BiznesINFO.pl
pilne

distelAPPArath/pixabay

Chiny mają imponujący plan atomowy. Dają sobie tylko 15 lat

4 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Chiny mają zamiar tylko w ciągu 15 lat postawić aż 150 reaktorów jądrowych. Liczby ta jest o tyle przerażająca, że tyle reaktorów postawiono na całym świecie w 35 lat, wynika z informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o czym pisze forsal.pl.

Krajem produkującym najwięcej energii z atomu są obecnie Stany Zjednoczone, gdzie działa obecnie 97 reaktorów jądrowych. Drugie miejsce należy do Francji (61), a na trzecim miejscu mamy Chiny z 50 reaktorami - pisze PIE powołując się na Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej IRENA.

Chiny się spieszą i chcą zaoszczędzić

Biorąc pod uwagę tempo, w jakim Państwo Środka chce postawić reaktory jądrowe wydaje się mocno niepokojący. 20 lat temu w Chinach energia jądrowa dopiero raczkowała, teraz Chińczycy planują postawić w 15 lat 150 reaktorów, na co planują wydać ok. 450 mld dolarów, co czyni ich koszt aż śmiesznie niskim.

Z obliczeń ekspertów z PIE wynika, że jeden chiński reaktor ma być zrealizowany za jedną trzecią kosztów reaktora ze Stanów Zjednoczonych lub Francji.

Jaki majątek ma kardynał Dziwisz?

Majątek kardynała Stanisława Dziwisza. Coraz więcej tajemnic wokół duchownego

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko Chiny budują taniej

Eksperci uznali także, że inwestycje chińskie i rosyjskie są bardziej atrakcyjne ekonomicznie z powodu niższej stopy dyskonta. Podczas gdy w świecie zachodnim jest to ok. 10 proc, w przypadku projektów rosyjskich i chińskich jest to ok. 1,4 proc.

O sprzedanie Polsce odpowiednich technologii do budowy elektrowni jądrowych walczy wiele państw. Najmocniej rywalizuje Francja i Korea Południowa. Eksperci uznają jednak, ze najbardziej opłaca się budować na technologiach chińskich albo rosyjskich, ale to raczej nie spotka się z akceptacją społeczną.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >