BiznesINFO.pl
Wiele osób ma problemy z pobraniem bonu turystycznego

Pxhere

Nie wszyscy mogą pobrać bon turystyczny. Napływa coraz więcej skarg

24 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Miesiąc po wejściu w życie najnowszego rządowego świadczenia czyli bonu turystycznego wiele osób skarży się na problemy z jego pobraniem. Przeczytajcie co w takiej sytuacji należy zrobić.

Problemy z pobraniem bonu turystycznego

Bon turystyczny o wartości 500 zł to najnowsze rządowe świadczenie, które weszło w życie miesiąc temu. Tymczasem nie brakuje osób, które mają problem z jego pobraniem. Money.pl przypomina, że listę osób pobierających świadczenie udostępniło Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Okazuje się jednak, że jest ona niekompletna i zawiera dużo błędów, wskutek czego część osób, którym bon turystyczny się nie należy, nie może go pobrać.

Co na to ZUS? Rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski w rozmowie z Money.pl podkreśla, że bon turystyczny jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na podstawie danych pochodzących z jednostek wypłacających środki w ramach programu “Rodzina 500 plus”. 

- Jeżeli zakładka "Polski Bon Turystyczny" nie jest widoczna u osoby, która jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. u osoby, która składała wniosek o 500+), może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym ZUS do przygotowania bonów - tłumaczy rzecznik ZUS. 

Portal przypomina, że bon turystyczny może pobrać wyłącznie rodzic, który złożył wniosek w sprawie przyznania środków w ramach programu “Rodzina 500 plus” i to na jego konto przychodzą pieniądze. Tyle, że problemy z pobraniem bonu zgłaszają właśnie osoby, które są uprawnione do jego otrzymania. 

- Na moim profilu PUE ZUS nie ma zakładki "polski bon turystyczny". Od 14 dni infolinia bonu kieruje do ZUS-u. ZUS zaś twierdzi, że on tylko udostępnia platformę i należy się kierować do Polskiej Organizacji Turystycznej. POT zaś tłumaczy, że nie może przetwarzać danych osobowych. I powstaje błędne koło – skarży się jeden z czytelników portalu.

Co zrobić, gdy nie można pobrać bonu?

Rzecznik ZUS radzi, by w takiej sytuacji złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu.  

- Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ – wyjaśnia Paweł Żebrowski. 

<

Tagi:

Bon turystycznyZUS

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

25.06.2021Karwia Plaza fot.Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe

Czytaj więcej >
Kontrole lokali gastronomicznych. Znamy efekty

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami

Czytaj więcej >
Nie masz maseczki? Licz się z mandatem

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto

Czytaj więcej >
Bon turystyczny - uważajcie na oszustów

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny

Czytaj więcej >
Biznes Info

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie

Czytaj więcej >
MACIEJ KULCZYNSKI/East News

Turystyka

Makłowicz wypowiedział się na temat paragonów z wakacji. Nie ma dobrych wieści

Czytaj więcej >