BiznesINFO.pl
Szczyt zachorowań ustalony przez polskich naukowców

biznesinfo.pl

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliski

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niemal każdy dzień w Polsce z nowym rekordem zakażeń i wcale nie zapowiada się na mniej. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali prognozę szczytu zachorowań nad Wisłą. Wynika z niej, że najgorsze dopiero przed nami.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego udostępniło na swojej stronie internetowej model ekonometryczny będący symulacją dalszego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Naukowcy przewidują, że w szczycie zachorowań może dochodzić do ponad 30 tys. zakażeń dziennie. 

Szczyt zachorowań w dwóch wariantach 

Naukowcy zdecydowali się opracować dwa warianty dla szczytu zachorowań. Pierwszy prognozuje liczbę zakażeń przy "wyższej transmisyjności w miejscach publicznych", drugi natomiast przy niższej. Odpowiednio w przypadku pierwszego założenia będziemy musieli się liczyć z 31 tys. zakażeń dziennie w szczycie zachorowań, w przypadku zaś bardziej optymistycznym będzie to 25 tys. ICM zastrzegł jednak, że wariant zakładający wyższą transmisyjność nie oznacza wprowadzenia do modelu potencjalnych zakażeń spowodowanych falą protestów, które przetaczają się w ostatnim czasie przez polskie miasta. 

- W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi wpływu aktualnie trwających protestów na rozwój epidemii COVID-19 zespół modelowania epidemiologicznego ICM UW informuje, że w symulacjach założono dwa poziomy skuteczności wprowadzenia stref żółtej i czerwonej na terytorium całego kraju, co przekłada się na prognozowane liczby stwierdzonych przypadków. W obecnym stadium rozwoju modelu nie jesteśmy metodologicznie przygotowani, aby uwzględnić w sposób odpowiedzialny tego typu zgromadzenia jako odrębny czynnik. W związku z powyższym nieuprawnione jest stwierdzenie, że z modelu ICM UW wynika, iż protesty uliczne mogą zwiększyć liczbę stwierdzonych przypadków z 25 tys. na 31 tys. - możemy przeczytać na stronie ICM pod tym samym linkiem, pod którym zobaczymy model. 

Model tendencji rozwojowej zakażeń wirusem COVID-19 został oparty na danych otrzymywanych z Ministerstwa Zdrowia, WSSE, PSSE, Urzędów Wojewódzkich, oraz tych uzyskanych w prośbach o dostęp do informacji publicznej - możemy przeczytać w arkuszu opracowanym przez Michała Rogalskiego. 

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć2. Jedynie do dziś możesz złożyć wniosek. Pieniądze trafią do tysięcy Polek i Polaków, trzeba się spieszyć3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Szczyt zachorowań jeszcze w tym miesiącu? 

Dane zawarte w modelu wskazują, że szczyt zachorowań w Polsce nastąpi w ostatnim tygodniu listopada. Na przełomie listopada i grudnia trend będzie już miał tendencję malejącą. Co ciekawe, hospitalizacje związane z zakażeniem koronawirusem swój moment szczytowy będą miały około tygodnia później, bo w pierwszych dniach grudnia. 

Z raportu "COVID-19 w Polsce" opracowanego przez Michała Rogalskiego wynika również, że w Polsce do dnia wczorajszego (05.11.20) suma potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem od początku pandemii wyniosła 466679. Po dniu dzisiejszym może przekroczyć już za to pół miliona. 

Prognozowany szczyt zachorowań w rękach profesjonalistów 

Model jest na bieżąco aktualizowany, a nad jego wiarygodnością czuwa nieprzerwanie zespół złożony z 12 naukowców. Kierownikiem zespołu jest dr Franciszek Rakowski. Nad modelem w roli badaczy pracują również: dr Magdalena Gruziel-Słomka, dr Rafał Bartczuk, dr Jan Kisielewski, dr Jędrzej Nowosielski i dr Jakub Zieliński. 

Na stronie ICM pod adresem covid19map.icm.edu.pl możemy znaleźć również interaktywną mapę pandemii na świecie. Możemy na niej prześledzić przebieg pandemii na świecie od stycznia bieżącego roku.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >