Gotówka wraca do łask
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 24 Grudnia 2020

Polacy masowo przerzucają się na gotówkę. Skąd takie zachowanie?

Gotówka wraca do łask. Polacy wypłacili w tym roku rekordową sumę pieniędzy. Na kontach bankowych też trzymamy więcej pieniędzy. W jaki sposób oszczędzamy w czasach epidemii?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Polacy wypłacają rekordowe sumy w gotówce,
  • Dlaczego spadło zainteresowanie lokatami,
  • Co z pieniędzmi na kontach bankowych.

Gotówka wraca do łask

Epidemia koronawirusa okazała się czasem, w którym łaskawszym okiem patrzymy na gotówkę. Z danych NBP, na które powołuje się portal Bankier, w marcu i kwietniu wypłacaliśmy z banków ponad 20 mld zł miesięcznie. W następnych miesiącach fala wypłat gotówki spadła, jednak jesienią nastąpił ponowny skok. W listopadzie ilość gotówki w obiegu zwiększyła się o 5,5 mld zł, po tym, jak w październiku wzrosła o 7,9 mld zł.

Pod koniec listopada w obiegu było ponad 304 mld zł, czyli aż o 35,7 proc. więcej niż w ubiegłym roku. W samym 2020 roku przybyło 80 mld zł gotówki, przekazał Bankier.

Coraz mniej wpłacamy na lokaty

Popularność lokat w trakcie epidemii zdecydowanie zmalała. Nic dziwnego - wpłacając pieniądze na lokaty łatwiej jest w tej chwili stracić, niż cokolwiek zyskać. Bardzo niskie oprocentowanie i podatek sprawiają, że na lokacie w chwili obecnej można tylko stracić.

Mimo że, jak podaje portal Bankier, nadal można znaleźć relatywnie korzystne oferty lokat, większość instytucji finansowych proponuje prawie zerowe oprocentowanie depozytów terminowych.

Zakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapanaZakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapanaCzytaj dalej

W listopadzie stan posiadania lokat zmniejszył się u Polaków aż o 6 mld zł. Pod koniec miesiąca suma funduszy trzymanych na depozytach terminowych do dwóch lat wyniosły 194 mld zł, czyli najmniej od ponad 10 lat.

Więcej trzymamy na kontach

W związku z tym, że nie za bardzo jest co robić z gromadzonymi pieniędzmi, coraz więcej z nas trzyma je po prostu na koncie. Pod koniec listopada gospodarstwa domowe zgromadziły na rachunkach bankowych niemal 760 mld zł - aż o 7,5 mld zł więcej niż w poprzednim miesiącu. Stan domowych depozytów jest w tej chwili najwyższy w historii i sięga 953,5 mld zł - o 9,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Według ekspertów zwiększony popyt na gotówkę wynika ze strachu:

- Ludzie rzadziej wychodzą z domu, bojąc się wirusa, i chcą mieć zapasy płynności. Bardzo ważny jest też efekt spadku stóp procentowych. W Polsce stopy spadły do zera, co sprawia, że tzw. alternatywny koszt trzymania gotówki jest bardzo niski. W innych krajach stopy są albo minimalnie wyższe (np. czeski PRIBOR i węgierski BUBOR są wyższe niż polski WIBOR), albo relatywnie nie spadły tak bardzo. Możliwe też, że w Polsce szybciej rośnie szara strefa. - skomentował cytowany przez portal Bankier Ignacy Morawski, główny ekonomista "Pulsu Biznesu".

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Skorzystasz z pomocy od ZUS, a za parę lat pożałujesz? Niewiele osób zna fatalne konsekwencje
  2. Na sylwestra nie tylko zakaz przemieszczania. Fajerwerków też zakazują
  3. Jarosław Kaczyński złożył Polakom życzenia świąteczne. Co powiedział prezes PiS?
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News