BiznesINFO.pl
Grzywna za brak maseczki. Przez noc aż 5 tys.

Biznes Info

Grzywna za grzywną, w sobotę aż 5 tys. razy. Polacy masowo karani za łamanie obostrzeń

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z najnowszych doniesień Komendy Głównej Policji wynika, że święta wielkanocne nie stanowią taryfy ulgowej dla niesubordynowanych obywateli, którzy nie przestrzegają obostrzeń. W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze policji nałożyli prawie 5 tys. mandatów

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kontroli przeprowadziła policja

  • Ile mandatów wystawiono

  • Ile może wynieść mandat za brak maseczki

  • Kiedy nie trzeba zakrywać ust i nosa

Grzywna za brak maseczki

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa, a aktualnie w Polsce szaleje trzecia fala zachorowań. W związku z tym rząd zdecydował się na wprowadzenie mocnych restrykcji m.in.: poprzez zamknięcie salonów kosmetycznych, fryzjerskich oraz sklepów budowlanych i meblowych. Na ulicy obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa.

Jednocześnie święta wielkanocne sprawiły, że część Polaków zmieniła swój stosunek do obostrzeń i postanowiła potraktować je w dość luźny sposób. Z danych przedstawionych w sobotę przez rzecznika Komendy Głównej Policji (KGP) Mariusza Ciarkę wynika, że funkcjonariusze przeprowadzili 3,6 mln kontroli związanych z przestrzeganiem obostrzeń.

Kontrole z 3 kwietnia zaowocowały 4986 mandatami karnymi, 702 wnioskami o ukaranie skierowanymi do sądu, a 2731 osób dostało pouczenie. Rzecznik KGP zaapelował o solidarność z innymi Polakami, a zwłaszcza z chorymi. Podkreślił, że policja nie walczy mandatami z Polakami, a wirusem.

Kontrole policyjne objęły środki transportu publicznego, galerie handlowe oraz inne miejsca, w których może dochodzić do transmisji wirusa. Mariusz Ciarka poinformował, że policja skontrolowała 2764 środków transportu publicznego, 7651 obiektów handlowych oraz ponad 200 sal weselnych i dyskotek.

Grzywna nawet w święta

Polsat News dodaje, że 3 kwietnia policja skontrolowała ponad 8 tys. obiektów, a w tym kluby fitness i siłownie. Rzecznik dodał, że codziennie do walki z koronawirusem staje ponad 20 tys. funkcjonariuszy.

W sobotę skontrolowano 433 941 osób, a od początku działań przeprowadzono, aż 62,5 mln kontroli - podaje Onet. Ciarka podkreślił, że niezależnie od działań przeciw pandemii, policjanci zobowiązani są do prowadzenia rutynowych kontroli i działań, m.in.: nadzorowania ruchu drogowego.

Grzywna za brak maseczki lub jej niepoprawne noszenie może wynieść nawet 500 zł. Warto wiedzieć, że od grudnia 2020 r. kwestie maseczek zostały poprawnie uregulowane przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. zatem odwołanie się do sądu jest bezskuteczne.

Warto wiedzieć, że maseczek nie musimy nosić w domu, we własnym ogrodzie lub na balkonie, w lesie, parku oraz we własnym aucie.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >