Ikea zrywa współpracę z firmą byłego rzecznika PiS Adama Hofmana
Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Radosław Święcki - 14 Stycznia 2021

Adam Hofman ma się czym martwić. IKEA zerwała z nim współpracę

IKEA Retail Polska zerwała współpracę w zakresie obsługi komunikacji korporacyjnej z firmą R4S Consulting. Jednym z szefów tej agencji jest Adam Hofman, były poseł i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Meblowy gigant zdecydował się postawić na kooperację z Havas PR Warsaw.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ikea zrywa współpracę z firmą Adama Hofmana
  • Czym w ostatnim czasie zasłynyła firma
  • Jak przebiegała kariera polityczna Hofmana

Ikea zrywa współpracę z firmą Hofmana

O zerwaniu współpracy IKEA z R4S Consulting informuje portal Wirtualne Media. Portal zwraca uwagę, że choć umowa IKEA Retail Polska z agencją obowiązuje do końca lutego br., to już od stycznia meblowy gigant współpracuje z Havas PR Warsaw. Firma odpowiada m.in. za prowadzenie biura prasowego, doradztwo kryzysowe, czy wspieranie projektów komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz działania public affairs.

Dlaczego doszło do zerwania współpracy IKEA z R4S Consulting? Tego nie wiadomo, gdyż sieć nie podaje przyczyn tego stanu rzeczy. To co wiadomo, to fakt, iż owa współpraca trwała stosunkowo krótko, gdyż została ona nawiązana w sierpniu zeszłego roku. Wirtualne Media przypominają, że Havas PR Warsaw obsługiwał już IKEA Retail w zakresie komunikacji korporacyjnej w latach 2015-2018.

Wracając do R4S Consulting, to pod koniec ubiegłego roku głośno było o kontrowersyjnych metodach stosowanych w kampanii, jaką agencja miała przeprowadzać dla koncernu Coca-Cola. Z przywołanych przez portal ustaleń Fundacji Reporterów, firma miała przy pomocy tzw. farmy trolli zorganizować internetową akcję na rzecz wstrzymania podatku cukrowego w Polsce, który wszedł w życie na początku tego roku.

Agencja miała zaproponować Coca-Coli, że w ramach swoich usług może dotrzeć do polityków, przekonując ich, że podatek cukrowy jest niepotrzebny. Dotarcie do polityków związanych z obecnym obozem władzy przez agencję nie jest szczególnie trudnym zadaniem, gdyż jednym z jej założycieli jest prominentny swego czasu polityk Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman.

Hofman przez dekadę był posłem PiS (lata 2005-2015), zaś w latach 2010-2014 pełnił funkcję jej rzecznika prasowego. Ten uznawany przez wielu za sprawnego rzecznika i obiecującego posła polityk być może dziś pełniłby ważne funkcje ministerialne, gdyby nie jedno zdarzenie. To wyeliminowało go z polityki tuż przed powrotem partii Jarosława Kaczyńskiego do władzy.

Adam Hofman – w polityce i po polityce

Chodzi o tzw. aferę madrycką, zwaną również aferą „kilometrówkową”. W skrócie chodziło to, że Hofman wraz z posłami Adamem Rogackim i Mariuszem Antonim Kamińskim wzięli z sejmowej kasy środki na podróż osobistym samochodem do Madrytu, podczas gdy w rzeczywistości udali się tam tanimi liniami lotniczymi. Po wyjściu sprawy na jaw posłowie zostali wyrzuceni z PiS i w kolejnych – jak się okazało wygranych przez partię – wyborach nie startowali.

Po odejściu z polityki Hofman założył własną agencję PR pod nazwą „Komunikacja Adam Hofman”, ale niedługo później połączył siły z byłym rzecznikiem Komendy Głównej Policji Mariuszem Sokołowskim i Michałem Wiewiórkiewiczem i utworzył agencję R4S Consulting. W późniejszym okresie do firmy dołączyli również m.in. byli dziennikarze Igor Janke i Sławomir Jastrzębowski.

W ostatnim czasie o Hofmanie było głośno, po tym jak Roman Giertych ujawnił, że były polityk PiS miał złożyć Leszkowi Czarneckiemu propozycję zatrudnienia byłego prezesa banku Pekao SA Michała Krupińskiego i udział w przejęciu TVN24.

Z danych przywołanych przez Wirtualne Media wynika, ze w 2019 roku R4S Consulting zwiększyła przychody sprzedażowe o 31,3 proc., a przy wzroście kosztów operacyjnych o 80 proc. do 7,87 mln zł jej zysk netto zmalał z 3,45 do 2,62 mln zł.

Z kolei jak podaje portal dlahandlu.pl, IKEA Retail zamknęła ostatni rok finansowy (wrzesień 2019- sierpień 2020) zyskiem netto w wysokości 321,2 mln zł (przy 317,3 mln zł zysku w roku poprzednim). Przychody firmy wyniosły 4,6 mld zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News