BiznesINFO.pl
Emerytury stażowe

Obraz Kevin Schneider z Pixabay

Na emeryturę przed 60. rokiem życia? ZUS wypłacałby wtedy co najmniej 1 560 zł miesięcznie

28 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Emerytura stażowa stoi w przededniu rewolucji. Przyglądamy się proponowanym zmianom, wiele wskazuje na to, że na emeryturę znaczna część Polaków będzie mogła pójść przed ukończeniem 60. roku życia. Na jakie pieniądze mogą liczyć "wcześniejsi emeryci&

Emerytury stażowe już od 1 marca 2021 roku? Reforma zdaje się wchodzić w kluczową fazę. Projekt jest bardzo prosty – liczy się staż pracy i okres opłacania składki emerytalnej, a nie osiągnięty wiek. Najmłodsze osoby będą mogły liczyć na emeryturę w wieku 53 lat. Przyglądamy się projektowi emerytur stażowych. Zapisy są bardzo proste. Na jakie pieniądze będą mogły liczyć osoby przechodzące na emerytury stażowe? Okazuje się, że nie jest tak źle.

Emerytury stażowe – jakie są założenia?

Obecny system emerytur, poza kilkoma wyjątkami, każe czekać na odpowiedni wiek, aby przejść na zasłużony urlop. W przypadku kobiet jest to 60, a mężczyzn 65 lat. Czas na uzupełnienie naszej emerytalnej machiny o nowy trybik. Jest nim emerytura stażowa. Plan nad którym pochyla się rząd jest bardzo prosty w swoich założeniach. Ma liczyć się okres opłacania składek emerytalnych. W przypadku kobiet jest to 35, a mężczyzn 40 lat. Oznacza to, że kobieta, która podjęła swoją pierwszą pracę w wieku 18 lat, na pierwszą wypłatę emerytury mogłaby w nowym systemie liczyć już w wieku 53 lat.

Projekt emerytur stażowych to kampanijny pomysł prezydenta Andrzeja Dudy. Wtórują mu związki zawodowe, stawiają jednak jedno "ale". "Solidarność" chce, aby przejście na emeryturę stażową było możliwe w momencie, gdy na koncie emeryta uzbiera się odpowiednia kwota składek. Jaka? Związek wskazuje, że powinna to być suma pozwalająca na wypłatę świadczenia w minimalnej wysokości 120 proc. najniższej emerytury. W ten sposób związkowcy chcą uchronić osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury stażowe przed wypłatą głodowych świadczeń. Przypomnijmy – w Polsce obecnie aż 333 tys. osób pobiera świadczenie poniżej najniższego ustawowego, a najmniejsza emerytura wypłacana w Polsce to mniej niż 10 zł...

Jeżeli uda się przygotować odpowiednie zapisy do końca roku i emerytury stażowe obowiązywałyby od 1 marca 2021, czyli już po waloryzacji emerytur ze starego systemu, wówczas najniższa emerytura stażowa wynosiłaby 1560 zł brutto. Wyliczenie to opiera się na założeniu, że najniższa emerytura w 2021 roku będzie wynosiła 1300 zł brutto, a ustawa o emeryturach stażowych będzie zawierała zapis, że najniższa kwota wypłaty świadczenia za staż pracy będzie równa 120 proc. stawki najniższej emerytury.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Tańsze bilety na pociąg już w tym miesiącu. Premier zapowiada obniżki cen

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeden punkt na Ziemi okazuje się surowcowym eldorado. Na szczęście jest daleko od Rosji

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Turyści płacą krocie za posiłki i noclegi. Kolejny „paragon grozy”, tym razem z Białki Tatrzańskiej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W Polsce rusza produkcja nowego samochodu. Będziemy jedyni na świecie

Czytaj więcej >
Co oznacza biała obwódka na pączku?

Polska i Świat

Najdroższy tłusty czwartek od lat. Dane są bezwzględne nawet dla Magdy Gessler

Czytaj więcej >
Paliwo samochodowe – rodzaje, właściwości, charakterystyka

Polska i Świat

Węgierska firma w końcu wchodzi do Polski. Pierwszy punkt już działa

Czytaj więcej >