Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Debiut kontrowersyjnego polityka na giełdzie. Mentzen na parkiecie, mocne otwarcie i "orędzie" prezesa
Michał Górecki
Michał Górecki 02.07.2024 12:23

Debiut kontrowersyjnego polityka na giełdzie. Mentzen na parkiecie, mocne otwarcie i "orędzie" prezesa

None
Fot. EastNews/NewConnect

Dobry debiut na NewConnect - Mentzen, prezes partii współtworzącej sejmową Konfederację, od wtorku 2 lipca ze swoją spółką Kancelaria Mentzen już na parkiecie alternatywnego rynku prowadzonego przez GPW. Na otwarciu kurs wzrósł nieco ponad 20 proc. względem ceny odniesienia. Ale sam Mentzen podczas inauguracji zaznacza: "misją spółki nie jest zarobek".

Polityk na giełdzie. Mentzen na parkiecie NewConnect. Wycena i debiut

Mentzen SA (XDD), spółka doradcza Sławomira Mentzena, zalicza dobry debiut na parkiecie alternatywnej giełdy NewConnect we wtorek 2 lipca. Firma “Kancelaria Mentzen” wchodzi w skład Grupy Kapitałowej, zajmuje się doradztwem podatkowym i prawnym, świadczeniem usług księgowych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, małych i średnich przedsiębiorstw. 

Wycena kursu akcji Mentzen SA na otwarciu wyniosła 44,10 zł, co oznaczało wzrost o ponad 20 proc. względem ceny odniesienia. Do południa cena ustabilizowała się w okolicy 43 zł/akcję.

Zrzut ekranu 2024-07-02 112332.png
Fot. NewConnect

“Mam jeszcze dwa marzenia” - mówił podczas inauguracji sam Mentzen, zdradzając przy tym reguły rządzące kulturą pracy w firmie.

Zobacz też: Polski konsument w ogonie Europy. Gonimy Niemcy, a wyprzedzają nas Czechy

Ruszają masowe kontrole. Na celownik urzędu trafią nawet przelewy od kolegi

Mentzen na giełdzie. Dobry debiut i rekord IPO?

Firma Mentzena była piątym debiutem w 2024 r. na parkiecie NewConnect, alternatywnym rynku GPW i pierwszym w tym miesiącu. Agnieszka Gontarek, dyr. działu emitentów z NC odnotowała 900 inwestorów spółki w ramach IPO (pierwszej oferty publicznej), co - jak mówi - stanowi “bardzo dużą liczbę w przypadku rynku alternatywnego”

Śmiem twierdzić, że to rekord, jeśli chodzi o rynek alternatywny.

Podczas oferty IPO sprzedano 350 tys. akcji po cenie sięgającej do 36 zł/akcję. Tym samym wycena spółki sięgnęła 36 mln zł. 

Zrzut ekranu 2024-07-02 114040.png

Mentzen SA (XDD) to nazwa giełdowa. SA stanowi skrót od formy prawnej (czyli spółka akcyjna), a specyficzny “ticker” (oznacznik giełdowy wpisany w nawias) - w przypadku lidera Konfederacji - stanowi nawiązanie do Młodzieżowego Słowa Roku 2016, czyli zwrotu/emotikonu “XD”. Zwykle wyraża rozbawienie. Kilka lat temu Mentzen ukuł formułę “filozofii XD”.

Dobry debiut i orędzie prezesa. "Mam jeszcze dwa marzenia"

Sławoimr Mentzen podczas przemówienia z okazji debiutu odniósł się do systemu wartości rządzącego kancelarią, sprecyzował też, że obecnie pozostają mu jeszcze dwa marzenia: posada ministra finansów i “zbudowanie wieżowca". 

Mam nadzieję, że uda się w ciągu najbliższych kilku lat.

Jak się pracuje u Mentzena? Praca zdalna to zło

W kontekście systemu pracy sam Mentzen zdradził, że kancelaria pracuje w systemie kwartalnym, a praca zdalna nie istnieje.

Pracujemy w systemie kwartalnym; pracownik dostaje ocenę, w systemie ustnym i papierowym. Pracownik jest w ten sposób oceniany. Ale działa to oczywiście w obie strony, mamy też system opinii i to pracownik ocenia nas.

Mentzen przekonywał, że opinie jego pracowników trafiają do zarządu z pominięciem menadżerów, co pozwala zachować komfort pracy. “Dlatego co kwartał możemy wpływać na pracowników, a pracownicy na firmę” - mówi. Dodał, że firma nie akceptuje pracy zdalnej - i nie akceptowała jej także wtedy, gdy nakazywały to regulacje covidowe. Ocenił przy tym, że wchodzenie na giełdę, choć było marzeniem, nie jest motywowane - a w każdym razie nie wyłącznie - generowaniem przychodu. 

Misją spółki jest to, aby ułatwiać prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Głęboko wierzę, że to szczytny cel.

Spółka Mentzen SA jest 357. notowaną na rynku NewConnect. Pierwsza w tym miesiącu i piątą w roku.