Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ile kosztuje prawo jazdy? Co egzamin to drożej
Irmina Jach
Irmina Jach 25.12.2023 20:38

Ile kosztuje prawo jazdy? Co egzamin to drożej

dokumenty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prawo jazdy to dokument, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Żeby go zdobyć, trzeba dopełnić szeregu formalności i zdać dwa egzaminy — teoretyczny i praktyczny. Wiąże się to z niemałymi wydatkami. Ile kosztuje prawo jazdy?

Prawo jazdy 2024. Jak uzyskać prawo jazdy?

Prawo jazdy może otrzymać każdy, kto mieszka w Polsce przynajmniej 185 dni i ma skończone osiemnaście lat. Od 2014 roku obowiązuje nowa procedura, która rozpoczyna się od nadania kandydatowi unikalnego numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Można go uzyskać podczas wizyty w wydziale komunikatu urzędu miasta lub gminy.

Następnie pretendent powinien umówić się na wizytę w gabinecie lekarskim, podczas której lekarz zdecyduje, czy jest zdolny do prowadzenia pojazdów. Po pozytywnej decyzji można udać się do urzędu, by złożyć stosowne dokumenty. To pozwoli rozpocząć kurs w szkole jazdy, a następnie przystąpienie do egzaminów. Gdy kandydat uzyska pozytywny wynik egzaminów, powinien zapłacić 100,50 zł za wyrobienie dokumentu. Później pozostaje już tylko czekać na wiadomość z urzędu.

Tomasz Karolak ujawnił, ile można zarobić, pracując jako aktor. Kwoty zwalają z nóg

Prawo jazdy 2024. Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Osoby, które chcą uzyskać prawo jazdy, muszą przygotować się na spory wydatek. Za kurs na prawo jazdy kategorii B trzeba zapłacić od 2300 zł do nawet 3600 zł. Ceny mogą różnić się w zależności od miasta. Najdrożej jest w Warszawie i Krakowie. Zaświadczenie od lekarza będzie kosztować dodatkowe 200 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Polacy po świętach rzucą się na zakupy do Lidla. Super oferty przed Sylwestrem

Prawo jazdy 2024. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Po zakończeniu kursu kandydat może przystąpić do egzaminów. Obecnie za część teoretyczną trzeba zapłacić 50 zł, a za część praktyczną - 200 zł. Egzaminy można powtarzać dowolną ilość razy. Należy jednak liczyć się z wysokim kosztem. Każde podejście będzie kosztowało nas 50 zł lub 100 zł. Ile kosztuje więc uzyskanie prawa jazdy? Często ponad 4000 zł.