BiznesINFO.pl
Czternasta emerytura przyjęta przez Sejm

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Już wszystko jasne. Prezent pieniężny dla milionów emerytów został naszykowany

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Sejm przytłaczającą większością głosów uchwalił w czwartek ustawę o tzw. czternastej emeryturze. Będzie to kolejny rządowy dodatek finansowy, który większość seniorów otrzyma pod koniec tego roku. Wiadomo też kto nie dostanie świadczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Sejm przyjął ustawę ws. czternastej emerytury,

  • Kiedy świadczenie zostanie wypłacone,

  • Kto nie otrzyma dodatku.

Czternasta emerytura przyjęta przez Sejm

O taką jednomyślność w Sejmie niezwykle trudno, ale w wypadku nowego rządowego dodatku finansowego dla seniorów zdecydowana większość posłów nie miała wątpliwości. Czternasta emerytura, bo o tym świadczeniu mowa została uchwalona dziś głosami 420 posłów, podczas gdy tylko 19 było przeciw, zaś 12 wstrzymało się od głosu.

- Przyjecie przez Sejm ustawy o tzw. czternastej emeryturze to bardzo dobra wiadomość dla polskich emerytów, których bezpieczeństwo finansowe jest niezwykle ważne – napisała na Twitterze tuż po uchwaleniu ustawy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przypomnijmy, że projekt ustawy w sprawie czternastej emerytury został przyjęty przez rząd w lutym ubiegłego roku. Przez blisko rok wokół tego projektu praktycznie nic się nie działo, choć od dłuższego czasu przebywał w Sejmie, to dopiero dwa dni temu zajęła sie nim sejmowa komisja polityki społecznej (brak aktywności wokół projektu przedstawiciele komisji tłumaczyli pandemią).

Czternasta emerytura, której wysokość będzie równa wysokości emerytury minimalnej (po marcowej waloryzacji będzie to 1250 zł brutto) trafi w ręce seniorów pod koniec tego roku. Będzie to kolejny finansowy dodatek dla seniorów po trzynastej emeryturze, która ma zostać po raz drugi wypłacona w kwietniu.

Jak informowało pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla BiznesInfo, czternasta emerytura w odróżnieniu od wiosennego świadczenia nie trafi  w pełnej wysokości do wszystkich uprawnionych.

- Zgodnie z projektem ustawy pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto – informował resort rodziny i polityki społecznej.

Kto nie dostanie czternastej emerytury?

Ministerstwo zaznaczyło jednak, że w przypadku świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że „czternastka” będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje świadczenie np. w kwocie 3500 zł, to otrzyma czternastą emeryturę w wysokości 650 zł brutto. Tym samym seniorzy z emeryturą na poziomie 4100 zł brutto obejdą się smakiem.

Z szacunków przytoczonych przez Polską Agencję Prasową wynika, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego w pełnej kwocie niemal 8 mln seniorów.  Świadczenia jak podał w wywiadzie dla Money.pl wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed nie otrzyma ok. 600 tys. emerytów.

Wypłata czternastej emerytury ma nastąpić w listopadzie, ale jak zaznaczył resort rodziny i polityki społecznej w komentarzu dla naszego portalu, niektórzy seniorzy otrzymają świadczenie z opóźnieniem.

- W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników) – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Na wypłatę czternastej emerytury rząd, jak podaje PAP przeznaczył prawie 11,5 mld zł.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >