BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 01.08.2019. n/z Tlum pieszych na chodniku.

East News, Arkadiusz Ziółek

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza. Miliony Polaków z obowiązkiem rejestracji

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to nowy spis mający na celu sprawdzić, czym ogrzewamy swoje gospodarstwa domowe. Obowiązek zarejestrowania się rusza 1 lipca. Jak się okazuje, kara za niezarejestrowanie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków może wynieść nawet 5 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

  • Na kogo czekają nagrody w związku z wpisaniem się do CEEB

  • Na kogo czekają kary

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obowiązkowa

Jakość powietrza w naszym kraju jest jedną z najgorszych w całej Unii Europejskiej. W okresach wzmożonego zanieczyszczenia powietrza, Polska stanowi wielką, czerwoną plamę na mapie Europy, a mieszkańcy poszczególnych miast wymieniają się informacjami na temat powietrza na sąsiedzkich grupach w mediach społecznościowych.

Rządzący postanowili walczyć ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza w Polsce i do ustawy termomodernizacyjnej wpisali Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Tym razem chcą wiedzieć jak najwięcej o tym, czym ogrzewamy nasze gospodarstwa domowe. Czekają nagrody dla pilnych obywateli i kary dla niesubordynowanych.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie nie tylko zawierała informacje o domach wielorodzinnych i jednorodzinnych, ale również o lokalach usługowych i budynkach użytku publicznego. W sumie Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odpowiedzialny za CEEB zgromadzi informacje o 5 mln budynków w całym kraju.

Jak podaje serwis globenergia.pl, Polacy będą mieli dwanaście miesięcy na przesłanie odpowiedniego formularza do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Maksymalnie trzy miesiące po pojawieniu się obwieszczenia ministra właściwego, pojawi się możliwość przesłania formularza. Projekt wystartuje 1 lipca.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków a kara

Okazuje się, że rządzący przewidzieli również możliwość dofinansowania dla najuboższych. Dzięki Centralnej Ewidencji Emisyjności budynków będą mogli liczyć na dofinansowanie do termomodernizacji oraz wymiany kotłów cieplnych.

Rządzący podkreślają, że CEEB ma być jak najbardziej kompletna i szczegółowa, dlatego będzie trzeba zgłosić wszystko. Będzie trzeba odnotować piec kaflowy, piec węglowy, a nawet kolektory słoneczne, czy kominek węglowy.

Właściciele i zarządcy budynków, którzy nie dopełnią terminu wpisania danych do CEEB muszą liczyć się z surowymi karami. Może skończyć się na mandacie w wysokości 500 zł, a może na grzywnie 5 tys. zł. Jednocześnie bezprawnik.pl zauważa, że ustawa nakłada na winnego możliwość nałożenia tzw. "czynnego żalu".

Dorota Cabańska, szefowa Głównego Inspektoratu Budowlanego podkreśla, że Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ekologiczne rozwiązanie, które wdrażane jest z uwagi na troskę o zdrowie obywateli oraz jakość powietrza.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

PolskaNieruchomościPolacy

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wrocław

Polska i Świat

Kosmiczna podwyżka czynszu we Wrocławiu. Przedsiębiorcy proszą o pomoc, PGNiG wypowiada czynsze

Czytaj więcej >
Kim Dzong Un, testy rakietowe

Polska i Świat

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >