BiznesINFO.pl
Polacy są za budową elektrowni atomowej w Polsce, a Ty?

Pikist

Czy popierasz budowę elektrowni atomowej w Polsce? Większość Polaków jest na tak

2 Października 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Większość Polaków chce budowy elektrowni atomowej w Polsce - tak wynika z danych Ministerstwa Klimatu. Pierwsza z nich już niedługo zostanie wybudowana. Jakie jest twoje zdanie?

Elektrownia atomowa w Polsce

Ministerstwo Klimatu opublikowało na Twitterze grafikę, z której wynika, że Polacy chcą elektrowni atomowej w Polsce. W komunikacie resort zaznaczył, że “uruchomienie elektrowni jądrowej pozwoli na zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii do przemysłu i odbiorców”.

Według danych zgromadzonych przez resort klimatu 57 proc. Polaków jest za budową elektrowni w Polsce, 23 proc. nie wyrobiło sobie na ten temat zdania, a 20 proc. jest przeciwnych.

Bardziej szczegółowe dane przedstawiają, że za budową elektrowni jest więcej mężczyzn niż kobiet. Dysproporcja jest spora, bo budowie przychylnych jest 70 proc. Polaków i tylko 45 proc. Polek. Takich dysproporcji nie widać już, jeśli pod uwagę weźmie się wykształcenie, czy miejsce zamieszkania ankietowanych, czy nawet ich dochód.

Aby wystawić ostateczny sąd co do tego, czy elektrownię atomową rzeczywiście warto budować warto rozważyć jakie są wady i zalety.

Wady i zalety budowy elektrowni atomowej w Polsce

Największą zaletą budowy elektrowni atomowej jest przede wszystkim fakt, że w dużo mniejszym stopniu przyczynia się ona do tworzenia zanieczyszczeń, dzięki elektrowni jądrowej będziemy oddychać czystszym powietrzem. Są one też o wiele bardziej przyjazne środowisku niż znane wszystkim elektrownie węglowe, a także ograniczają ilość odpadów, a także powierzchnię ich składowania.

Kolejną kwestią są także finanse. Energia pochodząca z rozszczepienia jąder atomów jest dużo tańsza niż ze spalania węgla. Tu od razu wychodzi na jaw kolejna zaleta - ograniczenie eksploatacji paliw kopalnianych. Kolejną zaletą jest fakt, że elektrownie atomowe zajmują niewielką powierzchnię.

Elektrownie atomowe nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Ich budowa wymaga ogromnych kosztów inwestycyjnych (które po jakimś czasie się jednak zwrócą, ponieważ, jak zaznaczyliśmy wyżej, wyprodukowanie energii z atomów jest tańsza niż produkowanie jej z węgla). Kolejną wadą jest możliwość skażenia wód, gleb i powietrza w okolicy, gdzie składowane są odpady, które - tu kolejna wada, muszą być składowane przez bardzo długi czas.

Tagi:

węgiel

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >