Emerytura niższa do końca życia dla 10 tys. Polaków
needpix.com
Autor Przemysław Terlecki - 11 Sierpnia 2019

Waloryzacja jak pułapka. 10 tys. osób z niższą emeryturą do końca życia

Emerytura w tym roku zanotowała największą waloryzację od lat. W czerwcu emeryci mogli liczyć na nawet kilkaset dodatkowych złotych. Nie wszyscy jednak mogli liczyć na takie niespodzianki. Niektórzy z nich muszą liczyć się z niższym świadczeniem do końca życia.

Emerytura w czerwcu to nie jest dobry pomysł. Czerwcowa waloryzacja była zbawienna dla wielu Polaków, ale przechodzenie na emeryturę w czerwcu już takie nie jest. Na emeryturę lepiej przechodzić w każdym innym miesiącu, co nawet przyznaje szefowa ZUS, porf. Gertruda Uścińska.

Faktycznie, ten, kto odejdzie na emeryturę w czerwcu, uzyska nieco niższą emeryturę niż odchodzący w każdym innym miesiącu - mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ci, którzy zdecydują się na złożenie wniosku emerytalnego w czerwcu, muszą liczyć się z emeryturą niższą o kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset złotych. Do końca życia będą pobierać niższą emeryturę nawet od osób, które przepracowały tyle samo za takie same pieniądze, ale zdecydowały się na złożenie wniosku w innym terminie.

Masz konto w banku? Już za niedługo płatności kartą będą dużo trudniejsze i bardziej skomplikowaneMasz konto w banku? Już za niedługo płatności kartą będą dużo trudniejsze i bardziej skomplikowaneCzytaj dalej

Emerytura niższa o nawet kilkaset złotych

W czerwcu tego roku na złożenie wniosku zdecydowało się dokładnie 9,8 tys. emerytów. Niestety, ludzie ci muszą liczyć się z niższym świadczeniem do końca życia. Nie tylko oni mają ten problem. Mniejszą emeryturę zyskują także emeryci z poprzednich lat. Z czego jednak wynika problem?

Jak tłumaczy prof. Uścińska, wszystko zależy od waloryzacji składek oraz kapitału początkowego. Ci, którzy składają wnioski w okresie styczeń - maj lub lipiec - grudzień oprócz waloryzacji rocznej mogą liczyć także na waloryzację kwartalną. Natomiast ten, kto zdecyduje się na złożenie wniosku w czerwcu, może liczyć tylko na waloryzację roczną.

Wszystko przez obowiązujące przepisy dotyczące waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Waloryzacja roczna ma miejsce w czerwcu i obejmuje składki wpłacone do stycznia. Ten, kto złoży wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, skorzysta, oprócz waloryzacji rocznej, również z waloryzacji kwartalnej. Natomiast dla wniosków o emeryturę składanych w czerwcu nie stosuje się waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną - tłumaczy w rozmowie z Money.pl Uścińska.

Wydano ostrzeżenie dla klientów ING i mBanku! Możecie stracić pieniądzeWydano ostrzeżenie dla klientów ING i mBanku! Możecie stracić pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News