Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Masz jeszcze szansę załapać się na dodatkowy zasiłek. Rząd przedłużył termin
Radosław Święcki
Radosław Święcki 01.02.2021 01:00

Masz jeszcze szansę załapać się na dodatkowy zasiłek. Rząd przedłużył termin

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony
pixabay/Tomasz Supel

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 14 lutego

  • Kto może z niego skorzystać

  • Jaka jest wysokość zasiłku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony

Jak już informowaliśmy dziś wchodzi w życie drugi etap luzowania restrykcji wprowadzonych pod koniec zeszłego roku w związku z pandemią koronawirusa. Po miesiącu przerwy ponownie zostały otwarte sklepy w galeriach handlowych a po ponad trzech miesiącach zniesiony tzw. godziny dla seniorów. Piszemy o drugim etapie luzowania obostrzeń, gdyż dwa tygodnie temu wraz z zakończeniem ferii zimowych do szkół wrócili uczniowie klas I-III.

Mimo powrotu do szkół najmłodszych uczniów, rząd zdecydował o wydłużeniu do 14 lutego prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Właśnie do połowy lutego obowiązują pozostawione przez rządzących obostrzenia zgodnie z którymi ograniczono działalność m.in. lokali gastronomicznych czy branży fitness.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po raz pierwszy został wprowadzony w marcu zeszłego roku, gdy w związku z pandemią po raz pierwszy zamknięto żłobki, przedszkola i szkoły.

Przysługuje on jak przypomina serwis pit.pl rodzicom dzieci do 8 roku życia, w sytuacji, gdy rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Zasiłek przysługuje jednak również w sytuacji, gdy placówki zostały otwarte, jednakże nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii. Prawo do zasiłku mają również rodzice w sytuacji braku możliwości sprawowania opieki przez nianię czy braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu Covid-19.

Jak wspomniano prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicom dzieci do 8 lat, ale mają do niego również prawo rodzice dzieci w wieku do 16 lat (które mają orzeczenie o niepełnosprawności), a także do 18 lat (które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności). Z zasiłku mogą skorzystać również rodzice dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kiedy zasiłek nie przysługuje?

Co istotne zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę (korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego bądź jest bezrobotny). Zasiłek nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

By otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy jak przypomina portal wystarczy złożyć u swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, które jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Bez takiego oświadczenia ZUS bądź płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, także za dni ustawowo wolne od pracy.

Tagi: Zasiłek