Obraz TomaszSupel z Pixabay
Obraz TomaszSupel z Pixabay
Autor Konrad Karpiuk - 4 Stycznia 2021

Zostało Ci tylko 7 dni. Jeśli zdążysz, na pewno otrzymasz 2000 zł

Urodzeni w 1953 roku, którzy zdecydowali się na wcześniejsze emerytury przed 2013 rokiem, mają teraz szansę na dodatkowe pieniądze. Zmienił się dla nich sposób naliczania świadczeń, mogą teraz uzyskać nawet 2000 zł. Czas na złożenie wniosku mają do 11 stycznia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy jest czas na złożenie wniosku o przeliczenie emerytury
  • Kto może z tego skorzystać
  • Ile można potencjalnie dostać

Jest szansa na wyższe emerytury dla niektórych seniorów

Wcześniejsze emerytury urodzonych w 1953 roku, mogą być przeliczone od nowa. Jak pisze Fakt, zmienił się dla nich sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Wcześniej podstawa do obliczania emerytury powszechnej, była pomniejszana o pobrane wcześniejsze świadczenia. Pomniejszenie nie dotyczy jednak osób, które objęła zmiana przepisów, dzięki czemu mogą ubiegać się o przeliczenie wysokości świadczeń.

Warunki do uzyskania przeliczenia

Aby jednak otrzymać przeliczenie emerytury, trzeba złożyć wniosek do ZUS. Uprawnieni są tylko urodzeni w 1953 roku (kobiety i mężczyźni), bez ustalonej powszechnej emerytury i pobierający wcześniejszą emeryturę na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 roku, niezależnie od terminu wydania decyzji.

Na emeryturę wcześniejszą mogli przejść:

  • nauczyciele
  • górnicy
  • kolejarze
  • emeryci z FUS na podstawie art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS lub art. 46 w związku z art. 29 lub 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Ponadto ZUS informuje, że z przeliczenia będą mogły skorzystać także osoby pobierające rentę rodzinną po zmarłym. Oczywiście pod warunkiem, że zmarły spełniał powyższe warunki. Ponadto nowelizacja nie dotyczy emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Polacy masowo rezygnują z PPK. Rząd wpadł na pomysł jak zapisać nas na siłęPolacy masowo rezygnują z PPK. Rząd wpadł na pomysł jak zapisać nas na siłęCzytaj dalej

Zgodnie z obowiązującym prawem, wnioski trzeba składać do 6 miesięcy od wejścia ustawy w życie. Dlatego emerytom pozostało jedynie siedem dni, termin graniczny składania dokumentów to 11 stycznia.

Ile można zyskać na przeliczeniu emerytury?

Jak podaje Fakt, powołując się na udostępnione przez ZUS dane, nie wszyscy z zakwalifikowanych zyskają na przeliczeniu. Dla ok. 30 proc. zmiana nie będzie opłacalna.

Jednak w wypadkach, w których naliczenie emerytury powszechnej było bardziej korzystne, świadczeniobiorcy otrzymywali średnio 1000-2000 zł brutto więcej. Byli też tacy seniorzy, których świadczenia wzrosły do kwoty 4000 zł brutto.

- Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej. Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata - czytamy w komunikacie ZUS.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Biedronka zmniejsza pojemność produktów. Przez podatek cukrowy
  2. 14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków
  3. Biedronka reaguje na podatek cukrowy. Sieć zmniejszyła objętość podstawowego produktu

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News