BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Francja: zwycięstwo skrajnej prawicy, Paryż zaskoczony

27 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Po wynikach jakie płyną znad Sekwany okazuje się, że we Francji najwięcej mandatów do PE zdobyło Zgromadzenie Narodowe Marine Le Pen. Zgromadzenie może liczyć na 22 mandaty. Partia wyprzedziła ugrupowanie rządzącego prezydenta Macrona.

Skrajnie prawicowa partia Marine Le Pen wygrała z centrowym ugrupowaniem prezydenta Francji, ale jednak bardzo nieznacznie. Wg danych podanych przez Parlament Europejski wynika, że Zgromadzenie zdobyło we Francji 23.31% głosów, zaś formacja Emmanuela Macrona 22.41%. Przewaga jest symboliczna, ale jednak dużo może powiedzieć o obecnej sytacji politycznej i społecznej we Francji. 

Nie milknące jeszcze echo protestów żółtych kamizelek, jakie przeszły przez Francję w związku z podwyżkami akcyzy na paliwo, a także pożar Katedry Notre-Dame w Paryżu, za którą władza akurat odpowiedzialna nie była, ale zapowiedzią odbudowy za setki milionów euro rozsierdziła jeszcze bardziej tłum w żółtych kamizelkach. Prawdopodobnie jest to jedna z przyczyn dla której ugrupowanie przeciwniczki Macrona w ostatnich wyborach na urząd prezydenta wygrało z rządową koalicją. 

We Francji doszło już w mediach do wymiany zdań pomiędzy Marie Le Pen a Pałacem Elizejskim, w którym urzęduje obecny prezydent Francji. Pałac Elizejski powiedział bowiem, że wynik i tak jest bardzo dobry i nie ma czego się wstydzić, natomiast nie planuje on pomimo porażki zmieniać swojego kursu - pisze tvn.pl. Z kolei Marie Le Pen na te słowa odpowiedziała, że jest to znak pogardy dla narodu francuskiego i brak zrozumienia dla jego potrzeb.

Kandydatka na prezydenta Francji z poprzednich wyborów powiedziała także, że większość francuskiej sceny politycznej nie rozumie, że nie istnieje już podział na lewicę i prawicę, a raczej na globalistów i narodowców. 

undefined

undefined

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >