BiznesINFO.pl Eko Ty też kupujesz ich produkty. Trzy gigantyczne korporacje największymi śmieciarzami świata
wikimedia.org/Sigmankatie

Ty też kupujesz ich produkty. Trzy gigantyczne korporacje największymi śmieciarzami świata

21 stycznia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile śmieci wytwarzają największe koncerny świata

  • Ile plastiku wytwarza Coca-Cola

  • Jakie działania planują podjąć w tym kierunku

Coca-cola jednym z największych śmieciarzy świata

Nie ulega wątpliwości fakt, że produkty produkowane przez Coca-colę, PepsiCo czy Nestle są smaczne i nikła ilość osób na całej planecie nie korzysta z ich produktów . Zwłaszcza w przypadku Nestle, które jest ogromnym koncernem spożywczym.

Niestety, ale okazuje się, że trzeci rok z rzędu Coca-cola , PepsiCo oraz Nestle wytwarzają najwięcej plastikowych odpadów na świecie - wynika z najnowszych danych Wilderness Society, na które powołuje się Forsal. Co więcej, przez tyle lat owe koncerny nie zrobiły nic, co mogłoby pomóc w redukcji plastiku.

- Tuż za podium znalazł się Unilever, producent wielu popularnych dóbr konsumpcyjnych, takich jak Lipton, Cif czy Dove. Następna na liście jest Mondelez International – właściciel m.in. firm Milka i Oreo - informuje portal.

Statystyki zaprezentowane przez badaczy są piorunujące, ponieważ sam koncern Coca-Cola produkuje więcej śmieci niż Pepsi i Nestle razem wzięte . Jednocześnie przypomnijmy, że sama Coca-Cola nie ma zamiaru nic z tym zrobić.

Nie tylko Coca-cola. Inne koncerny także śmiecą

Jeden z czołowych dyrektorów Coca-Coli na Forum Ekonomicznym w Davos powiedział, że koncern nie zrezygnuje z plastikowych butelek . Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - klienci je lubią . Szkoda, że Coca-Cola nie postawi nawet na minimalną edukację swoich klientów w zakresie ekologii, a na to sposobów jest mnóstwo.

Sytuacja ekologiczna na świecie jest dramatyczna, ponieważ 91 proc. plastikowych odpadów nie jest poddawana recyklingowi . Z kolei Coca-Cola PepsiCo, Nestlé i Unilever wytwarzają tyle plastiku, że wystarczyłoby do zbudowania trzech wielkich boisk piłkarskich.

Coca-Cola odniosła się do raportu. - Na całym świecie zobowiązaliśmy się do recyklingu każdej butelki do 2030 r., tak aby żadna z nich nie skończyła jako śmieć i nie trafiła do oceanu. Butelki ze 100 proc. tworzywa sztucznego z recyklingu są obecnie dostępne na 18 rynkach na całym świecie, a liczba ta stale rośnie - cytuje komunikat koncernu portal Forsal.

Pozostałe koncerny zapowiedziały działania w celu zmniejszenia emisji plastiku do środowiska i jego zanieczyszczania. Nestle zaznacza, że opakowania ich produktów nadają się do recyklingu.

Choć na całym świecie świadomość ekologiczna wciąż rośnie to wielkie koncerny miażdżą nawet najmniejszy krok. Przypomnijmy, że McDonald's zrezygnował z papierowych słomek, a część społeczeństwa coraz częściej zamiast na wodę w plastikowej butelce, stawia na dzbanki filtrujące. Co więcej, rośnie także liczba osób na własną rękę segregujących śmieci.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie