Emerytura niższa do końca życia dla 10 tys. Polaków
needpix.com
Autor Przemysław Terlecki - 11 Sierpnia 2019

Waloryzacja jak pułapka. 10 tys. osób z niższą emeryturą do końca życia

Emerytura w tym roku zanotowała największą waloryzację od lat. W czerwcu emeryci mogli liczyć na nawet kilkaset dodatkowych złotych. Nie wszyscy jednak mogli liczyć na takie niespodzianki. Niektórzy z nich muszą liczyć się z niższym świadczeniem do końca życia.

Emerytura w czerwcu to nie jest dobry pomysł. Czerwcowa waloryzacja była zbawienna dla wielu Polaków, ale przechodzenie na emeryturę w czerwcu już takie nie jest. Na emeryturę lepiej przechodzić w każdym innym miesiącu, co nawet przyznaje szefowa ZUS, porf. Gertruda Uścińska.

Faktycznie, ten, kto odejdzie na emeryturę w czerwcu, uzyska nieco niższą emeryturę niż odchodzący w każdym innym miesiącu - mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ci, którzy zdecydują się na złożenie wniosku emerytalnego w czerwcu, muszą liczyć się z emeryturą niższą o kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset złotych. Do końca życia będą pobierać niższą emeryturę nawet od osób, które przepracowały tyle samo za takie same pieniądze, ale zdecydowały się na złożenie wniosku w innym terminie.

Emerytura niższa o nawet kilkaset złotych

W czerwcu tego roku na złożenie wniosku zdecydowało się dokładnie 9,8 tys. emerytów. Niestety, ludzie ci muszą liczyć się z niższym świadczeniem do końca życia. Nie tylko oni mają ten problem. Mniejszą emeryturę zyskują także emeryci z poprzednich lat. Z czego jednak wynika problem?

Jak tłumaczy prof. Uścińska, wszystko zależy od waloryzacji składek oraz kapitału początkowego. Ci, którzy składają wnioski w okresie styczeń - maj lub lipiec - grudzień oprócz waloryzacji rocznej mogą liczyć także na waloryzację kwartalną. Natomiast ten, kto zdecyduje się na złożenie wniosku w czerwcu, może liczyć tylko na waloryzację roczną.

Wszystko przez obowiązujące przepisy dotyczące waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Waloryzacja roczna ma miejsce w czerwcu i obejmuje składki wpłacone do stycznia. Ten, kto złoży wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, skorzysta, oprócz waloryzacji rocznej, również z waloryzacji kwartalnej. Natomiast dla wniosków o emeryturę składanych w czerwcu nie stosuje się waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną - tłumaczy w rozmowie z Money.pl Uścińska.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News