Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co zrobić, by dostawać więcej pieniędzy na starość? Takie są opcje
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 29.10.2023 09:05

Co zrobić, by dostawać więcej pieniędzy na starość? Takie są opcje

pieniadze-zus-koperta-emeryt
Biznesinfo

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wiele osób traktuje go jako swego rodzaju “magiczną barierę”, po której przejściu wreszcie można zostawić w tyle obowiązki zawodowe, pobierać emeryturę i cieszyć się zarówno samym odpoczynkiem od pracy, jak i różnymi aktywnościami życiowymi. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jedna z opcji. Osoby mające dobre zdrowie i – mimo osiągnięcia wieku emerytalnego – chcące dalej pracować, mogą sporo zyskać.

Emerytura z ZUS. Czy warto od razu złożyć wniosek?

Zależy to od indywidualnych uwarunkowań danej osoby. Jeśli ktoś ma poważne problemy zdrowotne, nie chce dalej pracować lub bierze pod uwagę jeszcze jakieś inne czynniki, może od razu po osiągnięciu wymaganego wieku złożyć wniosek o emeryturę.

Wysokość świadczenia z ZUS zależy od zwaloryzowanego kapitału początkowego (do 1998 r. włącznie); zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisane na koncie ZUS oraz zwaloryzowanych środków na subkoncie ZUS. W celu sprawdzenia prognozowanej wysokości świadczenia można skorzystać z kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronie internetowej ZUS-u. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś chce dalej pracować?

Duże ulgi dla seniorów w całej Polsce. Zniżki na zakupy, tańsze przejazdy i bezpłatne leki. To wciąż nie wszystko Ważna informacja dla przyszłych emerytów. Brak tych dokumentów to niższe świadczenie

Emerytura plus wynagrodzenie. Czy to opcja dla każdego?

Jeśli tylko zdrowie na to pozwala, a praca zawodowa daje satysfakcję, możliwe jest zarówno pobieranie emerytury, jak i dalsze zatrudnienie. Wybór tej opcji wiąże się z chwilowym rozwiązaniem umowy o pracę. Portal infor.pl wyjaśnia, że to warunek konieczny, by ZUS przyznał świadczenie i zaczął je wypłacać. Zaraz potem emeryt może podpisać nową umowę ze swoim pracodawcą.

Takie rozwiązanie sprawia, że aktualne wynagrodzenie za pracę służy pokryciu bieżących kosztów utrzymania, a emeryturę można albo odkładać na przyszłość, albo podnieść dzięki niej obecny poziom życia. Od tego momentu dalsza wysokość świadczenia będzie zależeć wyłącznie od corocznej marcowej waloryzacji. Oczywiście składka emerytalna będzie w dalszym ciągu wpłacana na konto i subkonto w ZUS, dzięki czemu raz w roku senior może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury i w rezultacie dostawać wyższe świadczenie. Jest jeszcze jedna opcja.

Jakie korzyści daje późniejsze przejście na emeryturę?

Jeśli ktoś osiągnie ustawowy wiek emerytalny i będzie w dalszym ciągu pracował, jak gdyby nigdy nic, to jego przyszła emerytura z pewnością będzie wyższa. Jest to wynik sposobu, w jaki ZUS wylicza wysokość emerytury, a mianowicie: pieniądze zgromadzone na koncie, subkoncie i ewentualny kapitał początkowy są dzielone przez liczbę miesięcy dalszego trwania życia (wskaźnik GUS).

Odłożenie emerytury o rok może ją podwyższyć o 10 do 15 proc., a w obecnej sytuacji gospodarczej będzie to jeszcze więcej, bo aż ponad 20 proc. – przekonywała kilka miesięcy temu prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego tłumaczył nam wówczas, że na takie prognozy ZUS-u należy patrzeć przez pryzmat teorii.

W praktyce okazuje się, że dla wielu osób rok pracy dłużej nie zwiększy wysokości świadczenia – ma to miejsce np. w przypadku osób pobierających najniższą ustawową emeryturę, które nie zgromadziły kapitału uprawniającego do tego świadczenia, a pobierają je dzięki stażowi pracy. Warto także zauważyć, że wzrost nawet o 20 proc. może być niższy niż waloryzacja świadczeń stosowana przez rząd – podniesienie świadczeń o 250 zł mogło być korzystniejsze niż o rok dłuższa praca – wyjaśniał ekspert w komentarzu udzielonym redakcji Biznesinfo.

Wniosek? Decyzja o momencie przejścia na emeryturę i podjęciu dalszej pracy powinna być poprzedzona dokładnymi analizami wszystkich “za” i “przeciw”. To, że opcja A będzie najlepsza np. dla naszego sąsiada, nie oznacza, że będzie taka również dla nas.