Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Na emeryturę przed 60. rokiem życia? ZUS wypłacałby wtedy co najmniej 1 560 zł miesięcznie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 28.09.2020 02:00

Na emeryturę przed 60. rokiem życia? ZUS wypłacałby wtedy co najmniej 1 560 zł miesięcznie

Emerytury stażowe
Obraz Kevin Schneider z Pixabay

Emerytury stażowe już od 1 marca 2021 roku? Reforma zdaje się wchodzić w kluczową fazę. Projekt jest bardzo prosty – liczy się staż pracy i okres opłacania składki emerytalnej, a nie osiągnięty wiek. Najmłodsze osoby będą mogły liczyć na emeryturę w wieku 53 lat. Przyglądamy się projektowi emerytur stażowych. Zapisy są bardzo proste. Na jakie pieniądze będą mogły liczyć osoby przechodzące na emerytury stażowe? Okazuje się, że nie jest tak źle.

Emerytury stażowe – jakie są założenia?

Obecny system emerytur, poza kilkoma wyjątkami, każe czekać na odpowiedni wiek, aby przejść na zasłużony urlop. W przypadku kobiet jest to 60, a mężczyzn 65 lat. Czas na uzupełnienie naszej emerytalnej machiny o nowy trybik. Jest nim emerytura stażowa. Plan nad którym pochyla się rząd jest bardzo prosty w swoich założeniach. Ma liczyć się okres opłacania składek emerytalnych. W przypadku kobiet jest to 35, a mężczyzn 40 lat. Oznacza to, że kobieta, która podjęła swoją pierwszą pracę w wieku 18 lat, na pierwszą wypłatę emerytury mogłaby w nowym systemie liczyć już w wieku 53 lat.

Projekt emerytur stażowych to kampanijny pomysł prezydenta Andrzeja Dudy. Wtórują mu związki zawodowe, stawiają jednak jedno "ale". "Solidarność" chce, aby przejście na emeryturę stażową było możliwe w momencie, gdy na koncie emeryta uzbiera się odpowiednia kwota składek. Jaka? Związek wskazuje, że powinna to być suma pozwalająca na wypłatę świadczenia w minimalnej wysokości 120 proc. najniższej emerytury. W ten sposób związkowcy chcą uchronić osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury stażowe przed wypłatą głodowych świadczeń. Przypomnijmy – w Polsce obecnie aż 333 tys. osób pobiera świadczenie poniżej najniższego ustawowego, a najmniejsza emerytura wypłacana w Polsce to mniej niż 10 zł...

Jeżeli uda się przygotować odpowiednie zapisy do końca roku i emerytury stażowe obowiązywałyby od 1 marca 2021, czyli już po waloryzacji emerytur ze starego systemu, wówczas najniższa emerytura stażowa wynosiłaby 1560 zł brutto. Wyliczenie to opiera się na założeniu, że najniższa emerytura w 2021 roku będzie wynosiła 1300 zł brutto, a ustawa o emeryturach stażowych będzie zawierała zapis, że najniższa kwota wypłaty świadczenia za staż pracy będzie równa 120 proc. stawki najniższej emerytury.