BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Fiskus ma coraz większy apetyt. Gdy zamawiasz na wynos, to będziesz płacił wyższy podatek

8 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Sprawa tyczy się jedzenia zamawianego na wynos. W 2016 r. Urząd Skarbowy uznał, że stawka VAT za jedzenie brane na wynos powinna wynosić nie 5% a 8%. Problem w tym, że mimo ustanowionego podatku Fiskus rozliczał branżę gastronomiczną tak, jakby wciąż obo

Cały temat nagłośnila Rzeczpospolita. Gazeta pisze, że chociaż rząd uzasadnia pomysł chęcią opodatkowania przede wszystkim wielkich sieci restauracyjnych, takich jak np. McDonald's, to podatek uderzy jednak w polskich przedsiębiorców, bowiem tego typu restauracje działają z reguły w systemie franczyzowym. 

Prawo nie działa wstecz? 

Okazuje się, że jednak tak. Urząd Skarbowy próbuje sięgnąć do kieszeni przedsiębiorców wykazując niedopłaty w rozliczeniu za okres od 2016 r., kiedy oficjalnie weszło większe opodatkowanie. Jak pisze jednak Rzeczpospolita wielu właściecili lokali gastronomicznych rozliczała podatki ze stawką 5% VAT, na co Fiskus nie reagował, a wręcz przeciwnie, dawał do zrozumienia, że rozliczenie jest jaknajbardziej prawidłowe. Teraz natomiast próbuje odzyskać pieniądze. 

W skali kraju Urząd Skarobwy domaga się od franczyzobiorców i właścicieli restauracji kwoty w wysokości 130 mln zł. Co to oznacza? Tyle, że jeśli urząd będzie nieugięty w ściąganiu zaległych - według niego - podatków, to będzie to oznaczało, że przedsiębiorcy będą zmuszeni do brania kredytów i pożyczek. W konsekwencji jednak - jak to zwykle bywa - koszty związane z podatkiem restauracje przerzucą na pewno na klientów. Tak więc za pomysły Fiskusa zapłacimy my wszyscy. 

McDonald's pod szczególnym naciskiem Fiskusa, KFC nie 

Problem w tym, że Urząd Skarbowy nie traktuje wszystkich sieci w równy sposób. Z informacji zawartych w Rzeczpospolitej wynika, że np. sieć KFC stosuje cały czas podatek 5%, a to właśnie McDonald's cieszy się zainteresowaniem Fiskusa. Jest to swego roadzaju podwójny standard. 

Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że będzie kierowało się zdrowym rozsądkiem i wrażliwością społeczną przy podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej opodatkowania gastronomii. 

undefinedundefinedundefined

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ważne

Finanse

W ramach Polskiego Ładu skarbówka zacznie patrzeć nam na ręce. Dostali nowe możliwości

Czytaj więcej >
Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >