BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy? Morawiecki ma nowe prawo, może go ogłosić lada dzień

9 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dzień wolny od pracy na mocy rozporządzenia premiera? Taka poprawka tarczy antykryzysowej zdobyła poparcie nie tylko PiS, ale i polityków partii opozycyjnych.

Dzień wolny będzie mógł ustanowić premier

Dzień wolny od pracy, który będzie mógł wprowadzić premier w drodze rozporządzenia, to jedna z poprawek PiS, o której niewiele się mówiło. Przywilej szefa rządu zakłada możliwość ogłoszenia dnia wolnego od pracy, gdy w kraju zostanie ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii – podaje o2.pl.

Politycy stoją na stanowisku, że nowe przepisy zaproponowane przez PiS przyczynią się do skuteczniejszego zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Poparcie PiS i części opozycji

Poprawka zyskała poparcie nie tylko ekipy rządzącej, ale i niektórych polityków z partii opozycyjnych. Za przyjęciem tej zmiany zagłosowało 314 posłów, przeciwko było 142, a jedynie trzech wstrzymało się od decyzji.

Znowelizowana wersja tarczy antykryzysowej została przyjęta przez sejm w nocy ze środy 8 kwietnia na czwartek 9 kwietnia. Do ustawy, nad którą będzie procedował senat, wprowadzono około kilkudziesięciu poprawek.

Co proponuje tarcza antykryzysowa 1.1?

Do najważniejszych zmian w rządowym katalogu działań, które mają wesprzeć pracowników, przedsiębiorców i służbę zdrowia, należy zaliczyć rozszerzenie zwolnienia z płatności składek ZUS o większe firmy. Ten przywilej będzie przysługiwał także przedsiębiorstwom, które zatrudniają maksymalnie 49 osób. W pierwszej wersji tarczy antykryzysowej o rezygnacje z płatności na rzecz fiskusa mogły wnioskować tylko spółki z 9 pracownikami. 

Co więcej, przegłosowano dłuższy czas przyznawania świadczenia postojowego. Wypłata 2 tys. zł dla samozatrudnionych oraz osób na umowach cywilnoprawnych została wydłużona z jednego miesiąca do trzech - podaje money.pl.

Rozszerzony pakiet rozwiązań pomocowych zakłada także wprowadzenie zasiłku dla rolników i ich domowników. Zgodnie z nowymi zapisami będą mogli liczyć na ok. 1300 zł (50 proc. minimalnego wynagrodzenia), jeżeli są objęci obowiązkową kwarantanną lub przebywają w szpilu z uwagi na obecność SARS-CoV-2, co uniemożliwia im wykonywanie zawodu. 

Ponadto o dopłaty dla wynagrodzeń pracowników będą mogły wnioskować także organizacje pozarządowe, pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem. Ma to "ochronić miejsca pracy wielu Polaków" - informuje rząd.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas zakupów on-line lawinowo wyciekły dane. Sprawdzono ile osób ucierpiało

Czytaj więcej >