Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Grzywna za grzywną, w sobotę aż 5 tys. razy. Polacy masowo karani za łamanie obostrzeń
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:25

Grzywna za grzywną, w sobotę aż 5 tys. razy. Polacy masowo karani za łamanie obostrzeń

Grzywna za brak maseczki. Przez noc aż 5 tys.
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kontroli przeprowadziła policja

  • Ile mandatów wystawiono

  • Ile może wynieść mandat za brak maseczki

  • Kiedy nie trzeba zakrywać ust i nosa

Grzywna za brak maseczki

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa, a aktualnie w Polsce szaleje trzecia fala zachorowań. W związku z tym rząd zdecydował się na wprowadzenie mocnych restrykcji m.in.: poprzez zamknięcie salonów kosmetycznych, fryzjerskich oraz sklepów budowlanych i meblowych. Na ulicy obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa.

Jednocześnie święta wielkanocne sprawiły, że część Polaków zmieniła swój stosunek do obostrzeń i postanowiła potraktować je w dość luźny sposób. Z danych przedstawionych w sobotę przez rzecznika Komendy Głównej Policji (KGP) Mariusza Ciarkę wynika, że funkcjonariusze przeprowadzili 3,6 mln kontroli związanych z przestrzeganiem obostrzeń.

Kontrole z 3 kwietnia zaowocowały 4986 mandatami karnymi, 702 wnioskami o ukaranie skierowanymi do sądu, a 2731 osób dostało pouczenie. Rzecznik KGP zaapelował o solidarność z innymi Polakami, a zwłaszcza z chorymi. Podkreślił, że policja nie walczy mandatami z Polakami, a wirusem.

Kontrole policyjne objęły środki transportu publicznego, galerie handlowe oraz inne miejsca, w których może dochodzić do transmisji wirusa. Mariusz Ciarka poinformował, że policja skontrolowała 2764 środków transportu publicznego, 7651 obiektów handlowych oraz ponad 200 sal weselnych i dyskotek.

Grzywna nawet w święta

Polsat News dodaje, że 3 kwietnia policja skontrolowała ponad 8 tys. obiektów, a w tym kluby fitness i siłownie. Rzecznik dodał, że codziennie do walki z koronawirusem staje ponad 20 tys. funkcjonariuszy.

W sobotę skontrolowano 433 941 osób, a od początku działań przeprowadzono, aż 62,5 mln kontroli - podaje Onet. Ciarka podkreślił, że niezależnie od działań przeciw pandemii, policjanci zobowiązani są do prowadzenia rutynowych kontroli i działań, m.in.: nadzorowania ruchu drogowego.

Grzywna za brak maseczki lub jej niepoprawne noszenie może wynieść nawet 500 zł. Warto wiedzieć, że od grudnia 2020 r. kwestie maseczek zostały poprawnie uregulowane przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. zatem odwołanie się do sądu jest bezskuteczne.

Warto wiedzieć, że maseczek nie musimy nosić w domu, we własnym ogrodzie lub na balkonie, w lesie, parku oraz we własnym aucie.