BiznesINFO.pl
Pilne Biznesinfo COVID-19

biznesinfo.pl

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

COVID-19 budzi grozę i przerażenie wśród ogromnej części społeczeństwa. Jak się okazuje, brytyjscy naukowcy odkryli, że jeden typ chorób może w ogromnym stopniu przyczynić się do śmierci na COVID-19.

COVID-19 a choroby współistniejące

COVID-19 budzi grozę i strach wśród większości społeczeństwa. Na ciężkie przebrnięcie przez chorobę, a nawet śmierć narażeni są przede wszystkim ci, którzy mają tzw. choroby współistniejące.

Choroby współistniejące przez medyków definiowane są jako wielochorobowość polegająca na posiadaniu dwóch lub większej ilości schorzeń. W badaniu opublikowanym przez jeden z medycznych magazynów napisano, że choroby współistniejące najczęściej dotykają osoby po 65. roku życia. 

Jak się okazuje, COVID-19 uszkadza nie tylko płuca, ale także nerki, a jedną z chorób przyczyniających się do śmierci na wirusa z Wuhan są przewlekłe choroby nerek, podaje Onet. Z czym się to wiąże i na co powinni nastawić się pacjenci?

COVID-19 przyczynia się do nagłej śmierci osób cierpiących na przewlekłe choroby nerek, podają naukowcy z Imperial College London. Co więcej, COVID-19 doprowadza także do ostrego uszkodzenia nerek.

Przewlekła choroba nerek postępuje stopniowo według klasyfikacji pięciu etapów tej choroby. Co więcej, niewydolność nerek prowadzić może do nadciśnienia tętniczego, a nawet cukrzycy. Niestety, ale w ostatnim stadium choroby potrzebny może być przeszczep organu.

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć2. (https://wtv.pl/marcin-prokop-071120-mk-tvn "Marcin Prokop rozważa odejście z TVN? "Jeśli zaczną mnie ograniczać, zrezygnuję"")3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

COVID-19 w połączeniu z chorobą nerek

COVID-19 działa także w obszarze nagłego i ostrego uszkodzenia nerek. Jak się okazuje, do upośledzenia funkcjonowania organu dochodzi w zaledwie kilka dni. Brytyjscy naukowcy zbadali, że poza niedokrwieniem to właśnie COVID-19 ma znaczące działanie w tym aspekcie.

Naukowcy z Imperial College London w związku z tym przeprowadzili badanie na grupie 372 pacjentów. Wszystkie osoby miały ponad 60 lat oraz zachorowały na COVID-19. Do jakich wniosków doszli?

"Okazało się, że w badanej grupie aż 58 proc. pacjentów cierpiała z powodu jakiegoś uszkodzenia nerek, a 13 proc. miało wcześniej CKD. 42 proc. chorych nie miało problemów z nerkami. U 45 proc. w czasie pobytu w szpitalu rozwinęło się AKI. Wiadomo to stąd, że chorzy ci wcześniej nie zmagali się z chorobami nerek, a to oznacza, że AKI powstawało u nich w przebiegu COVID-19", pisze Onet.

Co więcej, zdaniem naukowców to właśnie stan nerek znacząco wpływał na śmiertelność z powodu COVID-19. Z badań wynika, że aż 86 proc. pacjentów z przeszczepionymi nerkami zmarło na COVID-19. Naukowcy przypuszczają, że powodem śmiertelności na COVID-19 z powodu niewydolności nerek mogą być zmiany w naczyniach krwionośnych. Z podobnymi zmianami mamy do czynienia w przypadku płuc.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >