BiznesINFO.pl
ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)

Biznes Info

Fantastyczne wieści z ZUS. Wzrośnie kwota matczynej emerytury

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS ogłosił, że wzrasta kwota matczynej emerytury, czyli świadczenia "mama 4 plus". Od marca kwota specjalnej emerytury będzie opiewała na 1338,44 zł brutto, czyli tyle ile wynosi emerytura minimalna.

Mimo podwyżki świadczenia nie każda mama otrzyma tyle pieniędzy, przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Świadczenie "mama 4 plus" działa od 2019 r.

Kobiety, które urodziły i wychowały czwórkę lub więcej dzieci od 2019 r. mogą korzystać ze specjalnego świadczeni, które umożliwia im pobieranie pieniędzy, które mają zapewnić podstawowe warunki utrzymania.

Tzw. matczyna emerytura przewidziana jest dla kobiet, które z powodu zajmowania się dziećmi nie były w stanie zdobyć odpowiedniego stażu pracy, który zapewni im godziwe świadczenie na starość.

Formuła "mama 4 plus" bardziej zapewnia jednak dopłatę do emerytury, ponieważ mało które matki nie mają wypracowanego żadnego stażu pracy.

"Mama 4 plus" jako dopłata do świadczenia

- Od marca kwota wypłaty wzrosła i wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają własnej emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka przyznaje jednocześnie, że mało która mama pobiera świadczenie w całości. W większości przypadków jest ona dopełnieniem do podstawowego świadczenia emerytalnego.

Emerytura matczyna również dla ojców

Ze świadczenia "mama 4 plus" w niektórych wypadkach mogą skorzystać także mężczyźni.

"Pieniądze mogą też otrzymać ojcowie, którzy także wychowali minimum czwórkę dzieci, w sytuacji, gdy ich matki albo zmarły albo odeszły i nie zajmowały się dziećmi. Żeby to było możliwe trzeba - poza posiadaniem wymaganej liczby dzieci, osiągnąć wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn." - czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji biznesinfo.pl.

Wniosek o świadczenie "mama 4 plus" do ZUS

Rzeczniczka ZUS informuje także, że świadczenie nie jest przyznawane z urzędu. W celu otrzymania dodatkowych pieniędzy należy złożyć wniosek z formularzem ZUS ERSU.

"Do wniosku należy dołączyć w szczególności oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia." - przypomina ZUS.

Tagi:

ZUSemerytura matczyna

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >