Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Francuski koncern TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 25.08.2022 14:25

Francuski koncern TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom

Domena publiczna

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, ponformował  “Le Monde”. Francuski dziennik przeanalizował łańcuch dostaw.

TotalEnergies na rosyjskim rynku

 Po inwazji na Ukrainę wiele zagranicznych firm wycofało się z rosyjskiego rynku. Total Energies jako jedyna francuska spółka naftowa i gazowa kontynuuje swoją działalność w Rosji. Jak podaje Le Monde cytowany przez Onet, wraz ze swoim partnerem Novatekiem eksploatuje złoża gazu i zarabia na sprzedaży kondensatu gazowego.

Operatorem złoża jest Tiernieftiegaz. W 49 proc. złoże należy do TotalEnergies, a 51 proc. do Novateku – przekazuje dziennik.

“Le Monde” prześledził łańcuch dostaw, który prowadzi od pola gazowego Termokarstowoje na Syberii do swóhc baz lotnictwa wojskowego (Morozowskaja i Malczewo). Stacjonują tam escadry wielozadaniowych samolotów bojowych oskarżanych przez międzynarodowe organizacji  Amnesty International i Human Rights Watch o uderzanie w ukraińską ludność cywilną, w szczególności o zbombardowanie teatru w Mariupolu, co spowodowało śmierć nawet do 800 osób. Jak podkreśla dziennik, tydzień po masakrze w Mariupolu TotalEnergies nadal zaopatrywał rafinerię wysyłającą paliwo do bazy Morowskaja.

- Total nie zaprzeczył, że kondensat gazu z jego wspólnego przedsięwzięcia jest ostatecznie rafinowany na paliwo odrzutowe dla rosyjskich sił powietrznych - powiedział Reutersowi doradca Global Witness Louis Wilson. 

Rekordowe zyski francuskiego koncernu

Od początku wojny na Ukrainie Paryż nawoływał do odcięcia rosyjskich banków od systemu SWIFT, konfiskaty majątków, a także do embarga na rosyjskie surowce energetyczne. Jednocześnie w Rosji zostało sporo francuskich sieci, choćby Leroy Merlin, Decathlon, Auchan czy Danone. 

Pod koniec lipca TotalEnergies osiągnął rekordowe zyski. W drugim kwartale 2022 roku osiągnął zysk w wysokości 5,7 mld dolarów, czyli 2,5 razy wyższy niż w tym samym okresie w 2021 roku

 Doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego Ołeh Ustenko powiedział "Le Monde", że od miesięcy ostrzegają firmy, że kupując to paliwo, finansują mordy na ukraińskich cywilach. 

Z kolei dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Pouyanne w wywiadzie dla dziennika „Ouest-France” 15 czerwca tłumaczył, że Novatek jest firmą prywatną, a nie państwową.

Tagi: gaz Handel Rosja