Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Gdzie może się znajdować siedziba firmy?
Magdalena Chajzler
Magdalena Chajzler 22.03.2022 08:35

Gdzie może się znajdować siedziba firmy?

Gdzie może się znajdować siedziba firmy?
pixabay.com

Siedziba firmy a obowiązki przedsiębiorcy

Wybór adresu siedziby firmy powinien być dobrze przemyślany, ponieważ wiążą się z tym dalsze obowiązki przedsiębiorcy. Adres ten będzie wpisany w dokumencie rejestracyjnym firmy, a także będzie widniał w rejestrze KRS czy CEIDG, na fakturach i rachunkach i używany będzie w korespondencji.

Różne rodzaje siedziby firmy

Siedzibą firmy może być budynek wolnostojący, mieszkanie, część biurowca, pojedyncze biuro, pawilon handlowy itp.

Adres siedziby firmy powinien składać się z takich elementów, jak: nazwa ulicy, numer budynku, numer lokalu, nazwę miasta i kod. W przypadku nietypowego miejsca działalności adres może zawierać również numer pawilonu w galerii handlowej czy w przejściu podziemnym pod daną ulicą. Oprócz głównego miejsca wykonywania działalności przedsiębiorca może posiadać również miejsca dodatkowe prowadzenia działalności.

Siedziba firmy w jednoosobowej działalności gospodarczej

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje firmę zazwyczaj w miejscu swojego zamieszkania. Należy jednak w takim przypadku pamiętać, że decyzja taka wiąże się z pewnymi wymogami.

Prowadząc firmę w miejscu zamieszkania, przedsiębiorca musi wyznaczyć na ten cel część lokalu - pokój - lub jego całość. Ma to związek z rozliczaniem kosztów utrzymania lokalu. Gdy cały lokal lub wyodrębniona część służy wyłącznie celom prowadzenia działalności gospodarczej i nie służy celom osobistym, utrzymanie lokalu lub jego części można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Jeśli podczas rejestracji działalności gospodarczej nie określi się adresu siedziby firmy, wówczas automatycznie adresem tym będzie adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z tzw. wirtualnego biura. Pozwala to zarejestrować działalność gospodarczą np. w prestiżowym punkcie w centrum stolicy. Wiąże się to jednak z koniecznością opłacania miesięcznego abonamentu.

Czy siedzibą firmy może być wynajmowane mieszkanie?

Siedzibę firmy można zarejestrować w wynajmowanym mieszkaniu, ale tylko pod warunkiem uzyskania zgody właściciela lokalu na prowadzenie w nim działalności gospodarczej.

Jeśli przedsiębiorca wskaże adres wynajętego mieszkania jako siedzibę firmy podczas rejestracji gospodarczej, nie mając zgody właściciela lokalu, wówczas może zostać wykreślony z rejestru przedsiębiorców, a urząd skarbowy może zakwestionować jego wydatki związane z użytkowaniem lokalu na potrzeby działalności gospodarczej.

Tagi: