BiznesINFO.pl

Pixabay/Congerdesign

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Zastanawialiście się państwo ile kosztuje was codzienne ładowanie telefonu? Szacunkowe obliczenia w tej kwestii mogą zaskoczyć, podobnie jak dane dotyczące innych urządzeń używanych każdego dnia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile mniej więcej płacimy za ładowanie telefonu

  • Ile kosztuje nas 8 godzin pracy laptopa

  • Jaki jest koszt oglądania telewizji

Ile płacimy za ładowanie telefonu?

Rosnącym rachunkom za prąd poświęciliśmy w tym roku wiele tekstów. Niemal każdy - łącznie z piszącym te słowa - widząc faktury łapał się za głowę. Nieliczni (również piszący) zastanawiali się, co mogą sami zrobić, aby te rachunki choć trochę zmniejszyć.

Bo i nie każdy zastanawia się ile kosztuje go używanie sprzętów dostępnych w domu. Niektórych używamy każdego dnia, innych rzadziej, ale za wszystkie koniec końców musimy płacić.

Wyliczenia w zakresie tego ile płacimy za prąd używając poszczególnych sprzętów prezentuje "Gazeta Pomorska" powołując się na dane ekspertów PGNiG. Są to oczywiście dane uśrednione, gdyż niektóre gospodarstwa domowe mogą częściej używać danego urządzenia.

Zdecydowana większość z nas każdego dnia używa ładowarki do telefonu. Telefon jak wiadomo rzecz święta i bez niego ani rusz, a o starych modelach, które można było ładować co 2-3 dni dziś można jedynie pomarzyć. Ile kosztuje nas codzienne ładowanie komórki? Przy założeniu, że każdego dnia podłączamy ją na godzinę to zużycie energii wynosi ok. 0,0068 kWh i jest to koszt dzienny na poziomie 0,0046 zł. Przy rocznym żużyciu energii na ten cel 2,48 kWh, roczny koszt ładowania wynosi 1,68 zł.

A ile płacimy za pozostałe urządzenia?

Znacznie więcej kosztuje nas rocznie, raczej nie używany powszechnie każdego dnia odkurzacz. Przyjmując, że wykorzystywany on jest nie więcej niż 2 godziny w ciągu tygodnia, a jego moc to 1500 W, to dzienne zużycie energii elektrycznej wynosi 3 kWh, zaś koszt - 2,07 zł. Przy rocznym zużyciu energii na poziomie 156 kWh, roczny koszt użycia odkurzacza wynosi niecałe 108 zł.

Mało kto używa każdego dnia odkurzacza, za to wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez telewizji. "Pomorska" przytacza dane z których wynika, że spędzamy przed ekranem ok. 5 godzin dziennie. Do obliczeń w tym zakresie przyjęto model 40 calowy o mocy 70 W. Przy dziennym zużyciu energii na poziomie 0,35 kWh, koszt dzienny to ok. 0,24 zł. Roczne zużycie energii na poziomie 128 kWh generuje roczny koszy na poziomie 87,60 zł.

Pandemia i wprowadzone w związku z nią obostrzenia sprawiły, że od ponad roku wielu Polaków pracuje w domu zdalnie. Ile kosztuje ich funkcjonowanie przez 8 godzin laptopa? Gazeta podaje, że sprzęt o mocy 48 W generuje dzienne zużycie energii na poziomie 0,38 kWh i koszt dzienny na poziomie 0,26 zł. Rocznie jest to 138,7 kWh i niemal 95 zł.

Z przywołanych przez gazetę obliczeń wynika, że 5-godzinne działanie komputera PC o mocy 90 W to roczny koszt na poziomie 135,05 zł.

Na koniec zacytuje, co usłyszałem kilka lat temu od starszej pani z którą jako początkujący student statystowałem w jednym z popularnych seriali. Zmęczony i nieco znudzony przedłużającym się planem, zapytałem ją jak znosi wielogodzinne zdjęcia. Usłyszałem, że właśnie takie plany...uwielbia. Widząc moje zdziwienie, wyjaśniła.

- Jak tu jestem, to nie używam telewizora, lodówki, pralki, wody. Tutaj, niewiele bo niewiele zarabiam, ale i oszczędzam - powiedziała seniorka.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

prąd

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >