Dodatkowy dzień wolny
biznesinfo.pl
Autor Maria Glinka - 9 Kwietnia 2020

Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy? Morawiecki ma nowe prawo, może go ogłosić lada dzień

Dzień wolny od pracy na mocy rozporządzenia premiera? Taka poprawka tarczy antykryzysowej zdobyła poparcie nie tylko PiS, ale i polityków partii opozycyjnych.

Dzień wolny będzie mógł ustanowić premier

Dzień wolny od pracy, który będzie mógł wprowadzić premier w drodze rozporządzenia, to jedna z poprawek PiS, o której niewiele się mówiło. Przywilej szefa rządu zakłada możliwość ogłoszenia dnia wolnego od pracy, gdy w kraju zostanie ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii – podaje o2.pl.

Politycy stoją na stanowisku, że nowe przepisy zaproponowane przez PiS przyczynią się do skuteczniejszego zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Auchan wymyślił prosty sposób na ominięcie długich kolejek. Sklepy zaczynają już go realizowaćAuchan wymyślił prosty sposób na ominięcie długich kolejek. Sklepy zaczynają już go realizowaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. GIS ujawnia, jak zaraziła się niemal co trzecia osoba. Nie wolno tego lekceważyć

Poparcie PiS i części opozycji

Poprawka zyskała poparcie nie tylko ekipy rządzącej, ale i niektórych polityków z partii opozycyjnych. Za przyjęciem tej zmiany zagłosowało 314 posłów, przeciwko było 142, a jedynie trzech wstrzymało się od decyzji.

Znowelizowana wersja tarczy antykryzysowej została przyjęta przez sejm w nocy ze środy 8 kwietnia na czwartek 9 kwietnia. Do ustawy, nad którą będzie procedował senat, wprowadzono około kilkudziesięciu poprawek.

Co proponuje tarcza antykryzysowa 1.1?

Do najważniejszych zmian w rządowym katalogu działań, które mają wesprzeć pracowników, przedsiębiorców i służbę zdrowia, należy zaliczyć rozszerzenie zwolnienia z płatności składek ZUS o większe firmy. Ten przywilej będzie przysługiwał także przedsiębiorstwom, które zatrudniają maksymalnie 49 osób. W pierwszej wersji tarczy antykryzysowej o rezygnacje z płatności na rzecz fiskusa mogły wnioskować tylko spółki z 9 pracownikami.

Co więcej, przegłosowano dłuższy czas przyznawania świadczenia postojowego. Wypłata 2 tys. zł dla samozatrudnionych oraz osób na umowach cywilnoprawnych została wydłużona z jednego miesiąca do trzech - podaje money.pl.

Rozszerzony pakiet rozwiązań pomocowych zakłada także wprowadzenie zasiłku dla rolników i ich domowników. Zgodnie z nowymi zapisami będą mogli liczyć na ok. 1300 zł (50 proc. minimalnego wynagrodzenia), jeżeli są objęci obowiązkową kwarantanną lub przebywają w szpilu z uwagi na obecność SARS-CoV-2, co uniemożliwia im wykonywanie zawodu.

Ponadto o dopłaty dla wynagrodzeń pracowników będą mogły wnioskować także organizacje pozarządowe, pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem. Ma to "ochronić miejsca pracy wielu Polaków" - informuje rząd.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna na kwarantannie wszedł do metra. Zamknięta stacja w centrum. Pociągi nie kursują przez Śródmieście
  2. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Czy możesz na święta jechać do rodziny? Wszystko jasne, nie ma wątpliwości

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News