Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ile zarabia Jacek Kurski? "Poprosiłem o najniższe możliwe wynagrodzenie, proponowano mi wyższe".
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 28.09.2020 02:00

Ile zarabia Jacek Kurski? "Poprosiłem o najniższe możliwe wynagrodzenie, proponowano mi wyższe".

Ile zarabia Jacek Kurski
© European Union 2014 - European Parliament" (Attribution-NonCommercial-NoDerivs Creative Commons license

Jacek Kurski ponownie zasiadł na fotelu prezesa TVP. Na jakie wynagrodzenie może liczyć? Zaskakujące zarobki prezesa Jacka Kurskiego. Sam twierdzi, że oszczędza na swojej wypłacie, dzięki czemu telewizja "dobrze wykorzystuje rządowe pieniądze". Sprawdzamy szczegóły.

Ile zarabia Jacek Kurski

Podczas senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, na którą został zaproszony Jacek Kurski, wzięto go w ogień pytań. Prezes TVP zdradził podczas obrad, jakim budżetem dysponuje Telewizyjna Agencja Informacyjna, czyli ciało odpowiedzialne za produkcje informacyjne i publicystyczne dla stacji TVP oraz przede wszystkim TVP Info. Okazuje, się że w 2020 roku TAI na swoje produkcje ma zaplanowane aż 140 mln złotych. To jednak nie wszystko, Jacek Kurski podczas rozmowy z senatorami pochwalił się swoimi zarobkami. Uznał, że telewizja na jego prezesurze zaciska pasa i wprowadza oszczędności. Jak zatem kształtują się zarobki Jacka Kurskiego?

Jacek Kurski ponownie zasiada w prezesowskim fotelu na Woronicza. Rada Mediów Narodowych 7 sierpnia powierzyła mu zadanie dokończenia 4-letniej kadencji. Ma on pozostać na tej funkcji do połowy 2021 roku, gdy odbędzie się walne zgromadzenie RMN. Przypomnijmy – Kurski został odwołany w niejasnych okolicznościach, zakulisowe doniesienia mówią o jego konflikcie z Andrzejem Dudą. To właśnie pod naciskami prezydenta prezes TVP miał zostać zdymisjonowany. Warunkiem odejścia Kurskiego miało być podpisanie przez Dudę ustawy o 2 mld złotych dotacji dla telewizji. Na czas kampanii i wyborów Kurski zajął miejsce w radzie nadzorczej TVP, jednak oficjalnie nie sprawował w telewizji pełni władzy. Wszystko zmieniło się, gdy wybory prezydenckie zostały rozstrzygnięte. Kurski powrócił na stanowisko prezesa.

Na jakie zarobki może liczyć Jacek Kurski? Z roku na rok są one coraz wyższe. W 2016 roku, jak podaje Business Insider Kurski miał zarobić 304 tys. złotych, co przekłada się na miesięczną wypłatę w wysokości 25,33 tys. złotych miesięcznie. Rok później, w 2017 roku, miało to już być 333,2 tys. złotych, czyli 27,76 tys. złotych miesięcznego dochodu. Dwa lata temu roczne dochody Kurskiego szacowane były na kwotę około 414 tys. złotych, czyli 34,5 tys. złotych miesięcznie. W sprawozdaniu finansowym spółka informuje, że w 2018 roku na pensje zarządu przeznaczono 811,8 tys. złotych łącznie. Dane za ten rok są również szacunkowe, ponieważ wyliczone zostały na podstawie zarobków całego zarządu TVP, który wówczas składał się z 2 osób.

Kurski zarabia milion rocznie?

Wirtualne Media donoszą, że zgodnie z kontraktem maksymalna pensja na stanowisku prezesa TVP to aż 15-krotność średniej krajowej, co przekłada się na miesięczne zarobki na poziomie prawie 80 tys. złotych miesięcznie, a w skali roku nawet na 959 665 zł. 

Jak wygląda pensja Kurskiego w 2020 roku? Według słów samego prezesa, które padły na senackiej komisji, jego wynagrodzenie jest oszczędnością dla TVP. Jacek Kurski podczas obrad komisji deklarował, że poprosił o możliwie najniższą pensję. Ile ona wynosi? – Poprosiłem radę nadzorczą o najniższe możliwe wynagrodzenie. Proponowano mi wyższe, ale sam poprosiłem o takie, wynosi ono 7-krotność średniej krajowej – stwierdził w lutym Jacek Kurski. Ile wynosi 7-krotność średniej krajowej? W I kwartale 2020 roku GUS podał, że miesięczne średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 5331,47 zł, co oznacza, że Jacek Kurski może szacunkowo liczyć na miesięczną pensję w wysokości 37 320 zł brutto miesięcznie. W skali roku jest to kwota 447 843 zł.