Bonifikata wyniesie nawet 99 procent, jeśli tylko pospieszysz się z wnioskiem za opłatę przekształceniową
pxfuel.com
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Grudnia 2019

Na wniosek masz tylko 2 miesiące. Potem stracisz maksymalną bonifikatę

Bonifikata przepadnie, jeśli nie właściciel mieszkania nie posiada zaświadczenia potwierdzającego, że grunt pod blokiem, kamienicą lub domem został jego własnością. Czasu jest już mało, samorządy mają tylko miesiąc na wydanie dokumentu. Od 1 stycznia nie obowiązuje już użytkowanie wieczyste, w efekcie 2,5 mln mieszkańców stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami i domami. Jednak użytkowanie wieczyste zostało zastąpione przez opłatę przekształceniową, którą będzie obowiązywać przez następnych 20 lat.

Bonifikata - ile może wynieść?

Bonifikata może być bardzo wysoka - w sytuacji, gdy ktoś wniesie opłatę z góry za 20 lat, może uzyskać nawet 99 proc. “Fakt” podaje przykład takiej sytuacji: Gdy ktoś płacił za użytkowanie 1000 zł rocznie, to opłata przekształceniowa wyniesie 20 tys. zł za 20 lat. Przy 99 proc. bonifikacie zapłaci tylko 200 zł, co jest gigantyczną oszczędnością. Ale samorządy mają problemy z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu, a mają czas tylko do końca roku. Czy bonifikata dalej będzie obowiązywać?

- Nie ma niebezpieczeństwa utraty bonifikaty maksymalnej, jeżeli organ nie wyda zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oraz informacji o wysokości opłaty jednorazowej w 2019 roku i w efekcie ta opłata nie zostanie wniesiona do końca tego roku - tłumaczy cytowana przez “Fakt” senator Lidia Staroń.

Ale uwaga - w przepisach jest haczyk: Jeżeli zaświadczenie i wysokość opłaty jednorazowej otrzymamy po 30 listopada, to będziemy mieć tylko dwa miesiące na złożenie wniosku o bonifikatę. Po tym terminie z maksymalnej ulgi nie będzie już można skorzystać.

Oficjalne: Co roku będą zabierać każdej polskiej rodzinie 96 złotych. Jest więcej złych wiadomościOficjalne: Co roku będą zabierać każdej polskiej rodzinie 96 złotych. Jest więcej złych wiadomościCzytaj dalej

Jak skorzystać z bonifikaty?

“Fakt” podaje, co należy zrobić, aby skorzystać z ulgi. W pierwszej kolejności należy czekać na zaświadczenie wydawane przez urzędy gmin o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Jest bardzo prawdopodobne, że samorządy nie wyrobią się z wydaniem wszystkich dokumentów. Jednak nie oznacza to, że ktoś straci prawo do bonifikaty.

Gdy otrzymamy już zaświadczenie, to należy zgłosić na piśmie chęć wniesienia opłaty jednorazowej wraz z wnioskiem o przyznanie bonifikaty od tej opłaty. W sytuacji, gdy ktoś dostał zaświadczenie do 30 listopada, to ma czas do końca roku na wysłanie wniosku i uiszczenie opłaty. Osoby, które otrzymają zaświadczenie po 30 listopada, mają dwa miesiące na złożenie wniosku. Urząd ma równo dwa tygodnie na to, by poinformować o wysokości opłaty jednorazowej oraz wyliczenie właściwej do zapłaty kwoty po zastosowaniu bonifikaty. W informacji zwrotnej powinny zostać zawarte szczegółowe dane do zapłaty, wraz z terminem. Dla osób, które dostały zaświadczenie po 30 listopada ważne jest to, że mają one czas na zapłatę do 2 miesięcy po otrzymaniu informacji - podaje “Fakt”.

Urząd ma 30 dni od zapłaty na wydanie zaświadczenia potwierdzającego naszą płatność. Taki dokument należy przekazać do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej zapisu roszczenia o opłatę. Taki wniosek będzie kosztował 250 zł.

Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowyTrutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Radio Maryja odlecieli. "Tadeusz Rydzyk nowym wyklętym"
  2. Nie żyje gwiazdor polskiego „Mam Talent”. Długo walczył z chorobą, miał tylko 30 lat
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. 13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News