policja-flickr-piotrdrabik
Photo by Piotr Drabik, Flickr, CC BY 2.0
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Marca 2020

Jeszcze surowsze ograniczenia. Punkty usług do zamknięcia, w sklepach obowiązkowe rękawiczki

Informacje na temat nowych restrykcji sanitarnych potwierdziły się. Rząd poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.

Informacje o restrykcjach potwierdzone

W trakcie poniedziałkowego posiedzenia Senatu, w którym debatowano nad projektem ustaw zawartych w tarczy antykryzysowej, premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje o tym, że zostaną wprowadzone nowe obostrzenia sanitarne.

Minister rozwoju otwarcie: Minister rozwoju otwarcie: "Czekają nas chude tygodnie i miesiące"Czytaj dalej

- Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe obostrzenia, rygory sanitarne, epidemiologiczne wdrożyć - mówił w poniedziałek w Senacie premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez Polsat News.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. “Lekarz powiedział mu, że nie musi się martwić“. Zmarł 19-latek, najpewniej był zakażony

Premier tłumaczył, że te działania mają wpłynąć na bezpieczeństwo Polaków i wezwał do współpracy wszystkich instytucji i władz.

- Wszystko to po to, że teraz nasza, jeśli tak mogę powiedzieć, cała państwowa orkiestra, wszystkie instytucje legislacyjne związane z władzą wykonawczą, ale także samorządowe musimy grać do jednej bramki i starać się wypracować najlepsze możliwe rozwiązania w tych realiach, w których się poruszamy - powiedział premier cytowany przez PolsatNews.

Czternasta emerytura do kosza, zamrożenie płac. Rząd ma ważny powódCzternasta emerytura do kosza, zamrożenie płac. Rząd ma ważny powódCzytaj dalej

Informacje o zwiększonej izolacji potwierdziły się

Informacje o ograniczeniu możliwości przemieszczania się krążyły w mediach od poniedziałku. Teraz zostały potwierdzone. Rząd wprowadził limity osób obecnych w sklepie. Zgodnie z decyzją władz, w jednym lokalu może przebywać tylu klientów ile jest kas x 3. Oznacza to - obrazując - że np. w sklepie z 3 kasami będzie mogło legalnie przebywać 9.

Wprowadzone zostały także specjalne godziny odwiedzin sklepów tylko dla seniorów. W dwie godziny około południa - 10:00 do 12:00 - zakupy zrobią tylko najstarsi z Polaków, by uchronić ich szczególnie narażone zdrowie na kontakt z młodszymi, którzy z SARS-CoV-2 radzą sobie zdecydowanie lepiej. Mało tego - same zakupy są dozwolone jedynie w rękawiczkach ochronnych.

Wyjście z domu w pojedynkę - to jedyna forma opuszczania własnego mieszkania czy domu. Wszelkie przemieszczanie się na pieszo z rodziną jest dozwolone, pod warunkiem utrzymania 2-metrowego odstępu od poszczególnych członków rodziny. Choć i od tego są wyjątki.

- Najważniejsza zasada to dystans społeczny - dwa metry od drugiej osoby z wyjątkiem opieki nad dzieckiem na spacerze. Na chodnikach starajmy się iść w pewnej odległości, jeśli ktoś musi wychodzić. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z drugą osobą dorosłą. Wprowadzamy ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji i zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich - oświadczył Morawiecki.

Orlen przekazał 2 wiadomości ws. ich płynu do dezynfekcji rąk. Jedną dobrą, a drugą bardzo złąOrlen przekazał 2 wiadomości ws. ich płynu do dezynfekcji rąk. Jedną dobrą, a drugą bardzo złąCzytaj dalej

Także informacje o wzmożonych i wyrywkowych kontrolach policji znalazły potwierdzenie. Policja będzie kontrolować częściej i sprawdzać, czy dana osoba rzeczywiście wybiera się np. do pracy.

PODSUMOWUJĄC:

 1. wymóg 2 metrów odległości między osobami w przestrzeni publicznej - nie dotyczy niepełnosprawnych i osób do 18. roku życia,
 2. ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, promenad i zieleńców,
 3. zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich,
 4. zamknięcie wszystkich punktów fryzjerskich i kosmetycznych,
 5. max 3 osoby na punkt kasowy (5 kas = 15 osób w sklepie),
 6. max 2 osoby na jedno okienko pocztowe,
 7. max 3 osoby przy stoisku na targowiskach,
 8. obowiązek zakładania rękawiczek,
 9. zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych w weekend,
 10. sklepy i apteki w godzinach 10:00-12:00 tylko dla osób 65+,
 11. 1,5 metra odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony,
 12. zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych (!),
 13. wyjątki: kwarantanna i izolacja oraz pobyt o charakterze służbowym,
 14. OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA DLA DOMOWNIKÓW OSÓB, KTÓRE ZOSTANĄ OBJĘTE KWARANTANNĄ OD 1 KWIETNIA,
 15. odwołanie bezwzględnie koniecznych zabiegów rehabilitacyjnych.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
 2. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
 5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
 6. Kierował szpitalem w Wuhan podczas epidemii. Przekazał 5 złotych rad
Z ostatniej chwili: Nie żyje pracownik ministerstwa sprawiedliwości. Miał koronawirusaZ ostatniej chwili: Nie żyje pracownik ministerstwa sprawiedliwości. Miał koronawirusaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News