BiznesINFO.pl
Wiele osób ma problemy z pobraniem bonu turystycznego

Pxhere

Nie wszyscy mogą pobrać bon turystyczny. Napływa coraz więcej skarg

24 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Miesiąc po wejściu w życie najnowszego rządowego świadczenia czyli bonu turystycznego wiele osób skarży się na problemy z jego pobraniem. Przeczytajcie co w takiej sytuacji należy zrobić.

Problemy z pobraniem bonu turystycznego

Bon turystyczny o wartości 500 zł to najnowsze rządowe świadczenie, które weszło w życie miesiąc temu. Tymczasem nie brakuje osób, które mają problem z jego pobraniem. Money.pl przypomina, że listę osób pobierających świadczenie udostępniło Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Okazuje się jednak, że jest ona niekompletna i zawiera dużo błędów, wskutek czego część osób, którym bon turystyczny się nie należy, nie może go pobrać.

Co na to ZUS? Rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski w rozmowie z Money.pl podkreśla, że bon turystyczny jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na podstawie danych pochodzących z jednostek wypłacających środki w ramach programu “Rodzina 500 plus”. 

- Jeżeli zakładka "Polski Bon Turystyczny" nie jest widoczna u osoby, która jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. u osoby, która składała wniosek o 500+), może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym ZUS do przygotowania bonów - tłumaczy rzecznik ZUS. 

Portal przypomina, że bon turystyczny może pobrać wyłącznie rodzic, który złożył wniosek w sprawie przyznania środków w ramach programu “Rodzina 500 plus” i to na jego konto przychodzą pieniądze. Tyle, że problemy z pobraniem bonu zgłaszają właśnie osoby, które są uprawnione do jego otrzymania. 

- Na moim profilu PUE ZUS nie ma zakładki "polski bon turystyczny". Od 14 dni infolinia bonu kieruje do ZUS-u. ZUS zaś twierdzi, że on tylko udostępnia platformę i należy się kierować do Polskiej Organizacji Turystycznej. POT zaś tłumaczy, że nie może przetwarzać danych osobowych. I powstaje błędne koło – skarży się jeden z czytelników portalu.

Co zrobić, gdy nie można pobrać bonu?

Rzecznik ZUS radzi, by w takiej sytuacji złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu.  

- Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ – wyjaśnia Paweł Żebrowski. 

<

Podobne artykuły

Bon turystyczny w nowym kształcie

Turystyka

Nowa propozycja w sprawie bonu turystycznego. Miałoby go dostać znacznie więcej osób

Czytaj więcej >
ryanair-needpix-pagarau

Turystyka

Ryanair nie będzie już pobierał opłaty za zmianę rezerwacji. Ale tylko w dwóch sytuacjach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda wydłuży bon turystyczny?

Turystyka

Andrzej Duda doprowadzi do przedłużenie bonu turystycznego? Mamy odpowiedź z Kancelarii Prezydenta

Czytaj więcej >
By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >