Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 300 zł na dziecko. Od 1 lipca rusza nabór wniosków, skorzysta wielu Polaków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.06.2023 17:22

Dodatkowe 300 zł na dziecko. Od 1 lipca rusza nabór wniosków, skorzysta wielu Polaków

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Choć rok szkolny dopiero co się zakończył, to już niebawem część rodziców rozpocznie kompletowanie wyprawki na kolejny rok. Zakup podręczników, artykułów papierniczych, różnych sprzętów itp. kosztuje niemałe pieniądze. Wspierać polskie rodziny w tych wydatkach ma program „Dobry Start”. Od soboty 1 lipca rozpocznie się składanie wniosków o 300 zł wypłacane właśnie w ramach tego programu. Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Dla kogo dodatkowe 300 zł?

Świadczenie 300 plus jest wypłacane jednorazowo w kwocie 300 zł w ramach programu „Dobry Start”. Przysługuje ono na dziecko, które jest uczniem szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub licealnej, ma od 7 do 20 lat lub do 24 lat w przypadku orzeczonej niepełnosprawności.

Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. Co ważne, wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Lada moment znaczna podwyżka kar pieniężnych. Podatnicy powinni mieć się na baczności.

ZUS apeluje: pamiętaj o ważnych terminach

Aby otrzymać dodatkowe 300 zł, należy złożyć wniosek do ZUS-u. Można to zrobić w terminie od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną, czyli poprzez aplikację mZUS, profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane takie jak: prawidłowy numer PESEL dzieci, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta – podkreśla Beata Kopczyńska.

Dostarczenie prawidłowo wypełnionego wniosku do końca sierpnia ma gwarantować wypłatę środków na konto najpóźniej do 30 września. Natomiast złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko wtedy, gdy dziecko mające ponad 20 lat uzyska orzeczenie o niepełnosprawności właśnie po 30 listopada.

Ile kosztuje szkolna wyprawka?

Na początku roku szkolnego 2022/2023 rodziny miały wydać na zaspokojenie szkolnych potrzeb dzieci (zakup podręczników, przyborów szkolnych, uiszczenie obowiązkowych opłat) średnio 1536 zł, czyli przeciętnie o 303 zł więcej niż rok wcześniej – tak wynika z badania CBOS.