US President Donald Trump speaks to the media as he makes his way to board Air Force One before departing from Andrews Air Force Base in Maryland on January 12, 2021. - Trump is traveling to Texas to review his border wall project. (Photo by MANDEL NGAN / AFP)
East News, MANDEL NGAN
Autor Kamila Jeziorska - 14 Stycznia 2021

Impeachment Donalda Trumpa ruszył. Nigdy dotąd prezydent nie był mu poddawany aż dwa razy

Impeachment Donalda Trumpa przegłosowany w Izbie Reprezentantów i choć jeszcze pora na głosowanie w Senacie, Stany Zjednoczone czerwienią się z emocji. Rozpoczęcie procedury impeachmentu wobec polityka poparło nawet 10 kongresmenów z ramienia republikanów. Czy tym razem uda się ją doprowadzić do ko

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym dokładnie polega procedura impeachmentu w Stanach Zjednoczonych
  • Czy Donald Trump zostanie ostatecznie uznany za winnego
  • W jaki sposób impeachment wpłynie na jego dalszą karierę polityczną

Impeachment Donalda Trumpa w końcu się ziści?

Impeachment w Stanach Zjednoczonych ma niesamowicie długą historię i niewątpliwie osadzony jest na stałe w tamtejszej demokracji. Jest on traktowany jako broń ostateczna i świadczy o tym fakt, że na 238 lat istnienia USA i 46 prezydentów jego procedura była rozpoczynana tylko kilkukrotnie.

Impeachment jest to procedura oskarżenia funkcjonariuszy federalnych (m.in.: prezydent, wiceprezydent) o nadużycie władzy. Procedura impeachmentu może zostać przeprowadzona w kilku przypadkach: w następstwie zdrady, przekupstwa oraz innych przewinień i przestępstw. Ogromną rolę w procedurze impeachmentu odgrywają obie izby Kongresu: Izba Reprezentantów formułuje zarzuty, natomiast Senat większością 2/3 głosów orzeka o winie oskarżonego.

Przypomnijmy, że procedurę impeachmentu wszczęto wobec Richarda Nixona w związku z aferą Watergate, jednakże ten w ostatniej chwili zrezygnował z urzędu i do głosowania nie doszło. W stan oskarżenia postawiono również Billa Clintona, w związku ze skłamaniem przed narodem jakoby nie utrzymywał kontaktów seksualnych ze swoją asystentką. Clinton został oczyszczony z zarzutów.

Kolejnym prezydentem, wobec którego wszczęto procedurę impeachmentu jest Donald Trump - ten z kolei już po raz drugi jest mu poddawany. To wydarzenie bez precedensu w historii USA. Aktualnie Izba Reprezentantów zarzuca Trumpowi "podżeganie do powstania" - informuje Wirtualna Polska.

Cztery razy był na kwarantannie, piąty z koronawirusem. Jacek Sasin zakażony, ale czuje się dobrzeCztery razy był na kwarantannie, piąty z koronawirusem. Jacek Sasin zakażony, ale czuje się dobrzeCzytaj dalej

Procedura impeachmentu została zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów. Za głosowało 232, z czego 10 republikanów, a przeciw 197 parlamentarzystów. Teraz procedurą zajmie się Senat, w którym większość mają Republikanie. Ten już raz uratował Trumpa.

Impeachment po raz drugi

Republikanie nie kryją się z powodami, przez które głosowali za impeachmentem Donalda Trumpa. - Broniłem tego prezydenta w trudnych chwilach przez cztery lata. Prowadziłem na jego rzecz kampanię i dwukrotnie na niego głosowałem, ale ta kompletna porażka jest niewybaczalna - cytuje wypowiedź jednego z kongresmenów WP.

- To jest ruch, który ma właściwie dwa cele. Pierwszy, taki przemijający, czyli dokuczenie Trumpowi. A drugi, istotniejszy dla Demokratów, to odebranie mu możliwości zajmowania jakichkolwiek stanowisk publicznych w przyszłości. I to jest chyba prawdziwym celem tego dość dziwnego zabiegu, jakim byłby impeachment na kilka dni przed końcem kadencji - mówi w wywiadzie z Polska Times prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.

Przypomnijmy, że Donald Trump rozważał kandydaturę w wyborach prezydenckich za cztery lata. Amerykanista zauważa, że była ona realna kilka dni temu, jednakże po ostatnich wydarzeniach nawet Republikanie baliby się zaryzykować z jego wysunięciem po raz kolejny w wyścigu o Biały Dom.

Portal money.pl powołując się na dane Morning Consult informuje, że 54 proc. Amerykanów uważa, że Trump powinien zostać uznany za winnego. Z kolei sam Trump debatę na temat impeachmentu miał oglądać w bliskim gronie doradców.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News