Grzejniki wciąż ciepłe
pixabay.com USA-Reiseblogger
Autor Konrad Karpiuk - 1 Października 2020

Grzejniki wciąż zimne? Czekając na sezon grzewczy można się nie doczekać

Grzejniki, które nie dają ciepła to w zimne wieczory to prawdziwe utrapienie mieszkańców bloków. Wiele osób czeka na tzw. "sezon grzewczy", ale jak się okazuje, lepiej interweniować samemu.

Masz zimne grzejniki? Lepiej zgłoś to do spółdzielni, możesz nie doczekać się sezonu grzewczego

Grzejniki w blokach produkują ciepło, tylko jeśli grzeje się w całym bloku. Zwykle dzieje się to podczas "sezonu grzewczego". Jeszcze w poprzednim ustroju, zaczynał się on wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz o godzinie 19:00 w ciągu trzech dni była niższa niż 12 stopni Celsjusza. Jak jednak pisze Wirtualna Polska, obecne przepisy dają większe pole do interpretacji.

Zgodnie z par. 2 pkt 20 rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku, sezon grzewczy to okres, w którym "warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Dlatego też wiele zależy od spółdzielni, jednak można się do niej zgłosić, powołując się na minimalną temperaturę w pomieszczeniach, którą określa ministerstwo infrastruktury.

Zgodnie z wcześniej wspomnianym rozporządzeniem, w budynkach mieszkalnych musi utrzymywać się temperatura min. 20 stopni Celsjusza w pokojach i 24 stopnie Celsjusza w łazienkach. Jak jednak zaznacza WP, przepisy te dotyczą warunków technicznych budynków, a nie spółdzielni mieszkaniowej. Same spółdzielnie zwykle trzymają się zasady, że gdy przez trzy dni temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza, a w mieszkaniu jest 16 stopni, to trzeba włączyć ogrzewanie.

Zainwestują nawet 75 tys. złotych w banknot... 0 euro. Odważny krok, która ponoć ma się zwrócićZainwestują nawet 75 tys. złotych w banknot... 0 euro. Odważny krok, która ponoć ma się zwrócićCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy pomysł rządu bolesnym ciosem w emerytów. Zagrożonych utratą pieniędzy aż 750 tys. osób
2. Zatrważające odkrycie w domu słynnego chirurga. Nie mogli uwierzyć własnym oczom, okropne wiadomości
3. Nikt się nie wywinie. Będziesz musiał zapłacić nawet 900 złotych rocznie, wprowadzają najgorszy podatek

Sezon grzewczy może być zależny od mieszkańców

Jak wyjawił nam ekspert, wiele zależy jednak od umowy spółdzielni z dostawcą ciepła. Niektóre z nich mają zawarty w umowie automatyczny system "Pogodynka". Jeśli średnia temperatura spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza, wtedy dostawca automatycznie zaczyna dostarczanie energii. Jeśli jednak spółdzielnia nie ma uwzględnionego systemu w umowie, musi skontaktować się z dostawcą o rozpoczęcie grzania.

Jednak to od mieszkańców, a dokładniej od spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zależy, kiedy rozpocznie się "sezon grzewczy". Dlatego też w wypadku gdy w mieszkaniach robi się zimno, warto wziąć sprawy we własne ręce i wraz z sąsiadami postarać się szybsze rozpoczęcie grzania w budynku.

Według prognoz, na które powołuje się WP, sezon grzewczy powinien nastąpić przed listopadem. Warto przy tym pamiętać, aby nie otwierać okien przy rozkręconym grzejniku, dochodzi wtedy do strat ciepła i podwyższenia rachunku za ogrzewanie. Ponadto, jeśli mimo informacji, że spółdzielnia włączyła piece, grzejniki wciąż nie grzeją, warto zgłosić awarię.

Kilkanaście produktów masowo wycofanych. Wszyscy je kupowali w Biedronce, Lidlu i Żabce nie wiedząc, że zagrażają zdrowiuKilkanaście produktów masowo wycofanych. Wszyscy je kupowali w Biedronce, Lidlu i Żabce nie wiedząc, że zagrażają zdrowiuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doda cała we łzach, do sieci trafiło niecodzienne nagranie. Co się stało?
  2. Kamil chciałby normalnie żyć. Wspierają go znani sportowcy, cała Polska udostępnia
  3. 294 tys. Polaków boleśnie ją odczuje, możesz także i ty. Akcyza z drastyczną podwyżką
  4. Dowód osobisty z ogromną zmianą, prawo już gotowe. Wiemy, kiedy wejdzie w życie
  5. Miały być auta przyszłości, a są dwie szkarady. BMW pokazały nowe modele, komuś przypadną do gustu?
  6. Lamborghini na egzaminie na prawo jazdy. Tak się zdaje w Chojnicach
Niezbędne artykuły dla dzieci kupisz za bezcen, mamy będą zachwycone. Lidl ścina ceny o połowę, nawet 19 groszy za sztukęNiezbędne artykuły dla dzieci kupisz za bezcen, mamy będą zachwycone. Lidl ścina ceny o połowę, nawet 19 groszy za sztukęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News