BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Na wniosek masz tylko 2 miesiące. Potem stracisz maksymalną bonifikatę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Bonifikata - ile może wynieść?

Bonifikata może być bardzo wysoka - w sytuacji, gdy ktoś wniesie opłatę z góry za 20 lat, może uzyskać nawet 99 proc. “Fakt” podaje przykład takiej sytuacji: Gdy ktoś płacił za użytkowanie 1000 zł rocznie, to opłata przekształceniowa wyniesie 20 tys. zł za 20 lat. Przy 99 proc. bonifikacie zapłaci tylko 200 zł, co jest gigantyczną oszczędnością. Ale samorządy mają problemy z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu, a mają czas tylko do końca roku. Czy bonifikata dalej będzie obowiązywać?

- Nie ma niebezpieczeństwa utraty bonifikaty maksymalnej, jeżeli organ nie wyda zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oraz informacji o wysokości opłaty jednorazowej w 2019 roku i w efekcie ta opłata nie zostanie wniesiona do końca tego roku - tłumaczy cytowana przez “Fakt” senator Lidia Staroń.

Ale uwaga - w przepisach jest haczyk: Jeżeli zaświadczenie i wysokość opłaty jednorazowej otrzymamy po 30 listopada, to będziemy mieć tylko dwa miesiące na złożenie wniosku o bonifikatę. Po tym terminie z maksymalnej ulgi nie będzie już można skorzystać.

Jak skorzystać z bonifikaty?

“Fakt” podaje, co należy zrobić, aby skorzystać z ulgi. W pierwszej kolejności należy czekać na zaświadczenie wydawane przez urzędy gmin o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Jest bardzo prawdopodobne, że samorządy nie wyrobią się z wydaniem wszystkich dokumentów. Jednak nie oznacza to, że ktoś straci prawo do bonifikaty.

Gdy otrzymamy już zaświadczenie, to należy zgłosić na piśmie chęć wniesienia opłaty jednorazowej wraz z wnioskiem o przyznanie bonifikaty od tej opłaty. W sytuacji, gdy ktoś dostał zaświadczenie do 30 listopada, to ma czas do końca roku na wysłanie wniosku i uiszczenie opłaty. Osoby, które otrzymają zaświadczenie po 30 listopada, mają dwa miesiące na złożenie wniosku. Urząd ma równo dwa tygodnie na to, by poinformować o wysokości opłaty jednorazowej oraz wyliczenie właściwej do zapłaty kwoty po zastosowaniu bonifikaty. W informacji zwrotnej powinny zostać zawarte szczegółowe dane do zapłaty, wraz z terminem. Dla osób, które dostały zaświadczenie po 30 listopada ważne jest to, że mają one czas na zapłatę do 2 miesięcy po otrzymaniu informacji - podaje “Fakt”.

Urząd ma 30 dni od zapłaty na wydanie zaświadczenia potwierdzającego naszą płatność. Taki dokument należy przekazać do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej zapisu roszczenia o opłatę. Taki wniosek będzie kosztował 250 zł.

Tagi:

OpłataPolacyNieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadła jedna z największych firm drobiarskich w Polsce. Setki osób zostanie bez pracy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domeny rządowe odsyłają na strony dla dorosłych
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]