Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czternasta emerytura możliwa co roku. Wiceminister zastrzegł jednak, że spełniony musi być jeden warunek
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 18.05.2020 02:00

Czternasta emerytura możliwa co roku. Wiceminister zastrzegł jednak, że spełniony musi być jeden warunek

Kara mandat pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czternasta emerytura - kolejny dodatek dla seniorów

Projekt rządu zakłada, że czternasta emerytura będzie przysługiwać osobom których świadczenie emerytalno-rentowe nie jest wyższe niż 2,9 tys. zł. Potem będzie obowiązywać zasada “złotówka za złotówkę”. Wysokość świadczenia będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego. Ponadto czternasta emerytura nie będzie opodatkowana.

Czternasta emerytura na stałe?

Warto przypomnieć, że trzynaste emerytury mają być wypłacane każdego roku. Czy podobnie będzie z czternastą emeryturą? Już trzynastki stanowiły potężne obciążenie dla budżetu państwa, jednak wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed stwierdził, że rząd bierze pod uwagę wprowadzenie świadczenia na stałe.

- Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 r. Z kolei trzynaste emerytury są zapisane w ustawie, zostały wypłacone i nie ma zagrożenia, że nie będą wypłacane - powiedział w rozmowie z “Super Expressem” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Czternasta emerytura już w przyszłym roku

Czternaste emerytury mają trafić do seniorów w listopadzie i grudniu 2021 roku. Zgodnie z projektem będą powiązane z minimalnym świadczeniem emerytalnym, jaka będzie obowiązywać w przyszłym roku. Czternasta emerytura będzie uzależniona od wysokości otrzymywanej renty lub emerytury.