BiznesINFO.pl

Hippo px

CERT Polska ostrzega. Oszuści wzięli się za Facebooka

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działają oszuści na Facebooku

  • Co nam grozi ze strony cyberprzestępców

  • Jak uchronić się przed kradzieżą

Facebook wylęgarnią oszustów

Oszuści działający na Facebooku działają niezwykle perfidnie, ponieważ żerują na ludzkiej dobroci. Wykorzystując dobre intencje użytkowników, przejmują ich konta bankowe, pozbawiając nieraz oszczędności życia, ostrzega CERT Polska na Twitterze.

„Cześć, masz 16 zł na koncie?” - pada z pozoru niepozorne pytanie od naszego znajomego na Facebooku, jednak jeśli otrzymamy taką wiadomość, powinniśmy wykazać się szczególną ostrożnością. A to dlatego, że konto naszego znajomego mogło zostać przejęte przez cyberprzestępcę, który na ofiarę wybiera sobie zwykle dawno niewidzianego znajomego lub kolegę z pracy.

W momencie, w którym oszuści otrzymują informację zwrotną, proszą o zapłacenie drobnej kwoty za zamówienie i zapewniają, że niedługo oddadzą pieniądze. Następnym pytaniem, jakie pada, jest to, w jakim banku prowadzimy rachunek. Po uzyskaniu odpowiedzi oszuści wysyłają link z prośbą: „To weź mi zapłać za zamówienie”. Po kliknięciu w link jesteśmy przenoszeni na stronę, która do złudzenia przypomina serwisy e-bankowości.

Przestępcy, wykorzystując przejęte konta w serwisie Facebook, piszą do kontaktów ofiary z prośbą o opłacenie zamówienia. W przeciwieństwie do dotychczasowych kampanii, przed którymi ostrzegaliśmy wcześniej, tym razem przestępcy przesyłają link prowadzący do fałszywej bramki płatności PayU. Następnie ofiara ma możliwość wybrania sposobu płatności, przy czym na ten moment jedyną działającą opcja jest przelew poprzez zalogowanie się na konto bankowości elektronicznej. Podanie prawdziwych danych logowania na fałszywej stronie kończy się kradzieżą środków z przejętego konta – ostrzega CERT Polska.

Jak ochronić się przed oszustwem

Jeśli znajomy z Facebooka poprosi nas o przelew środków, zawsze lepiej skontaktować się z nim inną drogą kontaktu - najlepiej dzwoniąc przez telefon. Bardzo często w takich sytuacjach okazuje się, że nasz znajomy, którego konto zostało przechwycone, nawet nie wiem o tym, że z jego konta wysyłane są wiadomości.

Tagi:

prywatność w internecieoszustwoFacebook

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]