BiznesINFO.pl
Część seniorów wciąż woli otrzymywać emeryturę do ręki

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

1 na 3 seniorów woli emeryturę do ręki, niż na konto. A Ty?

20 Października 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Okazuje się, że w Polsce blisko jedna trzecia seniorów wciąż wypatruje listonosza z emeryturą, zamiast otrzymywać świadczenie na konto. Większość osób z tej grupy tłumaczy, że czuje się pewniej trzymając gotówkę w domu i dzięki temu lepiej kontroluje wyda

Co trzeci senior nie chce emerytury na konto

Choć usługi bankowe wydają się bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem, wciąż wielu seniorów nie jest przekonanych do tego rozwiązania. Ci wolą otrzymywać emeryturę do ręki niż czekać na przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Z danych przywołanych przez “Fakt” wynika, że listonosza wypatruje w tym celu 27 proc. ankietowanych, co oznacza, że świadczenie drogą tradycyjną pobiera ok. 2 mln Polaków. To wciąż spory odsetek w kraju, który uważany jest za przodownika w bankowości elektronicznej.

Tabloid zapytał osoby starsze o powody takiej postawy. Duża część seniorów twierdzi, że trzymając gotówkę w domu czuje się pewniej i dzięki temu lepiej kontroluje wydatki. Są też osoby, które przyznają, że pobieranie emerytury w tradycyjny sposób wynika z faktu, że nie potrafią sprawnie poruszać się po bankowości mobilnej. Nie brakuje też osób, które po prostu przyzwyczaiły się, że emeryturę przynosi im listonosz.

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. Monice Olejnik puściły nerwy. Apeluje o zmianę decyzji, która podjął rząd3. Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie

Niektórzy się przekonują

Należy jednak podkreślić, że w ostatnim czasie spora część seniorów przekonała się do przelewów. Świadczą o tym np. przywołane przez serwis Money.pl dane dotyczące województwa opolskiego. W regionie emerytury na konto otrzymuje obecnie 166,8 tys. uprawnionych, o 4,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku i aż o 30 tys. więcej niż w 2016 roku.

Na przelewy bankowe, jak podaje portal stawiają najczęściej mieszkańcy większych miast, a także północnej i północno-zachodniej Polski. Tradycyjny wariant najczęściej wybierają seniorzy zamieszkujący regiony południowo-wschodniej Polski. 

Doczekamy kiedyś czasów, gdy wszyscy seniorzy będą otrzymywali świadczenia na konto?

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >