BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Zapraszają i opłacą czynsz. Za śmieszne pieniądze możesz mieć dom we Włoszech

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Czynsz opłacą, a dom kupisz za grosze

Władze Teory chcą dorzucić się do czynszu dla mieszkańców. Brzmi pięknie, ale tak naprawdę to po prostu desperacka walka z wyludnianiem. Coraz więcej miasteczek we Włoszech ma problemy ze spadającą populacją. Powód dla którego tak się dzieje, jest prosty - w mniejszych miejscowościach trudniej o zatrudnienie, dlatego ludzie wolą wyjeżdżać do dużych ośrodków miejskich, aby nie skończyć na bezrobociu. 

Dlatego władze miasteczek, którym grozi wyludnienie, muszą szukać rozwiązań, którymi zachęcą do zamieszkania w nich. Dlatego proponują zakup niewykorzystywanych nieruchomości za śmieszne pieniądze. W wielu z nich można kupować domy za grosze. I to dosłownie. Albo nawet przejąć je za darmo. Albo dostać dofinansowanie, np. na czynsz.

Zostało już tylko 1500 mieszkańców

Teora to małe, zabytkowe miasteczko położone w Kampanii, około 100 km na wschód od Neapolu. Spokój, a dookoła mnóstwo zieleni. Burmistrz Teory Stefano Farina uważa, że jest tam tak samo pięknie jak w Toskanii, a może nawet jeszcze bardziej.

Niestety, miasteczko zmaga się problemem wyludniania. Jak podaje portal next.gazeta.pl, który powołuje się na CNN, żyje tam już tylko 1500 mieszkańców, a oprócz tego zgodnie z najnowszymi statystykami rocznie rodzi się tam tylko dwoje dzieci, z kolei umiera 20 starszych mieszkańców.

Dorzucą się do czynszu albo dadzą na dom

W związku z tym władze Teory postanowiły podejść do problemu kreatywnie i wyszły z ciekawą propozycją. Rodziny, które zdecydują się na zamieszkanie w miasteczku, będą otrzymywać od lokalnych władz 150 euro miesięcznie przez okres dwóch lat. Środki te będą mogły przeznaczyć na czynsz, który wyniesie około 200 euro miesięcznie w jednym z niezamieszkanych domów w Teorze. 

Inna opcja jest taka, że zamiast dotacji na czynsz, można dostać 5 tysięcy euro na zakup opuszczonego domu. Takie nieruchomości o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych w Teorze wycenia się obecnie na ok. 30 tysięcy euro, a władze miasteczka przekonują o ich dobrym stanie. To trochę inna sytuacja niż w niektórych włoskich miasteczkach, gdzie nieruchomości, także ze względu na swój stan sprzedawano za 1 euro.

Oferta dla tych, którzy naprawdę chcą tam zamieszkać

Oferta władz Teory jest skierowana tylko do osób lub rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem. Aby z niej skorzystać, należy też złożyć deklarację mieszkania tam przy co najmniej okres trzech lat.

Burmistrz Teory uważa, że wsparcie dla nowych mieszkańców jest bardziej wartościowe, niż sprzedawanie nieruchomości wymagających remontu za symboliczne kwoty. - Nie wierzę, że sprzedaż opuszczonych domów za 1 euro zachęci ludzi do osiedlenia się w miasteczku. Najwyżej będą tu przyjeżdżać na wakacje. To nie jest rozwiązanie. My musimy mieć więcej stałych mieszkańców i dzieci w naszej szkole, to dopiero oznacza powiew nowego życia - mówił cytowany przez next.gazeta.pl Stefano Farina.

Tagi:

wyludnienieWłochyNieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadła jedna z największych firm drobiarskich w Polsce. Setki osób zostanie bez pracy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domeny rządowe odsyłają na strony dla dorosłych
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]