wlochy-pixabay.com-sylabo
Sylabo / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Lutego 2020

Zapraszają i opłacą czynsz. Za śmieszne pieniądze możesz mieć dom we Włoszech

Czynsz opłacany przez miasto, nieruchomość do kupienia za półdarmo - władze Teory chcą w ten sposób przyciągnąć nowych mieszkańców, by walczyć ze spadającą populacją. To kolejna włoska miejscowość, która ma taki problem.

Czynsz opłacą, a dom kupisz za grosze

Władze Teory chcą dorzucić się do czynszu dla mieszkańców. Brzmi pięknie, ale tak naprawdę to po prostu desperacka walka z wyludnianiem. Coraz więcej miasteczek we Włoszech ma problemy ze spadającą populacją. Powód dla którego tak się dzieje, jest prosty - w mniejszych miejscowościach trudniej o zatrudnienie, dlatego ludzie wolą wyjeżdżać do dużych ośrodków miejskich, aby nie skończyć na bezrobociu.

Dlatego władze miasteczek, którym grozi wyludnienie, muszą szukać rozwiązań, którymi zachęcą do zamieszkania w nich. Dlatego proponują zakup niewykorzystywanych nieruchomości za śmieszne pieniądze. W wielu z nich można kupować domy za grosze. I to dosłownie. Albo nawet przejąć je za darmo. Albo dostać dofinansowanie, np. na czynsz.

Niemiecka sieć przejmuje markety po Tesco. UOKiK wyraziło już zgodęNiemiecka sieć przejmuje markety po Tesco. UOKiK wyraziło już zgodęCzytaj dalej

Zostało już tylko 1500 mieszkańców

Teora to małe, zabytkowe miasteczko położone w Kampanii, około 100 km na wschód od Neapolu. Spokój, a dookoła mnóstwo zieleni. Burmistrz Teory Stefano Farina uważa, że jest tam tak samo pięknie jak w Toskanii, a może nawet jeszcze bardziej.

Niestety, miasteczko zmaga się problemem wyludniania. Jak podaje portal next.gazeta.pl, który powołuje się na CNN, żyje tam już tylko 1500 mieszkańców, a oprócz tego zgodnie z najnowszymi statystykami rocznie rodzi się tam tylko dwoje dzieci, z kolei umiera 20 starszych mieszkańców.

Dorzucą się do czynszu albo dadzą na dom

W związku z tym władze Teory postanowiły podejść do problemu kreatywnie i wyszły z ciekawą propozycją. Rodziny, które zdecydują się na zamieszkanie w miasteczku, będą otrzymywać od lokalnych władz 150 euro miesięcznie przez okres dwóch lat. Środki te będą mogły przeznaczyć na czynsz, który wyniesie około 200 euro miesięcznie w jednym z niezamieszkanych domów w Teorze.

Inna opcja jest taka, że zamiast dotacji na czynsz, można dostać 5 tysięcy euro na zakup opuszczonego domu. Takie nieruchomości o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych w Teorze wycenia się obecnie na ok. 30 tysięcy euro, a władze miasteczka przekonują o ich dobrym stanie. To trochę inna sytuacja niż w niektórych włoskich miasteczkach, gdzie nieruchomości, także ze względu na swój stan sprzedawano za 1 euro.

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Oferta dla tych, którzy naprawdę chcą tam zamieszkać

Oferta władz Teory jest skierowana tylko do osób lub rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem. Aby z niej skorzystać, należy też złożyć deklarację mieszkania tam przy co najmniej okres trzech lat.

Burmistrz Teory uważa, że wsparcie dla nowych mieszkańców jest bardziej wartościowe, niż sprzedawanie nieruchomości wymagających remontu za symboliczne kwoty. - Nie wierzę, że sprzedaż opuszczonych domów za 1 euro zachęci ludzi do osiedlenia się w miasteczku. Najwyżej będą tu przyjeżdżać na wakacje. To nie jest rozwiązanie. My musimy mieć więcej stałych mieszkańców i dzieci w naszej szkole, to dopiero oznacza powiew nowego życia - mówił cytowany przez next.gazeta.pl Stefano Farina.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie
  2. Przez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie inna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Link Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Straszne odkrycie celników. Przecierali oczy, nie mogli uwierzyć w zawartość paczki
TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News