BiznesINFO.pl > Finanse > Ceny rosną wolniej. Pierwszy taki odczyt inflacji od miesięcy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 29.09.2023 12:41

Ceny rosną wolniej. Pierwszy taki odczyt inflacji od miesięcy

sklep
Domena publiczna

Najnowsze dane GUS dotyczące inflacji zaskakują. Po raz pierwszy od lutego 2022 roku udało się osiągnąć jednocyfrowy wynik.

Inflacja we wrześniu 2023

GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,2 proc. (wskaźnik cen 108,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,4 proc. (wskaźnik cen 99,6)" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

 Inflacja spadła zatem zgodnie z przewidywaniami analityków. Kilka dni przed podaniem danych przez GUS PKO Research prognozował 8, 5 proc. Credit Agricole 8,3 proc. a eksperci banku Citi Handlowy spodziewali się, że wyniesie ona 8,1 proc. Dla porównania wskaźnik inflacji w sierpniu wyniósł 10,1 proc.

Istotne ceny paliw

Na ceny ogółem we wrześniu największy wpływ miały paliwa. Staniały one w rok średnio o 7 proc. Z kolei żywność i energia są znacznie powyżej cen z zeszłego roku - wzrosły odpowiednio o 10,3 i 9,9 proc.

O wpływie paliw na inflację wspomina Konfederacja Lewiatan. W komentarzu zamieszczonym na X (dawny Twitter) mówi o „fikcyjnej walce z inflacją" i przypomina o tym, że zbliżają się wybory.

Zdanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Obecnie obowiązuje jeszcze zamrożenie cen energii oraz zerowa stawka VAT na żywność.  

"Inflację obniża obecnie spadek tempa wzrostu cen żywności i energii. Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych zakończą te trendy. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność" - przypomina Polski Instytut Ekonomiczny cytowany przez polskieradio24.pl.

Tagi: Finanse