BiznesINFO.pl
Freepik/chevanon

Domena publiczna

Francuski koncern TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom

25 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, ponformował  “Le Monde”. Francuski dziennik przeanalizował łańcuch dostaw.

TotalEnergies na rosyjskim rynku

 Po inwazji na Ukrainę wiele zagranicznych firm wycofało się z rosyjskiego rynku. Total Energies jako jedyna francuska spółka naftowa i gazowa kontynuuje swoją działalność w Rosji. Jak podaje Le Monde cytowany przez Onet, wraz ze swoim partnerem Novatekiem eksploatuje złoża gazu i zarabia na sprzedaży kondensatu gazowego.

Operatorem złoża jest Tiernieftiegaz. W 49 proc. złoże należy do TotalEnergies, a 51 proc. do Novateku – przekazuje dziennik.

“Le Monde” prześledził łańcuch dostaw, który prowadzi od pola gazowego Termokarstowoje na Syberii do swóhc baz lotnictwa wojskowego (Morozowskaja i Malczewo). Stacjonują tam escadry wielozadaniowych samolotów bojowych oskarżanych przez międzynarodowe organizacji  Amnesty International i Human Rights Watch o uderzanie w ukraińską ludność cywilną, w szczególności o zbombardowanie teatru w Mariupolu, co spowodowało śmierć nawet do 800 osób. Jak podkreśla dziennik, tydzień po masakrze w Mariupolu TotalEnergies nadal zaopatrywał rafinerię wysyłającą paliwo do bazy Morowskaja.

- Total nie zaprzeczył, że kondensat gazu z jego wspólnego przedsięwzięcia jest ostatecznie rafinowany na paliwo odrzutowe dla rosyjskich sił powietrznych - powiedział Reutersowi doradca Global Witness Louis Wilson. 

Rekordowe zyski francuskiego koncernu

Od początku wojny na Ukrainie Paryż nawoływał do odcięcia rosyjskich banków od systemu SWIFT, konfiskaty majątków, a także do embarga na rosyjskie surowce energetyczne. Jednocześnie w Rosji zostało sporo francuskich sieci, choćby Leroy Merlin, Decathlon, Auchan czy Danone. 

Pod koniec lipca TotalEnergies osiągnął rekordowe zyski. W drugim kwartale 2022 roku osiągnął zysk w wysokości 5,7 mld dolarów, czyli 2,5 razy wyższy niż w tym samym okresie w 2021 roku

 Doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego Ołeh Ustenko powiedział "Le Monde", że od miesięcy ostrzegają firmy, że kupując to paliwo, finansują mordy na ukraińskich cywilach. 

Z kolei dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Pouyanne w wywiadzie dla dziennika „Ouest-France” 15 czerwca tłumaczył, że Novatek jest firmą prywatną, a nie państwową.

Tagi:

gazhandelRosjaFrancja

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >