BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy popierasz budowę elektrowni atomowej w Polsce? Większość Polaków jest na tak
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:44

Czy popierasz budowę elektrowni atomowej w Polsce? Większość Polaków jest na tak

Polacy są za budową elektrowni atomowej w Polsce, a Ty?
Pikist

Elektrownia atomowa w Polsce

Ministerstwo Klimatu opublikowało na Twitterze grafikę, z której wynika, że Polacy chcą elektrowni atomowej w Polsce. W komunikacie resort zaznaczył, że “uruchomienie elektrowni jądrowej pozwoli na zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii do przemysłu i odbiorców”.

Według danych zgromadzonych przez resort klimatu 57 proc. Polaków jest za budową elektrowni w Polsce, 23 proc. nie wyrobiło sobie na ten temat zdania, a 20 proc. jest przeciwnych.

Bardziej szczegółowe dane przedstawiają, że za budową elektrowni jest więcej mężczyzn niż kobiet. Dysproporcja jest spora, bo budowie przychylnych jest 70 proc. Polaków i tylko 45 proc. Polek. Takich dysproporcji nie widać już, jeśli pod uwagę weźmie się wykształcenie, czy miejsce zamieszkania ankietowanych, czy nawet ich dochód.

Aby wystawić ostateczny sąd co do tego, czy elektrownię atomową rzeczywiście warto budować warto rozważyć jakie są wady i zalety.

Wady i zalety budowy elektrowni atomowej w Polsce

Największą zaletą budowy elektrowni atomowej jest przede wszystkim fakt, że w dużo mniejszym stopniu przyczynia się ona do tworzenia zanieczyszczeń, dzięki elektrowni jądrowej będziemy oddychać czystszym powietrzem. Są one też o wiele bardziej przyjazne środowisku niż znane wszystkim elektrownie węglowe, a także ograniczają ilość odpadów, a także powierzchnię ich składowania.

Kolejną kwestią są także finanse. Energia pochodząca z rozszczepienia jąder atomów jest dużo tańsza niż ze spalania węgla. Tu od razu wychodzi na jaw kolejna zaleta - ograniczenie eksploatacji paliw kopalnianych. Kolejną zaletą jest fakt, że elektrownie atomowe zajmują niewielką powierzchnię.

Elektrownie atomowe nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Ich budowa wymaga ogromnych kosztów inwestycyjnych (które po jakimś czasie się jednak zwrócą, ponieważ, jak zaznaczyliśmy wyżej, wyprodukowanie energii z atomów jest tańsza niż produkowanie jej z węgla). Kolejną wadą jest możliwość skażenia wód, gleb i powietrza w okolicy, gdzie składowane są odpady, które - tu kolejna wada, muszą być składowane przez bardzo długi czas.

Tagi: węgiel
Polecane