Szczyt zachorowań ustalony przez polskich naukowców
biznesinfo.pl
Autor Kasper Starużyk - 6 Listopada 2020

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliski

Niemal każdy dzień w Polsce z nowym rekordem zakażeń i wcale nie zapowiada się na mniej. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali prognozę szczytu zachorowań nad Wisłą. Wynika z niej, że najgorsze dopiero przed nami.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego udostępniło na swojej stronie internetowej model ekonometryczny będący symulacją dalszego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Naukowcy przewidują, że w szczycie zachorowań może dochodzić do ponad 30 tys. zakażeń dziennie.

Czas tylko do końca listopada, udział jest obowiązkowy. Zapominalskim grozi grzywnaCzas tylko do końca listopada, udział jest obowiązkowy. Zapominalskim grozi grzywnaCzytaj dalej

Szczyt zachorowań w dwóch wariantach

Naukowcy zdecydowali się opracować dwa warianty dla szczytu zachorowań. Pierwszy prognozuje liczbę zakażeń przy "wyższej transmisyjności w miejscach publicznych", drugi natomiast przy niższej. Odpowiednio w przypadku pierwszego założenia będziemy musieli się liczyć z 31 tys. zakażeń dziennie w szczycie zachorowań, w przypadku zaś bardziej optymistycznym będzie to 25 tys. ICM zastrzegł jednak, że wariant zakładający wyższą transmisyjność nie oznacza wprowadzenia do modelu potencjalnych zakażeń spowodowanych falą protestów, które przetaczają się w ostatnim czasie przez polskie miasta.

Nowe 500 plus na czas pandemii. Minister ujawnił szczegółyNowe 500 plus na czas pandemii. Minister ujawnił szczegółyCzytaj dalej

- W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi wpływu aktualnie trwających protestów na rozwój epidemii COVID-19 zespół modelowania epidemiologicznego ICM UW informuje, że w symulacjach założono dwa poziomy skuteczności wprowadzenia stref żółtej i czerwonej na terytorium całego kraju, co przekłada się na prognozowane liczby stwierdzonych przypadków. W obecnym stadium rozwoju modelu nie jesteśmy metodologicznie przygotowani, aby uwzględnić w sposób odpowiedzialny tego typu zgromadzenia jako odrębny czynnik. W związku z powyższym nieuprawnione jest stwierdzenie, że z modelu ICM UW wynika, iż protesty uliczne mogą zwiększyć liczbę stwierdzonych przypadków z 25 tys. na 31 tys. - możemy przeczytać na stronie ICM pod tym samym linkiem, pod którym zobaczymy model.

Model tendencji rozwojowej zakażeń wirusem COVID-19 został oparty na danych otrzymywanych z Ministerstwa Zdrowia, WSSE, PSSE, Urzędów Wojewódzkich, oraz tych uzyskanych w prośbach o dostęp do informacji publicznej - możemy przeczytać w arkuszu opracowanym przez Michała Rogalskiego.

Watykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaWatykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Jedynie do dziś możesz złożyć wniosek. Pieniądze trafią do tysięcy Polek i Polaków, trzeba się spieszyć
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Szczyt zachorowań jeszcze w tym miesiącu?

Dane zawarte w modelu wskazują, że szczyt zachorowań w Polsce nastąpi w ostatnim tygodniu listopada. Na przełomie listopada i grudnia trend będzie już miał tendencję malejącą. Co ciekawe, hospitalizacje związane z zakażeniem koronawirusem swój moment szczytowy będą miały około tygodnia później, bo w pierwszych dniach grudnia.

Z raportu "COVID-19 w Polsce" opracowanego przez Michała Rogalskiego wynika również, że w Polsce do dnia wczorajszego (05.11.20) suma potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem od początku pandemii wyniosła 466679. Po dniu dzisiejszym może przekroczyć już za to pół miliona.

Klienci aż 7 banków będą mieli problemy z dostępem do pieniędzy. Niektórzy nie skorzystają nawet z bankomatuKlienci aż 7 banków będą mieli problemy z dostępem do pieniędzy. Niektórzy nie skorzystają nawet z bankomatuCzytaj dalej

Prognozowany szczyt zachorowań w rękach profesjonalistów

Model jest na bieżąco aktualizowany, a nad jego wiarygodnością czuwa nieprzerwanie zespół złożony z 12 naukowców. Kierownikiem zespołu jest dr Franciszek Rakowski. Nad modelem w roli badaczy pracują również: dr Magdalena Gruziel-Słomka, dr Rafał Bartczuk, dr Jan Kisielewski, dr Jędrzej Nowosielski i dr Jakub Zieliński.

Na stronie ICM pod adresem covid19map.icm.edu.pl możemy znaleźć również interaktywną mapę pandemii na świecie. Możemy na niej prześledzić przebieg pandemii na świecie od stycznia bieżącego roku.

Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądzeJeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłum
  2. Ministerstwo Edukacji przekazało nowe wytyczne. Jak będzie wyglądać szkoła w najbliższym czasie?
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Piotr Żyła wyjawił swój idealny przepis na kolację. Widać inspirację Adamem Małyszem, ale nie brakuje też parówki
  7. Przepis na tanie, łatwe i szybkie placki ziemniaczane z kapustą kiszoną. Idealne na śniadanie, obiad i kolację

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News