Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Impeachment Donalda Trumpa ruszył. Nigdy dotąd prezydent nie był mu poddawany aż dwa razy
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 14.01.2021 01:00

Impeachment Donalda Trumpa ruszył. Nigdy dotąd prezydent nie był mu poddawany aż dwa razy

US President Donald Trump speaks to the media as he makes his way to board Air Force One before departing from Andrews Air Force Base in Maryland on January 12, 2021. - Trump is traveling to Texas to review his border wall project. (Photo by MANDEL NGAN /
East News, MANDEL NGAN

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym dokładnie polega procedura impeachmentu w Stanach Zjednoczonych

  • Czy Donald Trump zostanie ostatecznie uznany za winnego

  • W jaki sposób impeachment wpłynie na jego dalszą karierę polityczną

Impeachment Donalda Trumpa w końcu się ziści?

Impeachment w Stanach Zjednoczonych ma niesamowicie długą historię i niewątpliwie osadzony jest na stałe w tamtejszej demokracji. Jest on traktowany jako broń ostateczna i świadczy o tym fakt, że na 238 lat istnienia USA i 46 prezydentów jego procedura była rozpoczynana tylko kilkukrotnie.

Impeachment jest to procedura oskarżenia funkcjonariuszy federalnych (m.in.: prezydent, wiceprezydent) o nadużycie władzy. Procedura impeachmentu może zostać przeprowadzona w kilku przypadkach: w następstwie zdrady, przekupstwa oraz innych przewinień i przestępstw. Ogromną rolę w procedurze impeachmentu odgrywają obie izby Kongresu: Izba Reprezentantów formułuje zarzuty, natomiast Senat większością 2/3 głosów orzeka o winie oskarżonego.

Przypomnijmy, że procedurę impeachmentu wszczęto wobec Richarda Nixona w związku z aferą Watergate, jednakże ten w ostatniej chwili zrezygnował z urzędu i do głosowania nie doszło. W stan oskarżenia postawiono również Billa Clintona, w związku ze skłamaniem przed narodem jakoby nie utrzymywał kontaktów seksualnych ze swoją asystentką. Clinton został oczyszczony z zarzutów.

Kolejnym prezydentem, wobec którego wszczęto procedurę impeachmentu jest Donald Trump - ten z kolei już po raz drugi jest mu poddawany. To wydarzenie bez precedensu w historii USA. Aktualnie Izba Reprezentantów zarzuca Trumpowi "podżeganie do powstania" - informuje Wirtualna Polska.

Procedura impeachmentu została zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów. Za głosowało 232, z czego 10 republikanów, a przeciw 197 parlamentarzystów. Teraz procedurą zajmie się Senat, w którym większość mają Republikanie. Ten już raz uratował Trumpa.

Impeachment po raz drugi

Republikanie nie kryją się z powodami, przez które głosowali za impeachmentem Donalda Trumpa. - Broniłem tego prezydenta w trudnych chwilach przez cztery lata. Prowadziłem na jego rzecz kampanię i dwukrotnie na niego głosowałem, ale ta kompletna porażka jest niewybaczalna - cytuje wypowiedź jednego z kongresmenów WP.

- To jest ruch, który ma właściwie dwa cele. Pierwszy, taki przemijający, czyli dokuczenie Trumpowi. A drugi, istotniejszy dla Demokratów, to odebranie mu możliwości zajmowania jakichkolwiek stanowisk publicznych w przyszłości. I to jest chyba prawdziwym celem tego dość dziwnego zabiegu, jakim byłby impeachment na kilka dni przed końcem kadencji - mówi w wywiadzie z Polska Times prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.

Przypomnijmy, że Donald Trump rozważał kandydaturę w wyborach prezydenckich za cztery lata. Amerykanista zauważa, że była ona realna kilka dni temu, jednakże po ostatnich wydarzeniach nawet Republikanie baliby się zaryzykować z jego wysunięciem po raz kolejny w wyścigu o Biały Dom.

Portal money.pl powołując się na dane Morning Consult informuje, że 54 proc. Amerykanów uważa, że Trump powinien zostać uznany za winnego. Z kolei sam Trump debatę na temat impeachmentu miał oglądać w bliskim gronie doradców.