BiznesINFO.pl
Bon turystyczny

Pikist/DMCA

Za dziecko na wczasach możemy zapłacić jak za dorosłego. Wszystkiemu winny bon turystyczny

7 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Bon turystyczny różnicuje cenniki? Eksperci alarmują – chcesz zapłacić bonem, szykuj się na wyższą cenę. Sprawdzamy o co chodzi i czy praktyka właścicieli pensjonatów jest zgodna z prawem.

Bon turystyczny sprawia, że za wakacje płacimy więcej. Przekonują się o tym rodzice, którzy podczas rezerwacji noclegów wskazują na tę formę płatności. Okazuje się, że internetowy cennik swoje, a praktyka hotelkarzy to odrębna sprawa. Przyglądamy się sprawie.

Bon turystyczny gwarancją wyższej ceny

Portal Money.pl alarmuje – bon turystyczny sprawia, że za wakacje płacimy więcej. Niektórzy właściciele hoteli i pensjonatów postanowili znaleźć dodatkowe źródło zarobku, przy realizacji płatności bonem turystycznym traktują dzieci jak osoby dorosłe i pobierają pełne kwoty, mimo że oficjalny internetowy cennik mówi jasno – na dzieci przysługuje zniżka. Do redakcji eksperckiego portalu napisała czytelniczka, poinformowała ona o niecodziennej sytuacji, która ją spotkała. Okazuje się, że gdy poinformowała właściciela pensjonatu o płatności za pomocą bonu turystycznego, usłyszała, że wówczas za dziecko płaci się pełną kwotę, a rabat na dziecko nie zostanie naliczony. Portal Money wskazuje, że na oficjalnej stronie pensjonatu nie ma na żadnej informacji o różnicy w cenie między klientem "gotówkowym", a "bonowym".

Eksperci wskazują, że sytuacja nie jest odosobniona, a kolejne ośrodki wypoczynkowe różnicują kwoty, które przyjdzie nam ostatecznie zapłacić ze względu na metodę płatności – bon turystyczny lub gotówka. Internetowe grupy skupiające korzystających z "państwowych wakacji" pełne są podobnych opisów. Czy jest to zgodne z prawem? Do tej pory powszechnie stosowaną praktyką było, że dzieci do 2 roku życia, nazywane w turystyce infantami, w ogóle nie płaciły, a pociechy od 2 r.ż. do 12 r.ż mogły liczyć na specjalne rabaty. Obecnie hotelarze szukają dodatkowych pieniędzy w kieszeniach rodzin, którym przysługuje bon turystyczny i przy wyborze tej formy płatności nie naliczają zniżek.

Bon turystyczny jest na dziecko

Redaktorzy Money zapytali o to przedstawicieli Polskiej Organizacji Turystycznej. Na pytanie czy zgodne z prawem jest stosowanie różnych stawek w zależności od wybranej formy płatności usłyszeli: – Ustawa nie reguluje, jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcy za różnicowanie cen w zależności od rodzaju odpłatności. Niemniej jednak pamiętajmy, że takie działanie może mieć charakter nieuczciwej praktyki rynkowej – usłyszeli dziennikarze Money. POT uruchomiła specjalną skrzynkę nieprawidlowosci@pot.gov.pl, gdzie zgłaszać można takie sytuacje.

Po informacji w internecie wybuchła dyskusja, czy taka praktyka jest zasadna i uczciwa. Z jednej strony stoją oburzeni rodzice, którzy chcą skorzystać z bonu i nie w smak im stosowany przez hotelarzy podział cenników na ceny dla klientów, którzy płacą sami za urlop i klientów, którzy jadą na wakacje z pomocą państwowego świadczenia socjalnego. Po drugiej stronie sporu stanęły osoby, które przypominają, że bon turystyczny jest przeznaczony na dziecko i logiczne jest, że 500 zł ma zostać wykorzystane na opłacenie pobytu pociechy, a nie dorosłego, zatem pensjonaty całkiem słusznie inaczej rozliczają klientów z bonami turystycznymi: – Bon jest na DZIECKO BEZ WZGLĘDU NA TO ILE MA LAT. Tutaj wychodzi nie góralska pazerność, ale CWANIACTWO POLAKÓW: dziecko za darmo, a bon opłaci pobyt dorosłych. Wstyd!  – czytamy jeden z komentarzy w Wirtualnej Polsce pod artykułem poruszającym temat.

<

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >