Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Decydujący rok dla zasiłku pogrzebowego. Możliwe, że wzrośnie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.02.2023 23:46

Decydujący rok dla zasiłku pogrzebowego. Możliwe, że wzrośnie

trumna
Domena publiczna

Zapowiedzi dotyczące podniesienia zasiłku pogrzebowego padają od 2011 roku. Nic jednak się nie zmieniło. Rok 2023 ma z kolei być decydującym w tej sprawie.

Trzyletnia batalia

Świadczenie może uzyskać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Cały czas wynosi ono 4 tys. złotych, jednak od pewnego czasu nie pokrywa ono wszystkich wydatków.

Jak podaje Gazeta Pomorska, pieniądze wypłacane przez ZUS wystarczają niekiedy wyłącznie na pokrycie kosztów trumny dla zmarłego. Pozostałe muszą pokryć z własnej kieszeni.

Kwestię podwyższenia świadczenia pogrzebowego podnosi się od 2020 roku. Kilka tygodni temu wskazywała na to posłanka Koalicji Polskiej, Urszula Nowogórska, zaś dwa lata temu Adrian Zandberg, poseł Razem.

“Zasiłek wystarcza”...

Według partii rządzącej, zasiłek pogrzebowy w Polsce wypada pozytywnie na tle Europy. Gazeta Pomorska podaje, że w niektórych krajach jest on niższy o połowę (np. w Czechach lub Słowacji), zaś w innych (jak np. na Węgrzech) nie ma go w ogóle.

Jak się jednak okazuje, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi prace w tym temacie. Nie wiadomo nic o tym, jaka miałaby być konkretnie podwyżka.

…ale “prace są prowadzone”

Jedyna wypowiedź z ministerstwa zacytowana przez Gazetę Pomorską mówi o “trwających analizach”. Tymczasem Polska Izba Branży Pogrzebowej wskazuje wprost - zasiłek powinien być dwa razy wyższy.

Jako powód aż takiej podwyżki, PIBP wskazuje na drastyczny wzrost kosztów działalności przedsiębiorców pogrzebowych. Mowa o cenach prądu i gazu, czy kosztach przechowywania czy kremacji zwłok.