Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 20.03.2023 19:41

Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary

pieniądze
East News

Już dzisiaj tj. 20 marca mija ważny termin zapłaty składek ZUS dla setek tysięcy przedsiębiorców. W roku 2023 wysokość składek dla tej grupy płatników uległa zmianie.

Nie zapomnij o złożeniu DRA

Eksperci z serwisu pit.pl informują, że po raz pierwszy przedsiębiorcy opłacali składki w nowej wysokości za luty 2023 r.  

Teraz ponownie składki należy opłacić tak jak w lutym i złożyć DRA. Składkę zdrowotną przedsiębiorcy zapłacą zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

Jak przedsiębiorcy „uciekają” przez ZUS

Ciągłe informacje o podwyżkach składek, nowych dokumentach, terminach i kontrolach tak przerażają niektórych przedsiębiorców, że decydują się na dość dziwne, czasami ekstremalne zachowania, w celu uniknięcia urzędników.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole, których celem jest sprawdzanie, czy osoby na zwolnieniach lekarskich faktycznie są chore. Niedawno kontrola trafiła na właściciela zakładu pogrzebowego, którzy zamiast przebywać w domu, był w pracy. Schował się on tam przed kontrolerami w trumnie. 

Ukrył się w trumnie przez ZUS

- To był najbardziej osobliwy przypadek w kraju. Kontrolerzy prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego z ZUS pojawili się u właściciela zakładu pogrzebowego. Mężczyzna schował się przed nimi w trumnie - powiedziała Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Kryjówka mężczyzny była na tyle pomysłowa i nietypowa, że prawdopodobnie nie zostałby namierzony przez kontrolerów, gdyby nie to, że nagle zachciało mu się kaszleć.

Rzecznik ZUS powiedziała, że kontrolerzy odnaleźli go i wstrzymali wypłatę świadczenia chorobowego.

Tagi: ZUS kontrola