Emerytura bez podatku coraz bliżej
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 24 Sierpnia 2019

Emerytura w końcu bez podatku? Władza mówi jedno "ale"

Emerytura bez opodatkowania? Pomysł ten jest coraz bliższy realizacji. Głos w sprawie zabrała partia rządząca, która mówi o potrzebie znalezienia finansów, by zrealizować ten pomysł.

Emerytura bez opodatkowania to postulat emerytów, który wysuwają od lat. Świadczenie dla osób w podeszłym wieku jest bowiem umniejszane cały czas o podatek dochodowy, co według niejednego z nich jest pomysłem całkowicie bezsensownym. Dlatego też partia rządząca, ale także inne, jak chociażby PSL, mówią o potrzebie zniesienia opodatkowania tego benefitu. Głos w sprawie zabrali przedstawiciele PiS, którzy mówią o jednym z problemów, który stoi na przeszkodzie wprowadzenia idei nieopodatkowanego świadczenia dla seniorów.

PiS dotąd o pomyśle mówiło niechętnie i wolało zwiększać liczbę wypłacanych emerytur rocznie, niż znosić ich opodatkowanie. Przykładem sztandarowym jest sprawa 13. emerytury, którą partia rządząca wręczyła emerytom. Choć, jak zaznaczono, nie jest to idea wprowadzona cyklicznie, a jednorazowa akcja. Teraz jednak podejście rządzących się zmienia, co może być odpowiedzią na ostatnie wystąpienie Władysława Kosiniaka-Kamysza, lidera PSL, podczas konwencji partii w Płocku.

500 plus dla osób niesamodzielnych. Jest kilka warunków, o których należy pamiętać500 plus dla osób niesamodzielnych. Jest kilka warunków, o których należy pamiętaćCzytaj dalej

Emerytura bez opodatkowania coraz bardziej możliwa

Jak podaje portal Money.pl, w sprawie głos zabrała Krystyna Wróblewska, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej. Jak powiedziała, w sprawie nie mówi "nie". Problemem jednak jest brak finansowania pomysłu. Zniesienie opodatkowania emerytur będzie kosztować państwowy budżet około 28 mld złotych rocznie. To opcja, która zdecydowanie gryzie się z inną socjalną ofertą władzy, a mianowicie 500 plus, które budżet kosztuje obecnie około 30 mld złotych każdego roku.

Podczas naszych spotkań z wyborcami temat emerytury bez podatku często się pojawia. W tej sprawie nie mówię "nie". Będziemy się pochylać nad tym tematem, już o nim rozmawialiśmy w PiS, ale odpowiedzialnie możemy o tym mówić dopiero, gdy znajdziemy na to pieniądze - mówi Wróblewska.

Portal Money.pl przypomina jednak, że już w pażdzierniku emeryci objęci zostaną zniżką podatku dochodowego brutto, która polega na obniżeniu niższego progu z 18% na 17%. Będzie to oznaczało w praktyce dodanie np. 11 złotych do świadczenia osoby pobierającej emeryturę w wysokości 1100 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Piotr Woźniak-Starak nie żyje. Dziś rano wyłowiono jego ciało "Potwierdził się najgorszy scenariusz"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News