznym na wykonanie.

Motywacja, pozytywny feedback

Ludzie, którzy czują się docenieni, funkcjonują lepiej i ta reguła dotyczy każdej sfery życia. Warto zaszczepić w sobie pochwały dla pracownika, który dobrze wykonuje swoją pracę. Wieczna krytyka zadziała zupełnie odwrotnie. Motywacja wzrasta, gdy pracownik czuje, że wykonywana przez niego praca ma sens i jest doceniana.

Pakiety socjalne

Prywatna opieka medyczna, zajęcia sportowe, bilety do teatru czy kina, karnety na siłownię, basen, karty żywieniowe, posiłki w godzinach pracy – to zaledwie kilka benefitów, jakie pracodawcy zapewniają swoim podwładnym. Właściciele firm coraz częściej dają swoim pracownikom możliwość wyboru korzyści, które sami uznają za najbardziej użyteczne i atrakcyjne.

Przyjazne biuro

Biuro, w którym pracownicy będą czuli się dobrze i do którego chętnie będą przychodzili jest bardzo ważną sprawą. Wiele firm oferuje strefy relaksu, pokoje rozrywki z piłkarzykami czy konsolą. Prysznic w firmie, dobrze wyposażona kuchnia, a nawet zieleń w biurze sprawiają, że pracownicy będą bardziej zmotywowani.

Długo można by wymieniać co jeszcze może motywować pracowników do bardziej efektywnej pracy. Szkolenia, perspektywy rozwoju, wspólne wyjazdy. To wszystko ma ogromny wpływ na to jak funkcjonuje cała instytucja. Czy warto motywować pracowników? Oczywiście – każdy przedsiębiorca w krótkim czasie może zaobserwować, jak wiele korzyści zacznie przynosić mu wprowadzenie kilku fundamentalnych zmian.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >