Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co z wyrównaniami dla emerytów? Pierwszeństwo mają sędziowie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.12.2023 22:06

Co z wyrównaniami dla emerytów? Pierwszeństwo mają sędziowie

Seniorka
Pixabay

Trybunał Konstytucyjny ostatnio zajął się sprawą emerytur czerwcowych oraz pensjami sędziów. Okazuje się, że seniorzy na swoje wyrównania będą musieli poczekać, bo sędziowskie wynagrodzenia są priorytetem.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował o emeryturach czerwcowych

Jakiś czas temu Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie dotyczące problemu emerytur czerwcowych. Chodziło dokładnie o osoby, które w latach 2009-2019 przechodziły na emeryturę właśnie w czerwcu. Dostały one świadczenia niższe o nawet 200- 300 złotych, niż inni. - Sposób naliczania tzw. emerytur czerwcowych jest niezgodny z konstytucją - zdecydował TK 15 listopada. Ten wyrok oznacza, że seniorzy powinni otrzymać wyrównanie za lata otrzymywania zaniżonych świadczeń.

Waloryzacja świadczeń w 2024. O ile wzrosną emerytury Polaków?

Decyzja TK w sprawie wynagrodzeń sędziów

Wynagrodzenia sędziów zależą od przeciętnego wynagrodzenia, a w tym roku rząd zdecydował o ich częściowym zamrożeniu. TK ostatnio wydał także orzeczenie w tej sprawie. - Obecny sposób ustalania pensji narusza gwarancję zapewnienia sędziom wynagrodzenia na poziomie odpowiadającym godności sprawowanego przez nich urzędu oraz zakresowi ich obowiązków, a tym samym naruszają gwarancję niezawisłości sędziowskiej stanowiącej warunek niezależnego wykonywania funkcji władzy sądowniczej - stwierdzono.

Emeryci będą musieli poczekać na wyrównania

“Fakt” zauważył, że rząd Mateusza Morawieckiego w pierwszej kolejności planuje zająć się wyrównaniami dla sędziów, a nie dla emerytów. Wyliczono, że prezes TK Julia Przyłębska otrzymałaby nawet 97 tys. zł wyrównania, a Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz po około 66 tys. zł. Jeśli chodzi natomiast o losy wyrównania świadczeń dla emerytów, to jak na razie są one nie znane. Nie zostały bowiem ujęte w budżecie.