BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Na wniosek masz tylko 2 miesiące. Potem stracisz maksymalną bonifikatę

4 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Bonifikata przepadnie, jeśli nie właściciel mieszkania nie posiada zaświadczenia potwierdzającego, że grunt pod blokiem, kamienicą lub domem został jego własnością. Czasu jest już mało, samorządy mają tylko miesiąc na wydanie dokumentu. Od 1 stycznia nie

Bonifikata - ile może wynieść?

Bonifikata może być bardzo wysoka - w sytuacji, gdy ktoś wniesie opłatę z góry za 20 lat, może uzyskać nawet 99 proc. “Fakt” podaje przykład takiej sytuacji: Gdy ktoś płacił za użytkowanie 1000 zł rocznie, to opłata przekształceniowa wyniesie 20 tys. zł za 20 lat. Przy 99 proc. bonifikacie zapłaci tylko 200 zł, co jest gigantyczną oszczędnością. Ale samorządy mają problemy z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu, a mają czas tylko do końca roku. Czy bonifikata dalej będzie obowiązywać?

- Nie ma niebezpieczeństwa utraty bonifikaty maksymalnej, jeżeli organ nie wyda zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oraz informacji o wysokości opłaty jednorazowej w 2019 roku i w efekcie ta opłata nie zostanie wniesiona do końca tego roku - tłumaczy cytowana przez “Fakt” senator Lidia Staroń.

Ale uwaga - w przepisach jest haczyk: Jeżeli zaświadczenie i wysokość opłaty jednorazowej otrzymamy po 30 listopada, to będziemy mieć tylko dwa miesiące na złożenie wniosku o bonifikatę. Po tym terminie z maksymalnej ulgi nie będzie już można skorzystać.

Jak skorzystać z bonifikaty?

“Fakt” podaje, co należy zrobić, aby skorzystać z ulgi. W pierwszej kolejności należy czekać na zaświadczenie wydawane przez urzędy gmin o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Jest bardzo prawdopodobne, że samorządy nie wyrobią się z wydaniem wszystkich dokumentów. Jednak nie oznacza to, że ktoś straci prawo do bonifikaty.

Gdy otrzymamy już zaświadczenie, to należy zgłosić na piśmie chęć wniesienia opłaty jednorazowej wraz z wnioskiem o przyznanie bonifikaty od tej opłaty. W sytuacji, gdy ktoś dostał zaświadczenie do 30 listopada, to ma czas do końca roku na wysłanie wniosku i uiszczenie opłaty. Osoby, które otrzymają zaświadczenie po 30 listopada, mają dwa miesiące na złożenie wniosku. Urząd ma równo dwa tygodnie na to, by poinformować o wysokości opłaty jednorazowej oraz wyliczenie właściwej do zapłaty kwoty po zastosowaniu bonifikaty. W informacji zwrotnej powinny zostać zawarte szczegółowe dane do zapłaty, wraz z terminem. Dla osób, które dostały zaświadczenie po 30 listopada ważne jest to, że mają one czas na zapłatę do 2 miesięcy po otrzymaniu informacji - podaje “Fakt”.

Urząd ma 30 dni od zapłaty na wydanie zaświadczenia potwierdzającego naszą płatność. Taki dokument należy przekazać do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej zapisu roszczenia o opłatę. Taki wniosek będzie kosztował 250 zł.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >