Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Do 1 lipca rząd musi podjąć decyzję. Później przesyłki z Chin będą dużo droższe
Maria Glinka
Maria Glinka 25.05.2021 02:00

Do 1 lipca rząd musi podjąć decyzję. Później przesyłki z Chin będą dużo droższe

Poczta Polska przejdzie modernizację
EAST NEWS

AliExpress może już niebawem przestać się opłacać. Od lipca zakupy w Chinach będą znacznie droższe z powodu nowych przepisów unijnych w sprawie VAT. Sejm ma niewiele ponad miesiąc, aby przyjąć stosowne prawo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które przesyłki z AliExpress mają być objęte podatkiem

  • Na jakim etapie są prace nad wdrożeniem przepisów

  • Jakie mogą być konsekwencje nieprzyjęcia unijnej dyrektywy

AliExpress z VAT

Dzięki AliExpress Polacy oszczędzają 2 mld zł rocznie z tytułu braku VAT. Już niebawem się to zmieni. Choć Polska już jakiś czas temu uchwaliła stosowne przepisy nakładające podatki i cła na przesyłki z Chin to duża część paczek z AliExpress i tak wymyka się z tego systemu, ponieważ są pakowane jako przekazy listowe.

Potężnym orężem do walki z „oszczędnymi” klientami AliExpress ma być pakiet VAT e-commerce. Portal money.pl donosi, że dyrektywa unijna wprowadza obowiązek rozliczania przesyłek o wartości do 150 euro, które pochodzą spoza Unii Europejskiej np. z Chin.

Przepisy określają także szczegółowe zasady całej procedury ściągania VAT. W pierwszej kolejności podatek będą pobierały internetowe platformy sprzedażowe, czyli AliExpress.

Czy zakupy na AliExpress będą się jeszcze opłacać? Sejm pracuje nad przepisami

Prace na implementacją dyrektywy unijnej z podatkiem VAT e-commerce są zaawansowane. Kilka dni temu Sejm przyjął stosowne przepisy w tej sprawie i przekazał dokument w ręce Senatu.

Izba wyższa polskiego parlamentu ma 30 dni, aby wprowadzić ewentualne poprawki. Czasu jest jednak niewiele, ponieważ podatek od zakupów m.in. na AliExpress musi zostać wprowadzony do porządku prawnego do 1 lipca 2021 r.

Do wdrożenia dyrektywy unijnej są zobligowane wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Kraje, które nie wywiążą się z tego obowiązku muszą przygotować się na dotkliwe konsekwencje. Brak przyjęcia pakietu VAT e-commerce w wyznaczonym terminie może skończyć się postępowaniem przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: VAT Zakupy Chiny